Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Ke stažení 1: Ticket to Ride

Dnešním dnem spouštíme první z plánovaných seriálů s tematikou deskových her. Protože všichni, kdo čtete naše stránky asi vlastníte nějaké deskovky, rozhodli jsme se, že vytvoříme seriál o rozšířeních k některým hrám. Každý má rád něco zadarmo a když to navíc přidá spoustu zábavy nebo možností do jeho stávajících oblíbených her, pak je to dvojnásob užitečné.

Začneme rodinnou deskovou hrou Ticket to Ride (recenze Ticket to Ride) od firmy Blackfire. Její vydání v roce 2004 inspirovalo spoustu tvořivých lidí a tak se nám tu sešla hromada více či méně povedených nápadů a rozšíření. Jedinou překážkou může být, že převážná většina těchto novinek vyžaduje znalost angličtiny a případně také nějakou manuální zručnost a kreativitu.

1) Ticket to Ride: Island of Sodor (není třeba znalost angličtiny)

Prvním rozšířením pro vláčkovou hru je Island of Sodor. Pokud nevíte, co je ostrov Sodor zač, asi neznáte dětský seriál Mašinka Tomáš. V tomto pohádkovém světě totiž vláčky jezdí spokojeně sem a tam a prožívají dobrodružství. Nyní je na vás, abyste se s nimi ponořili do tohoto světa.

Mapa: http://www.boardgamegeek.com/filepage/53015/ttr-island-of-sodor
Karty cílových stanic: http://www.boardgamegeek.com/filepage/53223/ttr-island-of-sodor-destination-cards

Samozřejmě je nutné mapu rozřezat a vytisknout po částech, vychází to na rozměry čtyř A4 stran (2 × 2). Nejpozoruhodnější na tomto rozšíření jsou dvě skutečnosti. Za prvé: nikde není plná mapa ostrova Sodor, toto rozšíření je pracným spojením mnoha částečných mapek. Za druhé: bodovací žetony posouváte po pěkné železniční trati ve spodním okraji mapy.

2) Ticket to Ride: Wild Wild West (není třeba znalost angličtiny)

Ještě více slavná je účast vlaků při osidlování Divokého západu. Železnice se stavěly na každém kroku, a tak vytvořil podle hrubých dobových údajů Darrick B. Hom toto rozšíření. Tematicky zaměřenou mapu na tento úsek dějin naleznete v tomto bodě. Využívá satelitních obrázků jednotlivých států severoamerického kontinentu a k tomu přidává pěkně stylově laděnou bodovou stupnici i karty cílových stanic. Tentokrát je mapa v PDF rozdělena do částí, které stačí pouze vytisknout. Je výrazně větší než ostrov Sodor a rozkládá se celkem na 12 stranách A4.

Návod k vytisknutí je přiložen ve třetím souboru archivu. Karty cílových destinací počítají i s variantami Ticket to Ride: Europe a Ticket to Ride: Switzerland.

Vše v jednom archivu: http://www.boardgamegeek.com/filepage/45696/ttr-wild-west

3) Ticket to Ride: Les aventuriers de l’espace (The Adventures of Space) (není třeba znalost angličtiny)

Bude to znít asi neuvěřitelně, ale s vláčky se můžete podívat i do vesmíru.
Překrásně vyvedená mapa, na které najdete nejden nejbližší planety a měsíce, ale také stanici ISS nebo UFO zaujme na první pohled. Bohužel je opět tvořena pouze jedním nerozsekaným souborem, takže bude na vás zjistit, jaká velikost tisku zhruba odpovídá rozměrům vláčků ve hře.

Vesmírná varianta nabízí celkem 27 karet destinací, na které natisknete pěkné modré hvězdné pozadí.

Všechny komponenty najdete zde: http://www.boardgamegeek.com/filepage/42869/les-aventuriers-de-lespace-the-adventures-of-spac

4) Ticket to Ride: Soloplay (nutná angličtina)

Pro samotáře nabízí jeden nadšenec dokonce sólovou hru, která opět počítá jak s klasickou variantou hry, tak i s Ticket to Ride: Europe. Jedná se o variantu pro zkušené hráče Ticket to Ride a nabízí zážitek více specializovaný na taktiku.

Varianta se pochopitelně hraje především na závěrečné skóre, které se hráč snaží mít co nejvyšší. V pravidlech najdete určité úpravy herních principů a průběhu tahů a také systém, jakým provést závěrečné vyhodnocení.

Pravidla: http://www.boardgamegeek.com/filepage/41141/soloplay_ticket_to_ride_wttre_v1-pdf

5) Ticket to Ride: Spinner (pravidla anglicky, při hře cizí jazyk není třeba)

A teď něco úplně jiného! Když si sestavíte Spinner, vypadá jako z úplně jiného světa, který vůbec nepatří do usedlého prostředí Ticket to Ride. Přesto je od prvního pohledu na obrázek velice těžké tomuto rozšíření odolat. Je zřejmé, že autor RJ Sim si s jeho tvorbou dal opravdu velikou práci.
V této variantě vůbec nevyužijete kartičky vagónů, místo toho vstupuje do hry točící kolo. Hráč v každém svém tahu zatočí kolem dvakrát, padnou mu tedy dvě různé nebo stejné barvy vagónků a čísla, které si musí pamatovat. V závislosti na barvě a číslech může položit určitý počet vagónků dané barvy. Je povoleno pokládat nekompletní tratě, ale v tom případě riskujete, že vám trať může ukrást soupeř.

Varianta přidává vyšší poměr náhody, ale jako zásadní protiváha se jeví možnost krást si navzájem tratě. Všechno ale zastiňuje velmi lákavý vzhled samotného točícího kola.

Komponenty ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/38612/ticket-to-ride-spinner

6) Ticket to Ride: Triple Destination Cards (není třeba znalost angličtiny)

Pokud vám již nestačí propojování dvou měst, můžete se pokusit spojovat dokonce jejich trojice. Rozšíření je připraveno na původní sadě měst a zahrnuje pouze kartičky destinací, které přimícháte do současných karet (nebo je lze hrát odděleně) a hrajete tak, jak jste zvyklí.

Karty: http://www.naturelich.com/games/archives/2006/02/tripledestinati_1.html

7) Ticket to Ride: Mystery Train

Na závěr samozřejmě nesmíme zapomenout ani na oficiální rozšíření, které vydala přímo firma Days of Wonder zdarma na svých stránkách a stáhnete jej zdarma po registraci. Jedná se o několik speciálních karet povolání. Rozšíření se jmenuje Mystery Train

http://www.daysofwonder.com

8) Země světa

Z dalších povedených variant za zmínku stojí určitě mapy některých konkrétních evropských i jiných zemí:

Švédsko: http://www.roselike.com/eng/ticket_eng.html
Finsko: http://www.naturelich.com/games/archives/2006/12/ticket_to_finla.html
Rakousko: http://www.paul-simon.info/PHP/zug_um_zug_oesterreich_austria.php
Kuba: http://www.boardgamegeek.com/filepage/16467/t2r-cuba-zip

Pokud budete hledat, najdete jistě i další lokality nebo méně povedené mapové rozšíření stylizované třeba do oblíbených seriálů. Naším úmyslem však nebylo poskytnout kompletní výčet všech rozšíření Ticket to Ride, ale především vám ukázat, co můžete se svými vláčky dál provádět. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší a nejzajímavější mapky a rozšíření a věříme, že si z nich vyberete.

Zdroj obrázků: boardgamegeek.com

Ke stažení 1: Ticket to Ride
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Ke stažení 6: Dominion – část první