Desková hra dětskýma očima 3: Fantom

Princip deskové hry Fantom sahá již několik desítek let dozadu. Tenkrát byla hra známá pod delším názvem Fantom Staré Prahy. I v zahraničí ji fanoušci hrají, ale pod názvem Scotland Yard.

Ve hře se vydává pětice detektivů po stopě všemocného a neviditelného Fantoma, který jim uniká po celém plánu Prahy a to za pomoci čtyř dopravních prostředků. Jedná se o napínavý hon, ve kterém se staví proti sobě dvě skupiny hráčů, respektive jeden proti všem ostatním. Více o celkovém dojmu a principu hry si můžete přečíst v naší recenzi hry Fantom.

Jaký dojem udělá tato hra na desetiletého kluka?

Co se mi na hře nejvíc líbí

Na této hře se mi líbí nejvíce, jak se dá s fantomem utéct…

Co se mi na hře nelíbí

Na této hře se mi nelíbí to, jak složitě se musí fantom chytit…

Jak se mi líbí postavičky

Postavičky jsou obyčejné, ale hezké…

Jak rychle jsem se naučil pravidla a jak jsou složitá

Pravidla jsou docela dost složitá, já se je naučil během 20 minut…

Budu hru hrát znova a proč?

Jistě budu hru hrát znova proto, že se mi líbí a už ji znám.

Jak to vidí děti podle nás

Tato desková hra láká děti už svým tématem a tajemnou krabicí. Všichni se chtějí od počáteční chvíle dostat k roli Fantoma a utíkat svým soupeřům, detektivům a rodinným příslušníkům. Možná za to může únik před muži zákona a možná to, že se figurka ve skutečné hře zjeví pouze čtyřikrát, zatímco zbytek tahů se pohybuje potají.

Zpracování hracího plánu je přehledné a děti s ním nemají problém. Základní principy jim vysvětlíte poměrně rychle. Důležitější je jim zdůraznit, aby na sobě nedali příliš znát, kde se jejich figurka nachází, aby nepomohli nechtěně svým soupeřům. Radost z útěku před srocujícími se figurkami detektivů si určitě upřímně užijí.

Celkem se tedy v případě Fantoma jedná o příjemnou hru, která zabaví určitě každé dítě chodící na první stupeň základní školy, ale zároveň představuje výzvu i pro souboje dospělých.

Desková hra dětskýma očima 3: Fantom
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Review: Breaker Blocks – juice for your circuits