Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cirkus na kolečkách – zvířátka na cestách

cirkus-na-koleckach-17

Sbalit, naložit a převézt celý cirkus není vůbec nic jednoduchého. Každá taková cesta v sobě skrývá spoustu nesnází. Jednotlivá zvířátka se navzájem nesnesou a je tedy třeba je nakládat tak, aby nenastalo pozdvižení. To by za jízdy mohlo vést dokonce i k převržení vlaku. Už jsme o tom slyšeli, ale nikdy se nám to naštěstí nestalo. A ačkoliv věřím, že se nic nestane, stejně si vše raději pokaždé osobně zkontroluji.

Role nakladače vlaku pro převoz cirkusu bude role každého z hráčů, kteří se zmocní krabičky s názvem Cirkus na kolečkách. Jedná se o malou hru, kterou si pro nás připravil Steven Aramini a ilustracemi ji ozdobil Mathieu Leyssenne. Původně hra vyšla už v roce 2014 pod hlavičkou Crash Games (s názvem Yardmaster), poté ji převzalo IELLO a pro lokalizaci do češtiny si ji vyhlédla společnost REXhry.

Malá bílá krabička s vláčkem uhánějícím o závod obsahuje nejen velký balíček karet, ale také několik žetonů – čtyři barevné představující náhrady a poté jeden oboustranný žeton principála. Ale zpět ke kartám, kterých je hned několik druhů – ty nejzajímavější hromádky jsou čtyřicítka karet vagónů různých hodnot a barev, a pak čtyři tucty zvířat k přepravě. V manéži tohoto cirkusu řádí medvěd, tygr, žirafa a překvapivě také ryba. Určitě si v tu chvíli všimnete, že každému rozměru či speciálním požadavkům zvířete odpovídá právě jedna barva vagónu. Jsou tu ale také čtyři lokomotivy (pro každého hráče jedna) a deset bonusových karet pro volitelnou variantu.

cirkus-na-koleckach-07

Jednotliví soupeři pak každý dostanou právě tu jednu lokomotivu a položí si její kartu před sebe. K tomu dostanou nezbytnou výbavu v podobě jednoho žetonu náhrad a to náhodný kousek. Pokud nehraje maximální počet, zbývající žetony je třeba položit do středu. Zde začne také zamíchaný balíček vagónů, ze kterého vznikne odhalením čtyř karet startovní nabídka. Druhá hromádka vznikne ze všech zvířátek a po zamíchání zase dostanou jednotliví účastníci po pěti kartách.

Ve svém tahu může mít hráč dva nebo tři akční body. To závisí na tom, jestli je principálem nebo ne. Právě tento šéf cirkusu má výhodu a může provést až tři úkony. Na výběr pak je pokaždé z trojice možností, z nichž tou nejjednodušší je dobrání karty zvířete z dobírací hromádky nebo horní kartu odhazovacího balíčku. V každém případě si tuto kartu vezme do ruky, kde ji může klidně hned použít.

To ve chvíli, kdy se pokusí naložit jeden z dostupných vagónů. Ve společné nabídce jsou hned čtyři a pokaždé vyžadují vyložení určitého počtu zvířat z ruky. Pokud je hráč má, pak si může vzít vagón k sobě a pokusit se jej zapřáhnout za lokomotivu. K tomu na začátku nepotřebuje nic, protože jej připojuje k lokomotivě. Později ale vždy musí poslední vagon soupravy a nově přiložený sdílet buď typ zvířete, nebo jejich počet (v pravém horním rohu).

cirkus-na-koleckach-01

Každý z účastníků má před sebou také jeden z žetonů náhrady. Jeho zásluhou může hráč vyložit dvě karty jednoho zvířete a použít je jako žolík (a náhradu). Ale to jej nic nestojí. Stačí, aby žeton s odpovídajícím symbolem ležel před hráčem. Za jednu akci si ale může tento kulatý nástroj vyměnit s libovolným jiným na stole (i ve vlastnictví jiného hráče).

Když hráč zkompletuje vagón zvířat, který momentálně nelze podle pravidel zapřáhnout, musí jej prozatím odložit stranou. Není ale ztracený. Stačí počkat na správnou chvíli, a jakmile nastane možnost jeho připojení, může tak zcela zdarma a okamžitě učinit.

Ovšem pouze zapojené vozy se zvířátky se počítají do skóre. A to je důležité, protože partie se nehraje do žádného vyčerpání karet. Naopak hráči mají stanoven bodový cíl a ten, kdo jej dosáhne jako první, se okamžitě stává vítězem.

cirkus-na-koleckach-06

Cirkus na kolečkách je příjemnou karetní hrou, která vám nebude házet klacky pod nohy, když se budete chtít bavit hraním. Má totiž elegantně jednoduchá pravidla, která ale současně nabízí solidní svobodu.

Hráči na ruce sbírají sady zvířátek, ať už naslepo ze zamíchané hromádky nebo na jistotu zvednutím poslední odhozené karty. Někdy je správná cesta tak, podruhé jinak. Vždy ale jsou nakonec použitelné všechny karty, protože zvířat zase není tolik a obvykle hráči chtějí zapojovat všechna, jak jen to jde.

Do partie výrazně zasahuje také žeton principála, který dává hráčům možnost rovnou tří akcí v tahu. Je třeba je dobře využívat, protože to může hráči dát velkou výhodu a náskok nad soupeři. Hru dále obohacují také žetony výměny, které dodávají hodnotu všem kartám. I ty, které nepotřebujete, můžete nakonec využít. Stačí mít dvě karty a správný žeton výměny.

cirkus-na-koleckach-11

Jednoduchost má za následek pochopitelně rychlá kola a celkovou délku partie, která se udržuje v rámci rozumných dvaceti minut. Ve dvou je partie stále zajímavá, ale ve třech je ještě o kapku lepší. I v duelu ale funguje funkce principála, ačkoliv každý hráč dostane tři akce až v každém třetím kole.

Variabilita je dostačující. Protože karty obou balíčků chodí náhodně, nemůžete nikdy provádět totéž. Navíc do hry můžete přidat ještě o kapku větší podíl náhody, pokud do balíčku zvířat zamícháte desítku bonusových karet. Ty pak dodají různé vychytávky, které upraví taktické možnosti hráče.

V této krabičce rozhodně funguje grafika. Od první ilustrace až po tu poslední jsou to nádherné barevné obrázky, které udělají radost nejen dětem, ale i jejich rodičům. Na tuhle hru se prostě krásně dívá, ačkoliv je to rozměry prcek.

cirkus-na-koleckach-14

Cirkus na kolečkách je super karetní rodinnou hrou. Nemá vlastně žádné nedostatky, pokud ji sháníte právě pro to rodinné hraní. Tam jí určitě každý rád odpustí náhodnost, protože s ní přichází také přístupnost a zajímavost partie. Cirkus na kolečkách je parádním přírůstkem na poličky obchodů a hrou, která by si měla zajistit pozornost mnoha začínajících hráčů.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSteven Aramini
IlustraceMathieu Leyssenne, Darrell Louder, Dan Thompson
VydavatelCrash Games, 2 Pionki, IELLO, Lex Games, Portal Games, REXhry
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(9 voters)
KategorieCard Game, Print & Play, Trains, Transportation
MechanismyAdvantage Token, Hand Management, Open Drafting, Set Collection
RozšířeníYardmaster: Bonus Card Pack #1, Yardmaster: Caboose Expansion
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Series: Mini Games (IELLO)
Alternativní názvyAramini Circus, Circul Aramini, Cirkus na kolečkách, Stoi na stacji lokomotywa

Více o hře.

Recenze: Cirkus na kolečkách – zvířátka na cestách
Cirkus na kolečkách je rodinnou karetní hrou, která se řadí mezi špičky svého zábavního žánru. Je krásně jednoduchá, ale není vůbec hloupá a nespoléhá slepě jen na náhodu. Nabízí možnosti použít méně vhodné karty z ruky jako žolíky, měnící se roli principála a bonusové karty. A když to všechno zkombinujete s krásným vzhledem, pak zjistíte, že Cirkus na kolečkách udělá radost.
Klady:

+ krásná grafika
+ jednoduchost
+ žetony výměny
+ varianta s bonusovými kartami
+ podobnost klasickému Ticket to Ride
Zápory:

- náhoda
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nitro Dice – smykování na kartách