Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chytré myšičky aneb učení hrou by mělo být zábavné

Chytré myšičky - balení

Dnes se učíme počítat díry v ementálu. Pro většinu myšek v naší třídě to je nejoblíbenější činnost, protože kdykoliv někdo odpoví správně, dostane kus sýra jako odměnu. Dnes je odměna obzvlášť voňavá a každý kousek této dobroty bude tvrdě vydřený. Doufám, že tedy alespoň jednou uslyším pochvalu a také následné „Dobrou chuť“.

Myšičky jsou zvířátka, u kterých bychom asi nečekali žádnou vysokou inteligenci. O to víc nás všechny překvapí, že mají svoje vlastní školy, učitele i vysvědčení. Hráči se k nim mohou přidat v dětské hře Chytré myšičky aneb učení hrou, kterou vydává společnost Bonaparte. Jedná se o novinku pro rok 2014, kterou ale vymyslela Jitka Šufajzlová z Logopedie hrou (www.logopediehrou.cz).

Na víku krabičky se nachází taková sýrová myší škola. Pan učitel s brýlemi ukazuje svým žákům jednoduchou rovnici. Myší děti ale nejsou těmi, které budou krabici otevírat. Nedočkaví malí hráči najdou v krabici nejen pravidla, ale především herní plán přeložený na polovinu. Kolem dokola vede trasa z barevných korálků – políček. Vždy po osmi krocích dělí speciální políčka na dvanácti, třech, šesti a devíti hodinách.

Chytré myšičky - rozehraná hra

Ještě níž v krabici jsou tři velké kostky pokryté samolepkami s čísly barvami. Seznam doplňují klasické figurky, které jako by vyskočily z Člověče nezlob se. Tyto komponenty pak doplňují dvě sady karet – jedna zobrazuje čísla a druhá písmena.

Jednodušší z dvojice her, které lze na plánu vyzkoušet, je Abeceda. Hráči s pomocí kostky posouvají svoji figurku vpřed. Ale pouze v případě, že hráč správně pozná a pojmenuje písmenko na kartě. Teprve poté může figurkou postoupit a přiblížit se tak cíli. Střídání soupeřů mohou narušit jen políčka, která je přinutí jedno kolo stát nebo naopak umožní házet ještě jednou. Partie končí vítězstvím toho, kdo jako první dorazí na to nejvzdálenější políčko.

Podobně vlastně funguje i hra Sčítání, odčítání, násobení. Nemění se pohyb, ani cíl. Na začátku partie si děti určí, v jaké matematické operaci budou soustředit. Hráči tentokrát hází ve svém tahu kostkou podle počáteční volby obtížnosti. Kostky se liší právě podle toho, jestli na sobě mají natištěné vyšší nebo nižší hodnoty.

Chytré myšičky - rozehraná hra

Spolu s kostkou rozhodne o rovnici horní otočená karta z balíčku. Hráč na tahu provede s těmito dvěma čísly stanovenou operaci. V případě, že vyřeší příklad správně, postoupí o hodnotu na kostce vpřed.

Nejlepší zprávou je možnost škálovat hru a nastavovat ji podle schopnosti dětí, které se zrovna partie účastní. Kostky lze podle toho vybírat, měnit složení balíčku karet nebo mít jen jednu a učit se násobky jedné číslice.

Obě hry se snaží jednoduchým způsobem trénovat u dětí abecedu a matematiku. Jenže bohužel spolu s jednoduchostí se do hry vkrádají také některé nedokonalosti v designu. Výtka směřující k oběma hrám se týká konce partie. Ten je čistě náhodný (závisí na hození modré barvy na kostce), ale především pravidla stanovují, že se hráči mají pohybovat po směru hodinových ručiček. Proto dorazí do cíle daleko dříve, než obejdou celý okruh. Tedy pokud políčko nepřeskočí a nemusí tak běžet s figurkou znovu celý okruh. Výsledek tak vůbec nezávisí na schopnostech dětí.

Chytré myšičky - detail herního plánu

Druhý problém se pak týká pokročilejší matematické hry. Volbou vyšší číselné kostky určí hráči také délku kroků na plánu a tím i délku partie. Nižší a jednodušší hra paradoxně znamená delší herní dobu, což je zásadní nedostatek. Stačí, aby všichni políčko STOP přeskočili a než znovu obejdou celý okruh, může to trvat i čtvrt hodiny. Přitom s vyšší kostkou a trochou štěstí může partie skončit už po čtyřech kolech.

V obou partiích hraje důležitou roli také vyhazování soupeře. Ale i to je čistě náhodné, protože každý z hráčů má pod svojí kontrolou pouze jednu figurku. Vyhozená postavička se vrací na políčko start, které jí může paradoxně v určitých situacích pomoci. Taková nahrávka protivníkovi rozhodně nepotěší.

Pravidla obecně nejsou napsaná dobře. Chybí doslovně specifikované herní situace a některé otázky si budete muset pořešit dle vlastní fantazie. Figurky jsou jednoduché postavičky, kostky jsou polepené samolepkami a karty jsou z obyčejného tvrdého papíru. Tohle zpracování není rozhodně ničím výjimečné.

Chytré myšičky - karty

Chytré myšičky je hra, která měla slušný potenciál stát se zábavnou naučnou hrou pro děti. Chyby a nedořešené otázky v pravidlech ji ale sráží dolů. Trénink matematiky není pro děti v této hře tak prospěšný, jako abeceda. Na oboje ale najdete na trhu určitě lepší a zábavnější hry.

Recenze: Chytré myšičky aneb učení hrou by mělo být zábavné
Chytré myšičky vás zvou na návštěvu do své dětské hry, která voní po sýru, abecedě a matematice. Dětem tak usnadní cestu k těmto základním dovednostem. Jenže její pravidla nejsou odladěná a v případě doslovného výkladu nabízí nevyrovnané partie s výrazně odlišnou herní dobou. Hra je kompletně náhodná a to i ve vyhazování soupeřových figurek. Hra by stále ještě mohla vše zachránit a získat fanoušky zpracováním, ale ani to nijak nevybočuje z řad obyčejnosti. Chytré myšičky jsou tak nakonec dokonce mírně pod průměrem podobných naučných dětských her.
Klady:

+ trénuje abecedu
+ možnost vybrat matematickou operaci
+ už pro děti od tří let
Zápory:

- nevyrovnaná herní doba
- čistá náhoda
- nedokonalá pravidla
- obyčejné zpracování
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Naučte se hrou využívat Akcie a opce