Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chlupatí zabijáci – klamání kožichem

4.5

Málokdo před nimi utíká, protože jejich vzhled je přátelský. Hebký kožich a milá tvář vyvolávají pozitivní pocity a úsměv. Jenže tato stvoření klamou tělem. Ve skutečnosti mají v kožichu hned několik míst, kde se ukrývají smrtící zbraně a rozhodně není záhodno si s nimi zahrávat. Jsou to zabijáci.

Jsou chlupatí a ozbrojení. Chlupatí zabijáci, přesně tak se jmenuje nová karetní hra, kterou si pro nás připravili tvůrci oblíbených jednorožců, firma Unstable Games. I tentokrát zůstaneme v říši zvířátek, která se navíc naučila česky zásluhou společnosti ADC Blackfire.

Na víku vidíme některé ze zvířátek, nad kterými se sklání monstra. Kdo vyhraje a kdo padne? To zjistíme, jakmile zvedneme víko tmavé krabice. Nejdříve hráči roztřídí karty podle velikosti. Mezi těmi velkými vyberou svého vůdce a každý z účastníků si jednoho zvolí a položí před sebe. K tomu dostanou účastníci také pět klasických karet z velkého zamíchaného balíčku. Ve středu plochy se objeví první tři monstra a to náhodně odhalené ze společného balíčku.

Hráči se na tahu střídají a mají na výběr z více akcí. Některé jsou náročnější, jiné méně, takže jsou od sebe odlišeny cenou v akčních bodech. Ty má k dispozici každý tři a může je libovolně rozdělit mezi akce v nabídce. Tou nejcennější, ale současně také nejjednodušší je výměna všech karet v ruce za pět nových z balíčku.

Tyto karty pak bude hráč používat a vykládat, ale také si může za jeden bod dobrat další kartu. Limit počet karet v ruce žádný není. Za jeden bod lze kartu z ruky vyložit a může se při tom jednat o kouzlo,, předmět nebo hrdinu. Pouze hrdinové mají ale svá předem určená místa před hráčem a vedle jeho vůdce skupiny. Každá taková postava má speciální dovednost, kterou je možné jednou za tah využít, ale pro její aktivování hráči musí hodit dvojicí kostek a splnit jejich požadavek. Lze je ale dovybavovat také s pomocí předmětů. Kouzla pak hned po zahrání je třeba využít a odhodit, na stoje před hráčem nemohou zůstat ležet.

Každý hrdina, který hráče doprovází, patří do některé třídy bojovníků. A ty začnou být důležité ve chvíli, kdy začnou skupinky útočit na monstra čekající uprostřed. Na jednotlivé obludy lze totiž zaměřit svoji pozornost pouze v případě, že má hráč ve svém týmu všechny požadované třídy. Teprve poté lze vzít kostky, hodit s nimi a porovnat výsledek s případnými vylepšením z karet modifikátorů, které v tuto chvíli lze zahrát z ruky.

A to je všechno. Hráči budují své skupiny, připravují si karty v ruce, a pak bojují s monstry nebo si navzájem škodí s pomocí kradení nebo odhazování karet z ruky. Právě výhry v souboji se třemi obludami jsou tou nejlepší cestou k vítězství. Ale je tu ještě jedna, méně věhlasná. Pokud se někomu z účastníků povede dříve poskládat skupinu hrdinů z šesti různých tříd, tak vítězí bez ohledu na množství příšer, kterým se postavil.

Chlupatí zabijáci vypadají jako nenápadný hon na příšery. Každý si staví svůj tým, a pak se vydá do boje. A právě útočení na monstra je zábavné, jen musíte počítat s faktem, že je řízené hodem kostkou.

Hra je příjemně lehká a umí překvapit. Je vidět, že autoři mají rádi lehký humor, který je vidět na řadě karet. Vlastně se tak nějak samo od sebe nabízí srovnání s populárním Munchkinem a připadá nám, že z hlediska dojmu z partie sedí opravdu pěkně. Je dobré vědět, že novinka si s bláznivou otvíračkou dveří v ničem nezadá.

Dojem ze hry se hodně liší podle skupiny, která se s vámi sejde. Pokud se všichni shodnou a budou si chtít opravdu užívat hledání karet, jejich kombinování a boj s kostkami, pak se bavit budete. Nesmíte ale narazit na soupeře, kteří vás budou zasypávat kartami výzev a mohou se pokusit proti vám spiknout, pokud budete kráčet k vítězství.

Partie nabízí krásnou herní dobu, která jen někdy přesáhne půl hodiny času. A navíc je dobrá i ve dvou, kde je i tak dostatek místa na útočení i soupeření. Pokud je ve hře více než čtveřice, pak už se hra začíná trochu táhnout. K ničemu tu není více hráčů zapotřebí. Při této délce ale hrozí, že ji budete hrát často a narazíte na fakt, že se celý průběh hodně opakuje a nikde není k dohledání příliš variability.

Chlupatí zabijáci jsou hrou na dobrodružné skupinky, kde na sebe hráči přímo neútočí, ačkoliv si mohou škodit. Cvičné terče pro jejich zbraně jsou společné uprostřed a představují je monstra. Grafika je sázkou na jistotu s hravým a trochu ulítlým stylem, který ale k povaze hry dokonale sedí. Chlupatí zabijáci nás potěšili, i když hra není pro každého a ve vyšších počtech umí potrápit trpělivost.

Recenze: Chlupatí zabijáci – klamání kožichem
Chlupatí zabijáci jsou hrou na dobrodružné skupinky, kde na sebe hráči přímo neútočí, ačkoliv si mohou škodit. Cvičné terče pro jejich zbraně jsou společné uprostřed a představují je monstra. Grafika je sázkou na jistotu s hravým a trochu ulítlým stylem, který ale k povaze hry dokonale sedí. Chlupatí zabijáci nás potěšili, i když hra není pro každého a ve vyšších počtech umí potrápit trpělivost.
Klady:
+ zábavné budování skupiny hrdinů
+ schopnosti postav se aktivují kostkami
+ herní doba
+ dobré i ve dvou
+ odlehčená atmosféra
Zápory:
= náhoda
= prodlevy ve vyšších počtech hráčů
= není pro každého
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Alfa Beta – písmenka s háčky