Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Citadela Deluxe – intriky všem na očích

citadela-deluxe-17

Kousek za hradbami se shromáždil houf stavitelů. Zarostlí muži jsou vybavení netradičními zbraněmi – metrem a kladívkem. To jsou jejich nejdůležitější pomocníci, kterými sice neporazí draka, ale dokáží před jeho dechem ochránit obyčejný lid. Stačí postavit nějaký velký kamenný val. A král hledá toho nejlepšího z nich, protože se schyluje k válce.

O boji mistrů stavitelů vypráví desková hra Citadela, která se k nám dostala ve svojí nové verzi Deluxe. Jejím autorem je Bruno Faidutti a v češtině ji do svojí stáje přidal MindOK. V původním znění pak ale vyšla s logy dvojice Hans im Glück a Z-Man Games. A zatímco celá Citadela vznikla v dalekém roce 2000, nová edice nese letopočet 2016.

Obsah krabice je tvořený převážně kartami budov a postav, ke kterým náleží také po jednom žetonu. Na hráče čekají ale také zlaté mince a patnáctka akčních karet. V přípravě tedy hráči vyberou osm postav pro svoji nadcházející partii (z více variant vždy tak, aby tvořily postupku od jedné do osmi) a k nim najdou patřičné žetony, které položí do středu stolu. Jednotliví hráči dostanou startovní dvě mince a poté připraví společný balíček budov, který se skládá z 54 základních staveb a čtrnácti dalších.

citadela-deluxe-05

Začínající hráč dostane korunu na znamení svého důležitého postavení a od něj se pak bude odvíjet hned první fáze kola. Vezme kompletní sadu postav, zamíchá je a vytvoří nabídku několika karet nas tole a to veřejně obrázky nahoru. K tomu ale ještě další jednu položí ke koruně. Její identitu ale nikdo nezná. Hráči si poté jeden po druhém vyberou ze zbývajících postav. Tajně.

Právě číselné hodnoty jednotlivých postav rozhodnou o tom, v jakém pořadí přijdou na řadu hráči v druhé fázi kola. To vždy hráč nejdřív dostane příjem v podobě dvou mincí z banku nebo karty budovy, kterou si může vybrat ze dvou náhodně dobraných. Tu si může přidat do ruky a poté jednu z držených budov postavit za finanční zdroje, které nasbíral v průběhu tahů.  Kromě toho může v průběhu svého tahu také využít speciální schopnosti svojí postavy, které se liší podle zvolené identity.

Hráči se v aktivaci svých postav vystřídají všichni a poté pokračuje nové kolo rozebráním nových postav. Podle veřejně vyložených karet hráči vždy tuší, co by jejich soupeři mohli mít za postavu, ale nemohou to nikdy vědět úplně přesně. Navíc jedna karta zůstává jejich zrakům skrytá. Vždy ale jde především o zisk financí a vykládání karet. To vše v kombinaci s mnoha různými jedinečnými dovednostmi, které se vážou na postavy. Vítězem se stává ten, kdo jako první vyloží sedmou budovu do svého města.

citadela-deluxe-01

Citadela Deluxe je navzdory svojí jednoduchosti naprosto jedinečnou karetní hrou. To proto, že jednotlivé karty spolu reagují tak dobře a dohromady vytváří ohromné možnosti. To vše při tom potřebuje vlastně jen osm akcí, které se dohromady neustále střídají a mění vlastníky.

Lze tak především útočit na soupeře, ať už jim různými způsoby manipulujete s jejich tahem nebo ovlivňujete jejich akceschopnost (například přeskočením tahu). To ale platí především pro karty s nižšími hodnotami. Naopak ty s vyššími číslicemi, které přijdou na řadu ke konci kola (pokud je někdo z dřívějších hráčů nezablokuje) mají možnost získat do svojí pokladničky nějaké finance. Jejich přísun pak funguje různě, třeba podle počtu vlastněných budov.

A to v hráčích krásným způsobem vzbuzuje neustále rozpor. Vzít si raději kartu s nižší hodnotou a blokovat protivníka nebo risknout, že vás nikdo nezablokuje. Nabídka karet je pokaždé trochu jiná a všechno závisí také na tom, kdo má zrovna v tahu v držení korunu. Od něj všechno začíná, takže karta císaře je velmi populární (získání koruny). Ovšem i některé budovy mají svá vlastní pravidla a dále upravují průběh.

citadela-deluxe-10

Díky různým kombinacím postav pro každou partii nabízí hra fantastické možnosti. Pokaždé je úplně jiná a díky tomu si ji zas a znovu zahrajete. Právě z toho plyne její velká popularita, zvlášť pokud to zkombinujeme s vynikající přístupností pro všechny. Partie samotná trvá nějakých čtyřicet minut. S více hráči pak může dosáhnout k hodině, což už může být na karetní hru trochu příliš. Tady je třeba zdůraznit, že partie Citadely se může zúčastnit až osm soupeřů. A vyšší počty jsou tady opravdu skvělé, zatímco ve dvou vás hra nezabaví až tak dobře.

Ale přes svoji jednoduchost je v této hře ukryta i hloubka. Taktická i záludná. Proto ji kromě začátečníků ocení také zkušení hráči. To především díky draftování na začátku každého kola, které je hodně o správném rozhodnutí.

citadela-deluxe-14

Citadela je vynikající hra pro všechny, kteří hledají možnost jít si po krku, ale zároveň by chtěli něco opravdu jednoduchého. Je svým způsobem trochu podobná Milostnému dopisu, ale tady je vše mnohem bohatší a není to pouze o slepé náhodě. Hra skvěle zabaví i vyšší počty hráčů, kteří se navíc veškerá pravidla naučí rychle bez ohledu na předchozí zkušenosti. Nová verze má navíc krásnou grafiku i ostatní zpracování, na které je radost se podívat. Citadelu tedy s radostí doporučujeme všem milovníkům karetních her.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBruno Faidutti
IlustraceAndrew Bosley, Jeff Brown (II), James Combridge, Amit Dutta, Simon Eckert, Tyler Edlin, Felipe Escobar, Marko Fiedler, Tomasz Jedruszek, Yogesh C. Joshi, Alex Kim, William Koh, Pavel Kolomeyets, Yong Yi Lee, Mateusz Lenart, Ward Lindhout, Eddie Mendoza, Mark Molnar, Veli Nyström, Fernando Olmedo, Meg Owenson, Gracjana Zielińska
VydavatelWindrider Games, 999 Games, Arclight Games, Asmodee, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, EDGE Studio, Fantasmagoria, Galakta, Galápagos Jogos, Hans im Glück, Hobby World, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, MINDOK, Rebel Sp. z o.o., Swan Panasia Co., Ltd., Z-Man Games, Ігромаг
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 8
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(7 voters)
KategorieBluffing, Card Game, City Building, Medieval
MechanismyAction Drafting, Closed Drafting, Income, Lose a Turn, Set Collection, Take That, Turn Order: Role Order, Variable Player Powers, Variable Set-up
RozšířeníCitadels: Scenic Route Mini Expansion
RodinaGame: Citadels, Mechanism: Tableau Building
Alternativní názvyCitadela, Citadela DeLuxe, Citadele, Citadella, Citadelles, Ciudadelas, Cytadela, Machiavelli Deluxe, Цитадели, Цитадели Делюкс, Цитаделі, あやつり人形, 富饒之城, 荣耀之城, 시타델

Více o hře.

Recenze: Citadela Deluxe – intriky všem na očích
Citadela je hra velmi přístupná, ale současně nabízí i smysluplné volby. Hráči si vybírají ze společné nabídky postav a mohou taktizovat. Vždy jde o to získat hodně financí, bránit protivníkům v jejich úspěších a kupovat dostupné budovy. Tím rozšiřují své město a blíží se k vítězství. Celé je to hodně jednoduché a přístupné, navíc výborné pro velkou šíři počtu účastníků. Citadela je povedená karetní hra, která si novou verzi určitě zasloužila.
Klady:

+ hratelnost je stále tu
+ variabilita
+ přístupnost a jednoduchost
+ velmi konfliktní
+ podařená grafika
+ pro začátečníky i zkušené hráče
Zápory:

- může se protáhnout
- té taktiky zase není tolik
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mountains of Madness – studené zuby Antarktidy