Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Click Clack Lumberjack – dřevorubecká škola

Click Clack Lumberjack - balení

Na minulé hodině jsme měli představit každý povolání, kterým se chceme stát. Všichni spolužáci se předhání: v naší třídě je to samý policista, astronaut, pilot, zpěvák či závodník. Když jsem já řekl, že chci být dřevorubcem, všichni se mi smáli. Jenže dnes mám za sebou dřevorubeckou maturitu – skácel jsem strom třemi dobře mířenými záseky – a zatímco se ostatní stali právníky a psychology, já si žiju svůj sen. Konečně jsem dřevorubcem!

Víte, jak se u nás v Koreji kácí stromy? Stejně jako všude jinde na zemi! Chce to pořádné svaly, dobře nabroušenou sekeru a dost šikovnosti. A právě tu poslední vlastnost budete potřebovat jako dřevorubci i v deskové hře Click Clack Lumberjack. Hra k nám dorazila původně z Korey od firmy Gemblo. Pod svojí značkou ji ale vydala společnost Mayday Games, která nám poskytla recenzní vzorek. Tvůrcem hry je Justin Oh a ilustrace připravil Moosn!

Click Clack Lumberjack - připravená hra

Hra se schovává ve vysoké krabičce z tenkého kartonu. Uvnitř to všechno štěrchá tak, že si napoprvé možná ani nevšimneme kácejícího se stromu za dřevorubcem se sekerou, kteří jsou na krabici. Jakmile nahlédneme dovnitř, hned zjistíme, proč krabička tolik rachotí. Uvnitř je to samý plastový dílek – devět kulatých částí kmene (se zářezy na čtyřech místech), šestatřicet dílků kůry, čtyři barevné samolepky broučků a jedna pořádná plastová sekera. To všechno zakončují pravidla na malém kousku papíru.

Na začátku každé partie hráči vezmou každý kus kmene a z náhodně zamíchaných dílků na něj nasunou čtyři kousky kůry. Ze všech devíti kousků pak postaví strom na plastovou základnu. Jakmile je určen začínající hráč, mohou se všichni postupně pustit do kácení stromu.

Click Clack Lumberjack - rozehraná hra

Ale tentokrát hráčům nepůjde o to, aby jej co nejrychleji skolili na zem. Místo toho se snaží jej opatrně osekávat. V každém kole, když na ně přijde řada, mají přesně dva pokusy se sekerou. Veškeré dílky, které po ráně ze stromu odpadnou, si hráč musí vzít k sobě. Pokud se mu podaří odhalit dílek s broučkem, může hrát ještě jednou.

Souboj končí ve chvíli, kdy už na stromě nezbývají žádné kousky kůry. Hráči dostanou po jednom bodu za každý kousek kůry, který se jim podařilo nasbírat. Ovšem všichni by si měli dávat pozor, protože každý kus kmene má hodnotu mínus pět bodů. Teprve po odečtení trestného skóre můžete určit neomylně vítěze s nejvyšším bodovým ziskem.

Click Clack Lumberjack je jednoduchá hra, ve které jde čistě o šikovnost. Je to rychlá akční hra, u které se především hodně nasmějete. V souboji neexistuje žádná taktika. Jediné, co si mohou hráči přát, je trocha štěstí. Mohou pak odhalit brouka a za odměnu hrát ještě jednou.

Click Clack Lumberjack - rozehraná hra

Celá partie je velice rychlá a nezáleží příliš na počtu hráčů. Se zvyšujícím se počtem soupeřů se pouze body více rozdělí a je větší pravděpodobnost, že dojdte ke shodě. V tu chvíli nabízí hra legrační rozsouzení: hráči budou balancovat se sekerou na prstě a ten, kdo to dokáže déle, je lepším dřevorubcem.

Click Clack Lumberjack patří do té kategorie her, které vás budou buď bavit strašně nebo vůbec. Záleží hodně na povaze hráčů i společnosti, ve které hru vytáhnete. Od toho se pak odvíjí zábava, protože pokud se hráči nebudou hlasitě bavit a nebudou se chtít znemožnit, pak je prakticky nemožné se této hry účastnit.

Strom je výborně vyroben a dílky na sobě drží tak akorát. Je tedy opravdu možné dobře mířenými ranami části kůry sundat a při tom neshodit kus kmene nebo dokonce celý strom. Hráči musí ale postupovat s citem. A tady je problém v případě, že budete hrát s dětmi. Ty se ke hře nejdříve musí naučit přistupovat, ale současně je zajímavým způsobem naučí jemnou motoriku.

Click Clack Lumberjack - dílky

Click Clack Lumberjack je hrou o šikovnosti pouze pro to správné publikum. Má naprosto jednoduchá pravidla a hodí se jak do rodiny, tak na párty. Pochvalu si zaslouží výtečné zpracování a jednoduchý nápad. Musíte se sami zamyslet, jestli z vás bude další Click Clack Lumberjack.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJustin Oh
IlustraceMarco Echevarria, Max Holliday, Vincent Kim, Allison Litchfield, Justin Oh
VydavatelGemblo, Inc., Cube Factory of Ideas, DG Games (I), FoxMind, Hobby World, Korea Boardgames Co., Ltd., Lautapelit.fi, Mayday Games, Siam Board Games, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 7
Herní doba10
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(13 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game
MechanismyPhysical Removal
RozšířeníClick Clack Lumberjack: Promo Cards, Toc Toc Woodman: Golden Axe Expansion, Toc Toc Woodman: Golden Core and Bark Promo
RodinaComponents: 3-Dimensional (3D), Crowdfunding: Kickstarter, Theme: Trees and Forests
Alternativní názvyClick Clack Lumberjack, Gemblo Woodman, TacTac Jack, Toc Toc Woodman, Tok Tok Woodman, Wióry Lecą, Woodman, Семь гномов и зачарованный лес, ต๊อก ต๊อก คนตัดไม้, 伐木達人, 톡톡 우드맨

Více o hře.

Recenze: Click Clack Lumberjack – dřevorubecká škola
Click Clack Lumberjack je hrou, kterou můžete vyhrát pouze šikovností. Opatrné osekávání plastového stromu je jedinou cestou, jak získat dílky kůry a tak se s nejvíce body stát nejlepším dřevorubcem. Hra tedy nenabízí žádnou taktiku, jen čistou a ničím nerušenou zábavu. Hráči by měli být schopni smát se vlastnímu neštěstí. Hra má velký úspěch ve správném kolektivu na párty, ale i doma v rodinném kruhu s dětmi. S Click Clack Lumberjack je legrace.
Klady:

+ rychlá akční zábava
+ vhodné pro děti i dospělé
+ zajímavá party hra
+ perfektní provedení
+ trénuje šikovnost
Zápory:

- tento styl zábavy není pro každého
- delší příprava hry
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Princess Bride: Miracle Pill – zázračná pilulka?