Recenze: Bubbles – bubly bubly s barvičkami

bubbles-12

Když jsem byl ještě malá bublinka, strašily mě pohádky o jehlách, nožích a lidských botách. Měl jsem z nich hrůzu. Jenže náš svět se změnil. Z průhledných nezajímavých bublin naší generace vyrostly nové, mnohem lepší, veselé a barevné bubliny. Takové, ke kterým se lidé chovají s úctou, dávají na ně pozor a chtějí si s nimi hrát.

Bublinky jsou hlavními hrdiny nové karetní hry Bubbles, kterou si pro nás připravila společnost Piatnik ve svém portfoliu pro rok 2015. Autorem novinky je Wolfgang Dirscherl (Joe’s Zoo, Najdeš mě? a mnoho dalších).

Malá krabička je modrá jako voda a v ní plavou barevné bublinky – žlutá, zelená, červená a tmavě modrá. Když se záplavou malých průhledných potvůrek probereme, dostaneme se do krabice, která svým obsahem na první pohled zklame. Vešel by se totiž do klasického karetního formátu a nepotřeboval tak velký prostor. Jeho většina je vyplněná kartonovou vložkou, která zvedá dno až několik centimetrů k víku.

bubbles-04

A co tedy leží na dně? Je to 24 karet, které na sobě mají vždy různě uspořádané bublinky odlišných velikostí. Karty jsou oboustranné, jedna strana je šedá a druhá oranžová. Hráčům v jejich souboji pomohou také kostky. Ty jsou barevné, ale děti (s pomocí rodičů) je musí nejdříve označkovat připraveným archem samolepek. Každá kostka tak dostane šest různých čísel ve své barvě.

Na začátku partie hráči zamíchají karty a rozloží je na stůl dohodnutou stranou nahoru. Ta oranžová je jednodušší, protože jsou na ní bublinky vždy seřazeny odshora dolů od největší k nejmenší. Potom už dostane jeden z účastníků do ruky sadu kostek a hodí s nimi po stole.

Hráči si nyní musí hozené číslice seřadit a najít kartu, která odpovídá právě tomuto pořadí od největší bublinky pro nejvyšší číslo až po tu nejmenší pro nejnižší. Potom už hledá odpovídající kartu na stole mezi těmi dvěma tucty možností. Jakmile ji někdo najde, rychle na ni položí ruku a tím si ji může pro sebe zablokovat.

bubbles-05

První, nejrychlejší, ale současně také správně odpovídající hráč pro sebe kartu získá. Musí si ji ale položit viditelně před sebe, protože ještě zdaleka nemá vyhráno. V následujících partiích mohou soupeři místo po kartě ze společné nabídky ukrást právě tu jeho, pokud vyhovuje hozenému pořadí barev. Partie pokračuje získáváním karet tak dlouho, dokud někdo nezíská čtyři kořisti. Tento hráč se stává vítězem.

Bubbles jsou hrou pro ty nejmenší. V první řadě trénují rychlost a postřeh, ale mnohem nenápadněji porovnávání číslice a samozřejmě také barvy. Řazení hodnot do správného pořadí a k tomu ještě podle barev kostek, na kterých padlo, není pro děti vůbec jednoduché. Čísla jsou navržena dobře, takže se nikdy nemohou shodovat.

Kradení karet je fajn. Máme radost, že další postřehová hra v řadě není jen o tom, kdo bude nejrychlejší. Bohužel nastřádané karty neleží ve středu stolu, a tak mohou být často mimo dosah. Obzvlášť pro děti pak je nesnadné po takových kartách sáhnout a raději si vyberou kartu ve středu stolu. To je pochopitelně škoda, protože se okrádají o konfliktní prvek hry. Je tedy dobré se dohodnout na ukládání karet někde, kde na ně všichni dosáhnou.

bubbles-09

Hra kráčí ve stopách mnoha dalších postřehových zábav. Ty se dohromady těší opravdu velké popularitě a právě proto vznikají další a další hry v tomto duchu. Nebýt kradení, pak bychom mohli pro Bubbles zmínit pouze jeden opravdu kladný prvek. Tím je dobrý vliv na děti, které se naučí zacházet s dvojcifernými číslicemi a budou je muset řadit co nejrychleji.

Bubbles tak nejsou nijak zásadní událostí, ale solidní dětskou hrou, která nabízí konfliktní zábavu. Navíc ale umí i něco naučit a prověřit schopnosti dětí. Šest let je opravdu vhodný věk, kdy s touto hrou začít. Bubbles je zábava pro děti, která není výjimečná, ale má nějaké zajímavé prvky.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWolfgang Dirscherl
VydavatelPiatnik
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk6 and up
KategorieChildren's Game
MechanismyDice Rolling, Pattern Recognition

Více o hře.

Recenze: Bubbles – bubly bubly s barvičkami
Bubbles je dětská hra, ve které nestačí jen mít dobré oko a postřeh. Děti současně musí dobře identifikovat dvojciferná čísla a seřadit je podle velikosti. Teprve pak zjistí, jak mají být velké bubliny na kartě, kterou hledají. Ten nejrychlejší, kdo ji chytne, ji také získá pro sebe. Ale ne napořád, protože soupeři mu ji mohou vyfouknout, pokud na ni přes stůl dosáhnou. Hra sice nepřináší žádné světoborné myšlenky, ale funguje a děti zabaví i naučí.
Klady:

+ trénuje matematiku
+ dvě obtížnosti
+ už od šesti let
+ možnost krást karty soupeřům
Zápory:

- karty soupeřů pro děti leží daleko
- originalita
- přehnaně velká krabice
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mombasa – obchodování po africku