Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Billabong – klokani jsou pořádní skokani

Billabong - balení

Dupání se ozývá všude. To klokani netrpělivě klepou svými běžeckými packami do země na startu závodu. Jedná se o mezinárodně uznávaný klokaní šampionát kolem jezera Billabong. Zaznění výstřelu čeká dvacítka velkých jmen, nechybí tu Kapsáč ohromný, který při běhu plachtí na svojí kapse, rychle hopsající Skippy ani na Jamaice trénovaný Jusain Colt. Napětí se zvyšuje, všechno se chýlí ke startu. Připravte se, teď!

My ale jsme zatím pouhými diváky. To se ale brzy změní. Je tu znovu hra od Erica Solomona, který nás nedávno potěšil vynikajícím Black Box+ (recenze). Tentokrát se jedná o hru z roku 2002 s názvem Billabong. I tenhle kousek vyšel pod záštitou společnosti Franjos Spieleverlag v Německu.

Na první pohled vás zaujme hra svými rozměry. Krabice je tenká, ale především opravdu úctyhodně dlouhá (téměř půl metru). Velikost má na svědomí herní plán, který je zde stočený do malé ruličky. Na jeho ploše jsou nakreslené čtverečky závodu točící se kolem jezera uprostřed. Rozvinutá mapa je poměrně velká a i přes svůj látkový základ si na stole příjemně drží tvar.

Billabong - připravená hra

Mnohem důležitějším obsahem jsou ale samotné figurky klokanů. Ty jsou ze dřeva a přichází ve čtyřech barvách vždy po pěti závodnících ze všech důležitých klokaních zemí. Poslední komponentou zůstává černá figurka rozhodčího.

Právě postavička soudce začíná závod ve středu herního plánu, na hladině jezírka Billabong, kde bude dohlížet na regulérnost startu. Pak hráči postupně pokládají svoje figurky na libovolné pole na herním plánu a tím se připravují k závodu. Jak vidíte, klokani mají volný start, který trochu připomíná dostihy. Nemusíte tak začínat těsně za cílovou čarou, která označuje začátek boje o vítězství, ale můžete startovat libovolně vzadu.

Tím je hra kompletně připravena a ten, který položil na herní plán svého klokana jako první, začíná také samotný závod. Má tu čest udělat první běh nebo skok s jedním svým závodníkem, tedy libovolným klokanem jeho barvy.

Billabong - rozehraná hra

První variantou je běh. Je ale jasné, že běhání klokanům moc nejde. Pokud si tedy zvolíte (například protože nemáte jinou možnost) právě běhání, posunete se pouze na sousední políčko a to v libovolném směru. Tím si ale velice šikovně můžete připravit pozici pro další tah.

Pokud jsou klokani v něčem dobří, pak je to skákání. A právě to je druhá možnost pohybu, která se pro vás nabízí. Každý klokan může skočit, ale musí k tomu využít jako překážku libovolného jiného závodníka na dráze. Nesmí přitom letět nikdy nad vodou nebo skončit na poli obsazeném soupeřem.

Délka skoku se pak může lišit podle vzdálenosti mezi vaším závodníkem a jeho překážkou v podobě dalšího klokana. Přistanete za ním stejně daleko, jako se od něj nacházíte na začátku tahu. To znamená, že čím dál jste od svojí překážky, tím dál doskočíte. Ale klokan, přes něhož skáčete, se musí nacházet ve stejné rovině, ať už horizontální, vertikální nebo diagonální.

Billabong - rozehraná hra

Ale to není všechno. Pokud to dobře naplánujete, můžete provést v jednom tahu i více skoků. Důležité je, že nemusí všechny nutně vést kupředu. Když vám to pomůže, můžete skákat i dozadu a tím si připravit pozici pro nějaký dlouhý skok.

K čemu je tedy figurka rozhodčího? Využijete ji právě ve chvíli, kdy budete mít v úmyslu naplánovat více skoků. V takovou chvíli nahradíte svoji postavičku závodního klokana černým rozhodčím, abyste si nemuseli pamatovat místo, kde postavička stála. Navíc můžete samotného sudího také využít ke skoku!

Pro každého ze závodníků končí sprint prvním obkrouženým kolečkem. Takový klokan, který přistane po skoku za cílovou linií se přesune do rybníčku, kde bude čekat na ostatní svoje kolegy. A protože Billabong je týmová hra, vítězí ten hráč, jehož klokani dokončí všichni závod co nejdříve.

Billabong - klokani

Billabong je pěkná závodní hra, u které musíte hodně přemýšlet. Není zde žádná kostka ani náhoda, jen vy a vaši hopsající klokani. Jejich silné nohy dokážou doskočit daleko, ale musíte jim k tomu dát šanci.

Nejdůležitější ze všeho je kombinovat skoky do sérií a především si udržovat pohromadě celý tým a využívat vlastních figurek k přeskakování. Není dobré se spoléhat na soupeřovy figurky, které mění svoji polohu bez možnosti ji ovlivnit.

Z celého herního principu jasně vyplývá, že není vůbec jednoduché dostat se někam daleko před ostatní soupeře. K rychlému pohybu potřebujete ostatní figurky a díky tomu je hra spíš o hledání správných míst ke skoku a přípravě k velkému útoku.

Billabong - rozehraná hra

Právě poziční taktika je tím nejdůležitějším, co v Billabongu na vás čeká. Přitom ale množství možností a variant může přemýšlivější hráče lákat k přehnanému přemýšlení. Pak se závod zpomalí, proto není špatné nastavit časový limit na každý tah.

Ve více hráčích je na trati také více klokanů. To znamená složitější propočítávání cesty, ale často také blokování vašich skoků, protože se nemůžete naráz přenést přes více hopsalů. Tím je hra složitější, ale také o něco déle trvá. Přitom ale naštěstí jedno oběhnutí jezírka není tak složitý cíl a partie vám uteče jako voda.

Ačkoliv je hra závodní, není v ní žádné blokování. Týmy sice zápolí na stejném herním plánu, ale v podstatě se nijak neovlivňují. Pouze si navzájem nabízí nějaké ty šance k pohybu navíc. Na to si také musíte dávat pozor při propočítávání skoků, protože nic nenaštve víc, než když dáte soupeři šanci skočit někam daleko dopředu do výhodné pozice.

Billabong - rozehraná hra

Billabong se kromě pěkného herního principu vyznačuje i povedeným zpracováním. Klokany představují pěkné dřevěné figurky a ty vám cestu za vítězstvím výrazně zpříjemní. Pokud máte rádi závodní hry, ve kterých se nehraje na náhodu, pak je tahle hra vynikající volbou bez výraznějších nevýhod.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEric Solomon
IlustraceKlemens Franz, Ralf E. Kahlert, Alvin Madden, Franz Vohwinkel
VydavatelAMIGO, franjos Spieleverlag, OPEN'N PLAY, SimplyFun
Rok vydání1992
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(11 voters)
KategorieAbstract Strategy, Animals, Racing
MechanismyGrid Movement, Race, Square Grid
RodinaAnimals: Kangaroos, Category: Combinatorial, Components: 14 x 16 Grids, Components: Meeples (Animal) / Animeeples, Components: Wooden pieces & boards, Country: Australia, Theme: Anthropomorphic Animals
Alternativní názvyHigh Tail It!, 빌라봉

Více o hře.

Recenze: Billabong – klokani jsou pořádní skokani
Billabong je závodní hra s klokany. Už ten samotný fakt vás asi hodně překvapí a zaujme. Naštěstí ale nápadem tahle hra zdaleka nekončí, protože k pohybu vůbec nebudete používat kostky nebo nic takového. K dobrému skoku potřebujete především hlavu! Pohybovat dopředu se budete tak, že přeskočíte některého dalšího klokana. Vzdálenost, kterou jste od něj byli skočíte i za něj. Díky tomu je možné dobře plánovat skoky a dokonce absolvovat série skoků, které vás dostanou do čela! Ale tenhle závod je v první řadě týmová soutěž, takže teprve hráč, který dopraví do cíle i svého posledního člena se stává vítězem. Hra je výborně vymyšlená, jedno kolo není ani příliš dlouhé, ani příliš krátké a boj je do poslední chvíle napínavý. Zážitek vám může trochu pokazit srolovaný herní plán, ale jinak je zpracování pěkné a krabice obsahuje krásné dřevěné figurky klokanů. Billabong je povedenou originální závodní zábavou pro všechny..
Klady:

+ originální systém pohybu
+ klokan rozhodčí
+ závod bez kostek
+ záleží pouze na taktice
+ napínavá týmová soutěž
Zápory:

- srolovaný herní plán
- nelze koupit v ČR
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: RobotiCS – veďte a programujte své roboty v aréně smrti