Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: 3 náklaďáky čekají, který chytrák je naloží

3 náklaďáky - balení

Vruuum. Kolem prosvištěl modrý náklaďák a jeho korba byla naložená až po okraj. Vryyyym. Teď se ke mně šine žlutý a vypadá ještě víc naložený. Čekám na třetího do party, ale on nepřijíždí. Vydávám se tedy po stopách, vyjetých kolejích po velkých pneumatikách, až konečně se dostávám k místu, kde se všechno to nakládání odehrává. Smutně tu stojí oranžový náklaďák a kouká na rozbitou lopatu bagru. Nemá jej kdo naložit. Neváhám a jdu na to.

Nepotřebujete ani speciální trénink ani obrovské svaly. Všechno je totiž výrazně menší, než by vás napadlo. V hlavolamu 3 náklaďáky (3 Trucks) od tvůrce Rafa Peeterse na vás čekají právě tři vozy na naložení. Sestavili je ve firmě SMART GAMES v Belgii v roce 2010. Odsud jim do České republiky pomohla dojet firma MindOK, která hlavolam vydává v češtině.

Čtvercová krabice má uprostřed průhledné okýnko. Díky němu vidíme do garáže, ve které jsou zaparkované právě ty tři náklaďáky. Vidíme je zboku, ale i tak si dokážeme díky průzoru představit, jaká zábava s nimi bude. Když plastový výlisek z krabice vytáhneme, můžeme hned tři vozy osvobodit a chvilku si s nimi zajezdit. Jejich kolečka samozřejmě fungují, jinak by to nebyla žádná auta a nemohla by vozit náklad.

3 náklaďáky - připravený hlavolam

Spolu s nimi v recyklovaném, plastem přikrytém, kartonu leží také veškerý náklad. Ten tvoří plastové kontejnery různých tvarů a barev. Vozy, jako by vyjely z filmu Auta. Mají oči a nespustí je z hráče, prosí jej pohledem, aby je naložil. K tomu bude potřebovat brožuru, která je součástí krabice a obsahuje nejen zadání, ale i jejich řešení. Celkem tu najdeme 48 úkolů rozdělených na čtyři obtížnosti vždy po jednom tuctu. Řešení pak jsou vždy hned na druhé straně stejného listu.

Na začátku si vždy řešitel musí vybrat jeden úkol, se kterým se chce poprat. Podle jeho zadání dostane určitý počet náklaďáků (se zvyšující se obtížností je třeba naložit více korb) a k nim také několik kontejnerů.

Úkolem pak samozřejmě je náklad připravit k převozu. Jenže to není tak jednoduché, protože krabice nesmí nikdy vykukovat a jejich horní strana musí být zarovnaná s linií náklaďáku. Jinak by vůz (a řidič) porušoval předpisy a nemohl by nikam odjet. Kontejnery jsou neprodyšně uzavřené, takže hráč s nimi může libovolně otáčet a pokládat je do plastového obdélníkového úložného prostoru libovolně natočené.

3 náklaďáky - průběh řešení

Na první pohled to je jednoduché, ale to pouze do chvíle, než si uvědomíte, kolik hran tvarů má každý z kontejnerů. Nepravidelnost tu je pravidlem a je na luštiteli, aby se s ní vypořádal ve všech úkolech. První obtížnost STARTER používá pouze jeden vůz a k němu jen několik málo kamenů – dva až tři a to ty s lepší obtížností.

Úrovně náročnosti ale plynule navazují, a pokud by se od sebe nelišily barvou, těžko byste mezi nimi poznali rozdíl, když je budete hrát postupně. Tedy, především pokud je budou hrát postupně děti, pro které je hra určená. Na krabici je uveden věk už od tří let, ve kterých si ale dítě bude schopné tak jezdit s autíčky. Na řešení logických úkolů si spíš ještě jeden rok počká. Poté ale už porostou jeho schopnosti s hlavolamy, které tak splní svůj hlavní úkol – zlepšovat prostorovou představivost.

3 náklaďáky - vyřešený hlavolam

Všechny úkoly jsou navržené skvěle, ale přesto právě v této oblasti máme jedinou výtku na jinak precizně zpracovanou a vymyšlenou logickou hrou. Hráči totiž mají intuitivně chuť vyplnit nákladní prostor docela. Ale tak zadání nezní. Naopak různým uspořádáním dílků může uvnitř korby vzniknout i nějaký ten volný prostor, ale to nevadí. Základním a jediným ukazatelem je horní strana vozu, kterou nesmí žádný kousek kontejneru přesahovat.

3 Náklaďáky jsou parádní dětskou logickou hrou. Na první pohled vypadá naložení vozů jednoduše, ale když si to zkusíte, zas takové legrace to není. Hodně také záleží na tom, jaký kdo má smysl pro prostor a jeho vnímání.

Na druhé straně je uvedena horní hranice osmi let, pravděpodobně jako věk potřebný k vyřešení těch nejnáročnějších úkolů. S těmi si ale klidně pořádně zavaří hlavu i starší děti nebo dospělí, protože tady už je kombinací dost a není jednoduché kontejnery položit správně.

3 náklaďáky - zadání

Zadání je dostatek, a ačkoliv nám zase vadí umístění řešení na druhou stranu, není to nic, co by mohlo změnit náš názor na tuhle žlutou krabičku. Jedná se o parádní hlavolam, který bude děti bavit, a skvěle si u něj potrénují svoji představivost. Celá hratelnost je postavena na metodě pokus a omyl, o to překvapivější je, že děti od luštění budete jen těžko odtrhávat. 3 Náklaďáky jsou prostě parádní logickou zábavou.

Recenze: 3 náklaďáky čekají, který chytrák je naloží
3 Náklaďáky před vámi zaparkují a čekají, až jim naplníte korbu. Je jedno, kterému řidiči dáte na vůz co. Jen nesmí nikdy náklad přesahovat, protože to je nebezpečné. Takový vůz nemůže nikam vyrazit a vy musíte své snažení zopakovat. Obtížnost hlavolamů se příjemně a postupně zvyšuje od opravdu jednoduché pro malé čtyřleté děti až po náročné úkoly, se kterými se potrápí i mnohem starší děti. Autíčka jsou dřevěná a jde s nimi opravdu jezdit. Díky tomu se z 3 Náklaďáků stává ideální dárek pro všechny malé kluky.
Klady:

+ plynule se zvyšující obtížnost
+ skvělé zpracování
+ hráč musí sledovat rovinu na korbě a ne díry uvnitř nákladového prostoru
+ tři vozy, každý jiný
+ jde použít i jako hračka
+ i pro úplně nejmenší řešitele
Zápory:

- tři roky nestačí
- řešení jsou příliš dostupná
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zachraňte tučňáky – udělejte dobrou věc