Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: 7 symbols, 7 nations – šťastná sedmička

7-symbols-7-nations-01

Zdálo se, že svět je dost velký pro všech šest národů. Jenže to by nesměli být lidé tak krvelační a toužící po moci. Každá země měla svůj symbol. Artefakt s nevídanými schopnostmi. A stačil jeden člověk, který zatoužil jich mít víc. Válka se najednou převalila přes nás všechny. Frustrace a nenávist prorazila všechny přehrady a zdá se, že už je nikdo nedokáže zastavit.

Ale to nevadí, protože právě z tohoto boje těží svoji zábavu jednoduchá karetní hra 7 symbols, 7 nations. Jejími autory jsou Muneyuki Yokouchi a druhý, který vystupuje pod zkratkou yio. Hra vyšla pod značkou firmy Takamagahara v roce 2015. Ilustrace připravil Wato.

Malá karetka se ukrývá v malé černé krabičce. Té vévodí obrázky všech sedmi titulních symbolů a také hromádka japonských znaků. Celá hra neobsahuje zrovna příliš nám známých znaků. To zjistíte nejen z víka, ale také po jeho odstranění. Pravidla uvnitř totiž o ničem takovém, jako je angličtina, neslyšela.

7-symbols-7-nations-06

A pak tam už jsou jen karty. Konkrétně 49 kusů, po sedmi očíslovaných kartách od každého ze sedmi symbolů. Obrázky jsou očíslované a to vždy trochu jinak podle barvy. A to je vše. Žádné překvapení se tedy nekoná, obzvlášť když vám prozradíme jedno tajemství: tahle karetka je čistě štychová a týmová záležitost. Karty se sedmičkou jsou zvláštní tím, že na sobě mají obrázek mocného symbolu. Právě o nich celá partie bude.

Všichni účastníci se rozdělí do dvou týmů (hra je primárně určena pro čtyři hráče) a jejich členové si sednou proti sobě. Karty je třeba zamíchat do jednoho balíčku, který hráči položí do středu stolu. Každý z hráčů dostane rovný tucet karet, z nichž podá tři svému sousedovi a dostane jiné tři od druhého souseda. S těmito kartami si bude hráč moci dělat, co se mu zlíbí. Zbývající jedna karta zůstane ležet uprostřed a označí trumf.

Od začínajícího hráče pak každý z účastníků zahraje jednu kartu. V případě, že v ruce má barvu odpovídající trumfu, musí ji použít. V kole se pak hráči snaží využívat efektivně svoje karty v rámci týmu. Každý štych bere nejvyšší karta trumfové barvy nebo obecně nejvyšší hodnota, pokud nikdo z hráčů neměl trumf.

7-symbols-7-nations-08

Jednotlivé štychy pokračují vpřed, dokud se jednomu z týmů nepodaří splnit vítěznou podmínku. Všichni touží po nastřádaných čtyřech kartách symbolů v jednom z týmů. To je to nejsprávnější vítězství. Ovšem možnost triumfu pro jeden z týmů představuje i zisk sedmi štychů.

7 symbols, 7 nations je takovou nenápadnou štychovou hrou. Ona v podstatě v ničem výrazně nevyniká. Hráči jednoduše vykládají karty s čísly, snaží se prokouknout úmysly ostatních a mít ty nejvyšší karty. Při tom si ale nesmíte vystřílet všechny svoje trumfy do začátku, protože partie je dlouhá a obsahuje řadu štychů.

Tím nejzajímavějším je pak sběr symbolů. Pouze několik karet ze všech 49 nabízí hráčům možnost přiblížit se vítěznému snu. A právě s těmito symboly je třeba počítat. Současně to chce ale také trochu štěstí, stejně jako u většiny štychových her.

7-symbols-7-nations-11

Jako u většiny štychových her, i tady je herní doba velice příznivá. Partie snadno skončí za třicet minut a někdy i dříve. Různé zakončení zaručují vítězné podmínky. Krabička uvádí rozsah tří až čtyř hráčů, přičemž právě týmová hra je nejzajímavější. Individuální hra ve třech přináší více karet v ruce a tím i menší vliv náhody. Současně zde ale není ten efekt spolupráce a zodpovědnosti.

Karty mají podařené ilustrace, které fungují velmi originálně a dělají z 7 symbols, 7 nations líbívou podívanou. Vizuální styl je rozhodně originální. Jsou zajímavě barevné a celkově i kvalitní.

7 symbols, 7 nations jsou karetní hrou, u které je všechno jasné. Bude se líbit těm, kdo mají štychy rádi. Ocení klasická pravidla a několik drobných detailů. Hra funguje, je zábavná nejvíce v týmu. Ale přesto 7 symbols, 7 nations není ničím výjimečná hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autoryio, Muneyuki Yokouchi (横内宗幸)
Ilustraceわと (wato)
VydavatelTakamagahara
Rok vydání2015
Počet hráčů3 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
KategorieCard Game, Civil War, Fantasy
MechanismyTrick-taking
Alternativní názvy7つの紋章、7つの部族

Více o hře.

Recenze: 7 symbols, 7 nations – šťastná sedmička
7 symbols, 7 nations nepřináší do světa štychových karetních her příliš nového. Je ale pěkně zpracovaná a zábavná. Především ve čtyřech hráčích, kdy v tom účastníci nejsou sami a snaží se sbírat symboly. Ty jsou cestou za vítězstvím, pokud jich skupinka hráčů nastřádá dostatek. Hra je svižná, funkční, ale samozřejmě i náhodná. Nezáleží, jestli hrajete ve třech či čtyřech, obojí pobaví. Ale to rozmezí je poměrně úzké. Ilustrace jsou originální a především jejich zásluhou rozeznáte 7 symbols, 7 nations určitě všude.
Klady:

+ štychová hra
+ hraje se o karty symbolů
+ pěkné ilustrace
+ týmová hra
Zápory:

- v krabičce nejsou anglická pravidla
- náhoda
- nepřináší nic zásadně nového
- jen pro tři až čtyři hráče
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hobit Neočekávaná cesta – hra k filmu