Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Abalone – černobílá hra a barevný zážitek

Logické hry to měly a stále mají v oblasti deskových her těžké. Některé z nich jsou sice notoricky známé, ale s množstvím opravdových fanoušků, kteří je hrají, už je to slabší. Proč? Člověk se u nich musí pekelně soustředit na každý tah a jejich hraní obvykle nepřináší příliš humorných chvilek. Podobný problém bude určitě trápit i Abalone, ale přesto si troufám tvrdit, že svoje fanoušky si určitě najde. Princip je zajímavý a hra má spád.

Hra se před zákazníkem schovává v šestihranné krabici, která je díky svým tvarům obtížně skladná. Její tvar kopíruje plastovou hrací desku s 61 kulatými otvory o pěti kruzích na každé straně. Do nich hráči umístí své černé a bílé kuličky. Každý jich vlastní celkem čtrnáct a vytvoří z nich tři řady čítající pět, šest a tři kameny. Soupeře dělí od sebe na začátku trojice prázdných řad, které se ale brzy zaplní rachotem valících se kamenů. Mezi jednotlivými otvory jsou přestupní drážky, které mírně naznačují, oč půjde.

Pravidla jsou krátká a jednoduchá a na jejich pochopení stačí jedno rychlé přečtení. Úkolem je vytlačit z hracího plánu šest kuliček soupeře. Ten, kdo to dokáže dřív, vyhrává. Vytlačené kuličky se shromažďují ve sběrných jamkách lemujících hrací plochu po všech stranách.

Tlačení funguje na jednoduchém principu přesily kamenů: dva mohou tlačit jeden a tři mohou tlačit dva a to všemi směry. Tato situace se ve hře nazývá Sumito a je jediným cílem k vítězství.

Samozřejmě je povolený pohyb samotné kuličky. Kromě zmíněných kroků můžete provést ještě takzvaný boční únik, což je prostý úkrok stranou. Tento pohyb může být proveden pouze na volné pole a pokud přesunujete více kamenů, musí být posunuty v témže směru. Skupina o třech a méně kamenech nesmí být rozdělena a vždy musí být posouvána společně.

Co se mi líbilo při prvních partiích, byl pocit kutálení kuliček – jejich rachot, případně vítězný pocit, když jedna z nich opouštěla desku. Skutečnost, že nemusíte hrací kameny zvedat, ale stačí tlačit, bude první velký dojem, který si ze hry odnesete. Rachot nebude až tak silný, protože pravidla omezují pohyb takovým způsobem, že nemůžete v součtu pohybovat více než pěti kameny naráz. Pokud máte skupinu o více kuličkách, můžete ji libovolně rozdělit.

Mnoho lidí asi odradí tajemná nečtvercová krabice, v níž Abalone spočívá. Na první pohled totiž není vidět potenciál, který se v ní skrývá. Přesto jako každá logická hra tohoto typu není až tolik přístupná obyčejným svátečním hráčům a postrádá takový ten návykový mechanismus, který vás nutí dát si ještě jednu partičku, a pak už opravdu půjdeme spát… Tím nechci říct, že není hra zábavná, jen prostě asi nebude bavit každého.

Jedná se o deskovku založenou na postřehu a logickém úsudku, podobně jako zmiňované klasické stolní hry, kterým nás učili naši dědečkové. Stejně tak se také vyvíjí souboj ke svému konci – výsledek hry závisí jen a pouze na hráčových schopnostech, a pokud někdo bude znatelně slabší, těžko vás v některé partii porazí.

Hru lze hrát ještě ve třech hráčích beze změny pravidel. Stačí vám k tomu další sada kuliček o jiné barvě než černé nebo bílé. Kromě toho pouze každý hráč sníží počet kamenů z čtrnácti na jedenáct a zabere tak ve startovní pozici pouze dvě řady (řada po pěti a šesti kuličkách).

Ani to není všechno. Pokud se sejde větší počet hráčů než tři, konkrétně čtyři nebo šest, mohou si Abalone také zahrát. Znovu je tu podmínkou, že budou mít kuličky tolika barev, kolik jich je ve hře. V tomto případě se ale již nejedná o sólovou, ale o týmovou hru, v níž proti sobě hrají dva týmy po dvou či třech členech. Strategie zde nabývá znovu trochu jiných měřítek, protože můžete k tlačení použít nejen svoje, ale také spoluhráčovy kameny za splnění jediné podmínky: pohyb musíte začínat koulí svojí barvy.

V tomto směru to vydavatelství Piatnik hráčům usnadnilo hrou Abalone Quattro, kterou si můžete koupit za 999 korun a která je určena, jak již z názvu vyplývá, speciálně pro hru čtyř hráčů. Pro zábavu například do vlaku si můžete koupit dokonce i cestovní verzi.

Na Internetu naleznete množství jiných fanoušky navržených startovních pozic pro začátek partie (viz obrázek), které nejenže mnohdy vypadají na první pohled efektně, ale především zpestřují hru.

Abalone splňuje přesně to, co slibuje jeho zařazení. Pro přemýšlivé hráče poskytuje vynikající herní systém a nepřeberné strategické možnosti k přemítání, naopak jako hra k odreagování asi bude sloužit málokomu, stejně jako si za takovým účelem nezahrajete šachy. Soupeřiví, logicky založení jedinci však budou z valících se kuliček nadšení.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichel Lalet, Laurent Levi
IlustraceLaurent Levi
Vydavatel(Unknown), Abalone Games, abalone s.a., Anne, Asmodee, Belleville (Бельвіль), Brio AB, Carrom Art, Creative Crafthouse, Esdevium, FoxMind, Fun Connection, Galoob, Goliath Games, Hasbro, Jumbo, Korea Boardgames, Lifestyle Boardgames Ltd, Ludens Spirit, Mitra, Oficina do Aprendiz, Oliphante, Parker Brothers, Parker Spiele, Piatnik, Rebel Sp. z o.o., Schmidt International, Schmidt Spiele, Tactic, Tsukuda Hobby, University Games, Week End Games, Zygomatic
Rok vydání1987
Počet hráčů2 - 2
Herní doba30
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(37 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismyGrid Movement, Hexagon Grid, Slide/Push, Static Capture
RozšířeníAbalone Extra Player Marbles
RodinaCategory: Combinatorial, Components: Marbles, Containers: Hexagonal Boxes, Digital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Steam, Game: Abalone, Misc: Mensa Select, Players: Two-Player Only Games, Series: Games to go (Parker)
Alternativní názvyAbalone Classic, Abalone Deluxe, Abalone GO, Abalone Mini, Abalone Travel, Polaris, Абалон, Абалон, אבלון נסיעות, アバロン, 角力棋, 아발론 클래식

Více o hře.

Recenze: Abalone – černobílá hra a barevný zážitek
Klady:

+ kvalitní zpracování
+ kutálení kuliček
+ zajímavý princip
Zápory:

- slabší nemá šanci vyhrát
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Správná dvojka – barevní kamarádi