Recenze: Brawling Barons – pošťuchování povoleno

Brawling Barons - balení

Postavím velkou věž, ze které bude vidět až na okraj království. I ostatní baroni se snaží zapůsobit na krále, ale jejich malicherné plány s hrady, sýpkami a příkopy se nemohou s mými plány rovnat. Jenže když se to dozvěděli, začali mi znepříjemňovat život. Na staveništi se zničehonic objevili medvědi a rozbořili nám lešení. Pak kdosi nařezal všechny topůrka na našich nástrojích. Už jsem za to popravil dva dělníky, ale zdá se, že sabotáže pokračují.

Válečné bojiště je daleko. Ve snaze rozšířit území vyjela armáda do útoku. A co král nevidí, to ho nebolí. Proto je čas, aby se v království ustanovil nový pořádek. Do návratu krále budou mezi sebou baroni soupeřit. A jeden z nich jste vy v karetní hře Brawling Barons od švédského studia FryxGames, která se dostala na trh v roce 2012. Autorem hry jsou Benjamin a Jonathan Fryxelius, s ilustracemi se k nim přidali jejich bratři Isaac a Daniel.

Hru najdete v malé krabičce zcela naplněné kartami. Na víku najdete titulní obrázek dvou naštvaných šlechticů, kteří už nejsou daleko od prolití krve toho druhého. Výraz jejich tváře přesně vystihuje, o co v této hře půjde. Na kartách uvnitř vás nečeká žádné bratříčkování. Nenajdete zde žádnou brožurku s pravidly, všechno jsou to jenom karty. Z nich ale šest oboustranně potištěných popisuje pravidla, kterými se budete při hraní řídit.

Brawling Barons - rozehraná hra

Nejdříve si tedy představíme obsah většiny karet, které na sobě mají kresby osob, věcí a míst. Každá taková karta má nahoře svoje jméno, v levém sloupečku typ a vpravo nahoře sílu (sekyra) nebo finanční bonus (peníze). V levém horním rohu ještě cenu rovnající se počtu životů na bojišti.

Co je na kartách nejzajímavější, je skutečnost, že jsou rozpůlené a na každé její polovičce je něco jiného. Jsou to vlastně dva stavy jedné jednotky – před vycvičením je to vždy buď panoš, nebo sedlák. Teprve později můžete kartu otočit. S tím souvisí také poslední rámeček, který na každé polovině najdete. Zatímco u nevytrénované jednotky je to cena za otočení karty (= vycvičení), na druhé straně už jsou to schopnosti, které můžete využívat.

Mezi kartami najdete také několik celostránkových, které se liší od zbytku. To jsou akční karty. Ale mezi nimi jsou ještě zamíchané karty se zelenou hvězdou. To jsou karty královské a vy je musíte nejdříve vytřídit z hromádky. Teprve pak všechny ostatní karty zamícháte a každému z hráčů rozdáte pět z nich do ruky. Pak vedle balíčku rozložíte ještě obrázkem nahoru další tři, které vytvoří trh. Mezi zbývající karty zamícháte pečlivě královské karty a po určení začínajícího hráče může začít souboj baronů.

Brawling Barons - rozehraná hra

Každý z protivníků musí mít před sebou dostatek místa na karty. Ty bude nejdříve přidávat do města, ale také je posílat bránit město na zeď. Vedle města budete mít také hromádku se zásobami. Každou kartu lze využít jako surovinu, když ji použijete otočenou obrázkem dolů. V takovém případě ovšem nevykládáte karty z ruky, ale místo toho je berete bez koukání z dobíracího balíčku.

Tím jsme také nakousli první akci, kterou můžete ve svém tahu dělat. Vždy máte možnost dělat pouze jednu věc, pak se posouvá šance zareagovat k ostatním protivníkům. A že je opravdu co dělat. Kromě střádání surovin (jednu zdarma plus další za bonusy vašich jednotek) můžete také získat karty z balíčku (opět jednu nebo více) nebo z trhu.

Ještě důležitější pro váš úspěch v bitvě je možnost naverbovat nové rekruty a postavit je do vašeho města. To leží přímo před vámi na stole a teprve před ním je linie představující obrannou zeď. Každé nádvoří má ale svoje limity, takže na začátku hry můžete mít v jednu chvíli pouze dvě civilní a dvě vojenské jednotky. Proto se z obyčejných dělníků (farmářů i sluhů) stávají po modernizaci budovy, které místo na dvoře uvolní. Právě toto vylepšení karty je další z aktivit, které můžete provádět.

Brawling Barons - rozehraná hra

Po zaplacení uvedeného množství zdrojů můžete kartu otočit. Tyto karty ale neputují na odkládací balíček, protože jste si je vzali bez koukání z dobírací hromádky. Právě tam je vrátíte a to nahoru, ne dospod, jak jste zvyklí z jiných her. S jednotkami také můžete pohybovat. Vojáky lze přesunout na zeď, na kterou se vejde tolik bojovníků, kolik budete chtít. Jenže vy je tam nebudete držet donekonečna, protože výsledkem vaší hry mají být vítězné body. A ty získáte jen tak, že svého vytrénovaného rekruta pošlete do královy armády a tedy pryč z bojiště.

Kromě hraní akčních karet je poslední možností ve vašem tahu útok na soupeře. Můžete vzít libovolný počet svých vojáků a to jak ze zdi, tak z města a vyrazit na soupeře. Útok lze rozdělit i na více vln a každá zaútočí na jiný hrad jiného protivníka. Při dobývání cizí pevnosti musíte nejdříve útočit na zeď. Všechny jednotky a budovy za ní jsou v tomto kole v bezpečí. I když útok prorazí obranu, za zdi se v tomto kole nedostane.

Útočník rozdělí svoji sílu mezi jednotky protivníka. Každý cíl nájezdu dostane zranění, které může ale obránce ještě snížit. Pokud voják dostane alespoň tolik zranění, kolik je počet jeho životů, je degradován na první úroveň. Pokud je útok dvojnásobný, pak je rovnou zničen. Ovšem aby to pro agresora nebylo tak jednoduché, i všechny jeho úspěšné karty jsou degradované a vrací se zpět do svého města.

Brawling Barons - rozehraná hra

V balíčku je také několik akčních karet, které mají potenciální sílu ovlivnit vývoj celé partie. Můžete je zahrát jako akci ve svém tahu, čímž se ale připravíte o možnost věnovat se jiným činnostem. Každá jednotka je navíc trochu jiná, protože může mít vlastnosti, které jí pomáhají v boji proti konkrétním cílům, nebo naopak podporuje vás svojí přítomností.

Partie končí ve chvíli, kdy hráči vyprázdní dobírací balíček. Nyní je třeba sečíst vítězné body. Největší odměnu dostanete, pokud jste dobře zásobovali královu armádu vojáky. Za každého takového odeslaného bojovníka dostanete rovnou dva body. Svoje šance na vítězství můžete podpořit i budovami, která má každá hodnotu jednoho dalšího body. To je ale všechno a hráč, který má nejvyšší součet, se stává vítězem partie.

Brawling Barons se zdá být nenáročnou karetní hrou, ale právě malou krabičkou a pouhými 54 kartami vás zdárně oklame. Navede vás k přesvědčení, že vás nemůže ničím překvapit. Taková jistota ale potrvá pouze do chvíle, než si zahrajete první partii.

Brawling Barons - karty

V té objevíte překvapivě velké taktické možnosti. Hráči mají před sebou mnoho těžkých rozhodnutí, protože v každém kole mají k dispozici pouze jednu akci. A není snadné si vybrat, protože musíte v rovnováze držet nejen zdroje potřebné pro rekrutování a modernizaci jednotek, ale také musíte stavět budovy poskytující bonusy. No a pak je tu válka s ostatními barony. Musíte mít vojáky na obranné zdi připravené vás bránit, ale občas také vyjet do útoku a trochu přibrzdit nepřátele.

Jenže síla vojáků se po každém útoku sníží (hra tak simuluje vyčerpání a zranění) a navíc ještě musíte čas od času vyslat nějakého muže za králem. Jinak nemůžete ani zvítězit. Ve hře je spousta věcí, které musíte sledovat a dobře propojit, aby vám veškerý management vašeho baronství fungoval dobře.

S tou pokročilostí hry souvisí také herní doba, která se i přes tu malou krabičku pohybuje minimálně kolem jedné hodiny. A to hovoříme o partii dvou hráčů. Jenže Brawling Barons jdou mnohem dál, protože jako správní fanoušci si můžete pořídit další krabičky a tím si rozšířit možnosti hry ještě více. Se dvěma balíčky už můžete hrát ve třech i čtyřech hráčích. Partie stále zůstává vyrovnaná, ale potřebný čas se prodlouží na 90 minut a hráči budou čekat občas dlouho na svůj následující tah. Právě čekací časy jsou snad jediným mínusem hry ve více hráčích.

Brawling Barons - karty

Samozřejmě výraznou náplní partie je útočení na ostatní protivníky. To má velký význam, protože zlikvidovat vojáky na zdi protivníka, než je stihne poslat ke králi a získat body, je opravdu velké zadostiučinění. Jenže pak musíte počítat s odvetou. Navíc pokud někdo vede, můžete si být jistí, že ostatní mu vniknou na panství, a budou nejen vraždit jeho poddané, ale i bourat budovy!

Přes svoje pokročilé možnosti a herní náplň jsou pravidla velice jednoduchá. Stačí si zapamatovat akce, které máte každé kolo k dispozici. Všechno ostatní je naprosto intuitivní. Ale to neznamená, že nebudete mít o čem přemýšlet. To rozhodně ne. Jen se nemusíte soustředit na to „kdy co máte dělat“, ale spíš budete řešit „co kdy máte zahrát“.

Karty královské pomoci jsou v balíčku proto, aby vyrovnávaly situaci. Jejich zařazení do hry je podle nás sporné. Každý vyrovnávací mechanismus si najde svoje příznivce i odpůrce (příklad si lze vzít třeba aktuálně u hry Tash-Kalar). Může narušit pocit hráčů ze hry. Naštěstí bonusy, které poskytují, jsou vždy pouze malé a opravdu jen lehce postrčí hráče, který je pozadu. Jejich použití dává smysl především ve hře tří a více soupeřů, ve dvou se nám příliš neosvědčily, protože kazí pocit z úspěšného plánování.

Brawling Barons - karty

To samé platí i pro akční karty, jejichž dobrání může být otázkou štěstí, pokud zrovna lížete kartu z hromádky. V opačném případě víte vždy dopředu, jakou kartu z tržiště získáte. Právě proto nakonec ani tato náhoda nehraje tak zásadní roli. Právě nabídka na trhu je důležitým prvkem hry, který ve hře výrazně snižuje vliv náhody.

Brawling Barons je jednou z těch úžasných her, o kterých se toho příliš neví. Přichází ze zamrzlého Švédska, ale nese si ve své krabičce tolik horké zábavy, až z toho mrazí. Možná jen ty ilustrace nemusí být zrovna váš šálek čaje. Ovšem celá hra včetně grafiky je dílem rodinného vydavatelství, takže tady je třeba trochu přimhouřit oko. Variabilní partie, napínavá hra až do poslední chvíle a především opravdu příznivá cena dělají z Brawling Barons povinnost pro každého hráče karetních her.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJonathan Fryxelius, Benjamin Fryxelius
IlustraceDaniel Fryxelius, Benjamin Fryxelius, Isaac Fryxelius
VydavatelFryxGames
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 3
Herní doba20
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieCard Game, City Building, Fighting, Medieval
MechanismyHand Management

Více o hře.

Recenze: Brawling Barons – pošťuchování povoleno
Brawling Barons je úžasně jednoduchá a propracovaná karetní hra, která vás nechá hrát si na šlechtice. Budete mít pod sebou celý hrad, kterému velíte a vybavujete ho budovami a posádkou. Ty hrajete z ruky jako karty, které mají vždy dvě úrovně. Nevytrénovaná jednotka a pak specializovaný voják se svými specifickými dovednostmi. Ve hře je skvěle řešený balíček surovin, ze kterého pak karty vracíte zpět nahoru na dobírací hromádku. Hráči na sebe budou neustále útočit, snažit se prolomit obranu, ale vítězné body dostanou jen za vojáky, které pošlou za králem na frontu. Správným využíváním si tak užijete spoustu legrace a to někdy i ve více než hodinové partii. Cena je velice příznivá, takže ani nevadí, že pro hru více než dvou hráčů je lepší mít dva balíčky. Brawling Barons je jednou z těch karetních her, které nabízí ohromnou porci zábavy vzhledem ke svým rozměrům.
Klady:

+ spousta soupeření
+ karty mají dvě úrovně
+ vítězné body
+ zajímavě řešené zdroje
+ dlouhé partie
+ jednoduché možnosti akcí na výběr
+ vojákům se snižuje síla po útoku
+ řada taktických rozhodnutí
Zápory:

- štěstí při dobírání karet
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Monster Hero Academy – na jeden den učitelem