Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: 5er Finden – hledají se pětky

5er-finden-01

Je to jenom číslo. Pořád si to říkám, i když v ruce žmoulám pololetní vysvědčení. A přesto se mi domů nechce, protože rodiče budou smutní. Nevím vůbec, jak se to stalo a jsem odhodlaný zabojovat a v druhé části školního roku vše napravit. A pak si vzpomenu, že jsou i jiní, kteří pětky dokonce sbírají.

Právě sběr tohoto břichatého čísla bude náplní všech hráčů v mrňavé hře 5er Finden, kterou si pro nás připravil Jürgen P. K. Grunau. Jedná se o novinku, kterou k vydání dovedla společnost HABA a představila ji jako jednu ze svých novinek pro rok 2019. Ilustrace pro hru zpracoval Oliver Freudenreich.

Nová krabička překvapivě nemá žlutou fazónu. Místo toho nabízí sadu barevných mazatelných destiček, čtyři z nich jsou určené přímo do rukou hráčů. Ti si destičku vyloží před sebe, a to všichni stejnou stranou. K ní dostanou hráči také základní výbavu v podobě fixy. Svá jména zapíší hráči na poslední, společnou destičku, kde se bude sledovat skóre. Do středu stolu položí sadu pěti kostek a především dílky různých tvarů, které jsou vždy sestavené z pěti kostiček (odsud pochází název hry).

5er-finden-07

Celé partii vládnou pětky. A to platí i pro fakt, že hra se natahuje přes pět kol. Na začátku každého z nich je jeden z účastníků pověřen a hodí sadou kostek a všichni se dobře podívají na symboly, které jsou jejich výsledkem. Ale ještě se nemusí jednat o konečný výsledek, protože pokud padlo tři nebo více stejných ikon, pak musí hráč přehodit všechny kostky znovu.

Tyto symboly se snaží hráči najít na svojí destičce a to tak, aby byly vždy poskládané do jednoho z povolených bodovaných tvarů. Ty jsou naznačené s pomocí dílků, které leží uprostřed. Jedná se o všechny možné sestavy, do kterých lze propojit čtyři čtverečky. Jednotlivé tvary mají ale také odlišnou hodnotu pro závěrečný bodový součet.

Hráči si neberou ze stolu dílky, ale místo toho používají fixu, aby orámovali tvar, který našli. Při tom mohou využít každý tvar pouze jedenkrát a nikdy se nesmí navzájem překrývat. Při vyhledávání lze libovolně destičky v představivosti natáčet, ale nikdy nemůže hráč hledat více než pět obrazců.

5er-finden-10

Kdykoliv může některý z účastníků otočit přesýpací hodiny a tím odstartovat odpočet ke konci kola. Poté už si všichni soupeři zaznamenají své korektně označené tvary a k jejich hodnotám si přičte jeden bod ten, kdo kolo ukončil. Kola se jednoduše opakují vždy s vymazanou destičkou a novými symboly z kostek. Po odehrání pěti kol si všichni soupeři sečtou své zisky a porovnají sumy. Ten, kdo má bodů celkem nejvíce, se stává vítězem.

5er Finden si bere do ruky fix a nechává hráče čmárat, ale při tom jde hlavně o rychlost a pečlivé oko. Pouze tak mohou právě oni jako první odhalit vhodnou kombinaci ve změti ikon na svých herních deskách.

Ale zatímco rychlost by nabádala hledat ten nejjednodušší tvar, všechno je trochu jinak. Tvary se totiž liší bodovou hodnotou a všechno se děje v časovém presu. Právě proto je samotný souboj opravdu nádherně rychlý, obzvlášť když hráči sami si ohlašují konec. Tedy pokud nehrajete v týmu perfekcionistů, kteří se snaží najít vždy všech pět obrazců. To by ale postrádalo smysl, protože má jít o měření sil. Takže i vhodné ohlášení konce je důležitou součástí.

5er-finden-13

Všechno to je jednoduché a jen o čmárání fixami. A tuhle jednoduchost si na hře oblíbíte, protože vás jednoduše bude hledání symbolů bavit. Hra je vhodná nejen pro rodiny, ale klidně i pro pokročilejší hráče jen jako relaxace. U partie vlastně nemusíte nějak extrémně přemýšlet, jen se správně rozhodovat pro vhodné tvary ve správný čas.

Právě to kreslení je ale moment, který hru odlišuje od ostatní konkurence a dává dětem a hráčům do ruky něco víc. Nemusí jen rychle chytat nějaké předměty nebo plácat rukou po kartách, ale místo toho mohou reálně něco vytvářet. A kreslení samotné, i když jen několika čar obtahujících pár čtverečků, je důležitou dovedností.

5er-finden-14

5er Finden je sympatická postřehová hra, která nabízí něco navíc, co ostatní nemají. Nechá vás v té rychlosti kreslit a dělá to elegantně a jednoduše. Díky tomu umí parádně pobavit a spolu s časovým limitem vás nenechá na nějakou chvíli vydechnout. Pokud tedy máte hry, ve kterých jde o rychlost v oblibě, pak je 5er Finden skvělým kandidátem.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJürgen P. Grunau
IlustraceOliver Freudenreich
VydavatelHABA
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 4
Herní doba0
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieDice, Puzzle
MechanismyDice Rolling, Pattern Recognition
RodinaComponents: Polyominoes, Mechanism: Roll-and-Write, Series: Family Games (HABA)
Alternativní názvyCon 5, Penta-Rush, Vind 5

Více o hře.

Recenze: 5er Finden – hledají se pětky
5er Finden je hrou, ve které se podle zadání na kostkách hráči snaží najít sadu symbolů na svých deskách, které jsou plné změti ikon. Tvary jsou různé a s nimi i možnosti kombinací. Chce to rychlé oko, ale také šikovnou ruku. Obrázky totiž nestačí pouze najít. Hráč je musí s pomocí fixy také zakroužkovat. 5er Finden je díky tomu poměrně unikátní hrou a vynikajícím fillerem nejen pro malé, ale i velké hráče.
Klady:

+ hledání vzoru
+ pokaždé jiný úkol
+ různé tvary
+ rychlý průběh
+ kreslení
Zápory:

- nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Oklahoma boomers – souboj o pozemky