Recenze: Burgenland – hrady, hradice a hradčata

burgenland-01

Postavit takový hrad, to chce opravdové odhodlání, dobré plány a velké nasazení. Toho si jsou moc dobře vědomi tvůrci Inka a Markus Brandovi, kteří vytvořili deskovou hru Burgenland. Svým logem ji zaštítila společnost Ravensburger. Jedná se o hru z roku 2014, kterou ilustroval Julien Delval.

Hráče v krabici s bláznivým výjevem čeká stavba hradů. K tomu budou potřebovat herní plán, který okamžitě položí do středu stolu a jeho pravou stranu vybaví s různými druhy karet – barevné stavební karty, studny (podle její hodnoty se umístí také červený ukazatel), mistry stavitele, ale také dílky bonusů nebo výměny. To vše pečlivě zamíchané. Každá křižovatka ještě dostane svůj hraniční kámen a poté už obdrží svoji výbavu hráči. Dostanou jednu zástěnu s nápovědou na zadní straně. Ta jim také sdělí, kolik budov (opevnění, hradů i paláců) a kam mohou položit. K tomu dostanou také sadu karet.

burgenland-07

Soupeři se střídají na tahu. Každý mají na výběr ze dvou akcí, ale mohou si pokaždé zvolit pouze jednu z nich – buď stavbu, nebo dobrání karet. Ta druhá má samozřejmě za úkol pouze vytvořit podmínky pro tu první. Pokaždé tak hráč získá dvě horní karty z balíčku barevných karet.

Stavět mohou vždy na libovolnou volnou pozici a to jednu ze čtyř dostupných staveb v dřevěném podání. Při určení barev potřebných ke stavbě hrají nejdůležitější roli hraniční kameny na rozcestích. Je pravidlem, že každá stavba stojí právě čtyři karty, které mohou být libovolnou kombinací těchto dvou barev sousedních kamenů. A jednotlivé budovy svým stavitelům často něco přinesou na oplátku, například stavba hradeb umožní získat jednoho žolíka. Toho lze zahrát místo libovolné barvy při stavbě v následujících kolech.

Každý hrad může obsahovat také jeden palác. Jeho stavba ale není vůbec jednoduchá, takže k tomu hráč potřebuje nejen klasické karty, ale také zaplatit mistra stavitele. Konkrétně částku, kterou právě ukazuje horní karta z balíčku. Poté hráč odhalí novou kartu mistra, který čeká na práci. Stavět lze i studny. Za její postavení dostane hráč odměnu v podobě mincí (klesající hodnota), ale takovou díru do země lze vykopat jen v hradě, kde se právě nachází červený ukazatel. Ten se poté přesune na pozici, kterou mu určí nová horní karta studny.

burgenland-03

To ovšem takový obyčejný dům žádnou odměnu nenabízí. Jen pocit dobře vykonané práce. Ovšem zase může stát jen v hradě, který už má dokončené hradby. Ale přesto se i jeho postavením dostává hráč postupně blíž ke svému cíli. Tím je postavení všech budov, které na začátku dostal. Právě ten hráč, který jako první umístí i svoji poslední stavbu, může vítězoslavně zvednout zástěnu a stává se okamžitě králem všech stavitelů.

Burgenland je poměrně jednoduchou rodinnou hrou, která nenabízí žádné složité taktické záludnosti, ale místo toho dává hráčům jednoduché úkoly. Díky tomu se hra opravdu velmi dobře hodí pro méně zkušené (či náročné) zájemce. I přes solidní možnosti volby totiž o výsledku významně spolurozhoduje i náhoda.

Všechno to stavění je pěkně propojené, ale přesto začíná a končí u mincí. Jejich zásoba je neustále malá a hráči je potřebují ke stavbě paláců. Ovšem všechny budovy je třeba postupně dokončovat, aby vám neunikli ostatní. Úspěch ale také záleží na tom, jaké karty dostanete do ruky. Barvy hráče hodně omezují v jejich volbě, protože mohou stavět pouze v některých místech. A ta na víc už dávno mohou mít potřebné pozice obsazené. Není to jednoduché, ale pravidla se dokáží naučit i naprostí začátečníci.

burgenland-11

Dojem ze hry se trochu blíží populárnímu Ticket to Ride. I tady jsou základem sady karet, i když jejich sbírání není tak obtížné. Potřebujete totiž vždy pouze dvě. Ovšem i samotnou hratelnost lze přirovnat k tomuto hitu. Příjemný pocit ze stavění se dostaví pokaždé a pokládání budov na plán baví i menší hráče. A ti ocení, že jim nikdo stavbu nebude bořit, protože ostatní nemají příliš šancí, jak ostatním něco překazit.

Hra počítá i s určitou úrovní tajných informací. Samozřejmě karty barev jsou skryté, ale především počty budov. Jejich postavené protějšky jsou sice na plánu, ale často vám jejich počet trochu sejde z mysli a najednou je konec! Soupeř vyhrál! I takové překvapení si hra Burgenland může pro vás přichystat.

Velmi potěšující je rozhodně také skutečnost, že si hru můžete v klidu užít i ve dvou. I tak je hra velmi vyrovnaná a napínavá. To proto, že hráči na začátku zablokují řadu míst dopředu, takže na ně čeká také těžký úkol a partie není o nic delší. Celková doba partie navíc může být i půlhodinka, spíš se ale bude blížit pětačtyřiceti minutám.

burgenland-15

Z předchozích řádků je zřejmé, že u Burgenland budou zklamaní milovníci náročnějších her. Tedy v případě, že budou očekávat něco víc. Když ale svoje očekávání patřičně nastaví, pak dostanou zábavnou a pohodovou hru. A takových zase tolik není. Tady je třeba Burgenland určitě pochválit i proto, že obsahuje řadu pěkných dřevěných komponent.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorInka Brand, Markus Brand
IlustraceJulien Delval
VydavatelRavensburger
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk8 and up
KategorieMedieval
MechanismyOpen Drafting, Set Collection
Alternativní názvyKraina Zamków

Více o hře.

Recenze: Burgenland – hrady, hradice a hradčata
Burgenland určitě není hrou, která by měla ambice útočit na pozice na stolech zkušených hráčů. Mnozí z nich ji zavrhnou jako náhodnou a příliš jednoduchou hru s nedostatkem kontroly a hloubky. Ovšem to neznamená, že v ní nemohou najít zalíbení ti méně zkušení. A tady hra funguje moc dobře a nabízí ideální mix taktiky a náhoda, aby nabídla dobrou hratelnost. Burgenland je prototypem rodinné hry a jako takovou ji musíte i brát.
Klady:

+ solidní taktické možnosti
+ jednoduchá pravidla
+ moc pěkná hratelnost
+ zpracování
+ vhodná pro rodiny
+ herní doba
Zápory:

- náhoda může pokazit vaše šance
- zkušeným hráčům připadá příliš jednoduchá
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kokoriko – na slepičí farmě z LEGA