Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Preview: A.D.A.P.T. – evoluce spasitelka

adapt-01

Na začátku všeho byla planeta. Holá a bez života. A pak se cosi stalo. V průběhu tisíců let se to všude začalo hemžit a život začal vzkvétat. Geny se vyvíjely a přeměňovaly se podle svého okolního prostředí. Adaptace je dosud tou nejdůležitější vlastností života. Dokáže existovat i na těch nejméně pravděpodobných místech a jeho houževnatost nás nepřestane nikdy udivovat.

Podobně houževnatí budou muset být i hráči v nové karetní hře A.D.A.P.T., kterou vytvořil John Wrot. Jeho výtvor už si prošel kampaní na Kickstarteru, kterou jsme s naším článkem propásli o několik týdnů. Přesto věříme, že toto preview zaujme některé čtenáře a poohlédnou se po hře i za trochu vyšší cenu než byla v průběhu kampaně. Ta byla velmi úspěšná a s podporou od 783 lidí vybrala přes čtyřicet tisíc dolarů.

V čem je tedy A.D.A.P.T. jiná? Máme tu opět vývoj organismů od počátku, podobně jako ve hře Evoluce: O původu druhů. Ta ale měla spoustu nedostatků a zbytečně složitých pravidel. Bude to tato novinka dělat lépe?

adapt-05

Všechno napovídá tomu, že ano. Hra začíná tím, že každý z hráčů má svůj plán s malým živočichem. Ten bude růst, jak pro něj hráč s každým nastupujícím kolem bude získávat nové geny z banky, která je veřejná uprostřed stolu (několik odhalených karet). Měnou pro utrácení jsou tady zkušenosti, kterých pár přibude s každým kolem, jak čas ubíhá.

Mnohem důležitější je ale fáze akcí. Tady si hráč může vybrat vždy jednu z pěti v nabídce. Za nastřádané zkušenosti tak lze nakupovat nové těla nebo části a uložit si je do své zásobárny genofondu. Teprve v následujících kolech lze tuto kartu fyzicky vzít a připojit k tělu na patřičné místo. Toto vylepšování má svoje jasně daná pravidla, která omezují nereálně rychlý růst.

Podstatnou roli v téhle hře ale budou mít kostky. Jejich role je ale ve většině situací pouze zaznamenávací. Hráči na nich sledují počet svých zkušeností. A přesto při útoku se výsledek hodu kostkou přičítá k zuřivosti tvora a teprve útočný výsledek porovná hráč se schopností přežití nepřítele. Vítězství přináší pouze zranění soupeře. Zato útok na silnějšího se vyplatí, protože tím se stvoření učí.

adapt-06

Nabídka genofondu se samozřejmě mění s průběhem kol. Jenže celé to je pouze zástěrkou k souboji o přežití. To jediné má nakonec smysl a ve hře A.D.A.P.T. může přežít pouze nejsilnější. Pouze jeden hráč dojde až na konec své evoluce a stane se základem pro všechen budoucí život.

Hra je to rozhodně zajímavá a velmi konfliktní. Partie nejsou na karetní hru nějak extrémně rychlé a budou trvat alespoň těch třicet minut. Základní verze je určena pro dva hráče, zatímco pro větší počet najdeme v příručce speciální pravidla. Ale právě ve dvou nás hra bavila nejvíce.

Hra se díky neustálému vývoji organismů neomrzí ani při opakovaném hraní. Hráči se musí současně vyrovnat s určitým vlivem náhody, který spolurozhoduje o výsledcích soubojů, ale také o nabídce karet uprostřed. Kdo uloví který gen je pouze o rychlosti a zase trochu o náhodě.

adapt-03

A.D.A.P.T. je taková první část Spore na stole v karetní podobě. Plavete si v prehistorickém oceánu, snažíte se získat pro sebe ty nejlepší geny a napadáte ostatní. Při tom si ale musíte dávat pozor na soupeře, kteří mohou mít větší zuby nebo delší drápy. A.D.A.P.T. je karetní hra, která má nakročeno velmi dobrým směrem.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJohn Wrot!
IlustraceAdelson Tavares
VydavatelGate Keeper Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 3
Herní doba40
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(2 voters)
KategorieCard Game, Dice, Economic, Fantasy, Nautical
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Dice Rolling, Hand Management, Open Drafting, Variable Player Powers
RozšířeníA.D.A.P.T.: 5-in-1 Expansion Pack, A.D.A.P.T.: Black Bio-Mech Expansion Pack, A.D.A.P.T.: Blue Fantasy Creature Expansion Pack, A.D.A.P.T.: Green Reptile & Amphibian Expansion Pack, A.D.A.P.T.: Red Cephalopod Expansion Pack, A.D.A.P.T.: Yellow Guppy Expansion Pack
RodinaAnimals: Fish / Fishes, Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: Tabletopia, Theme: Evolution

Více o hře.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Sheepland – země plná ovcí