Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Cobra Paw – kočičí ninjové!

cobra-paw-01

Tlapky prý nejsou zbraně pro opravdového ninju. Jsou moc malé a hebké. To přesně řekl jeden křeček, aby mě rozčílil. Litoval toho a škemral o odpuštění, když mu moje drápky pročísly chloupky na bříšku. Pár dalších týdnů tréninku pod dohledem mocného trenéra Mňauka a naučila jsem se i jeden z nejsmrtelnějších úderů. Teď už si na mě netroufnou ani pejsci. Jinak jim předvedu svoji Kobří packu!

Pro všechny milovníky rychlosti si připravil novou hru Derek Weston, který ji vydal pod záštitou společnosti Bananagrams. Na bojové matrace dorazila v roce 2017 s několika drobnými ilustracemi od Eli@kja-artists a s příběhem Anthonyho George. Na evropský trh se škrábe zásluhou distribučních kanálů společnosti Esdevium Games (Asmodée UK).

Hra zaujme už na první pohled svojí šestiúhelníkovou oranžovou krabicí. Na jejím víku vidíme bojovou kočku oblečenou v ninjovském černém obleku. Uvnitř najdou hráči pečlivě uloženou sadu jednadvaceti černých kamenů clawfuku. Na svém obdélníkovém tvaru mají natištěné vždy dva barevné symboly. A právě tyto stejné ikonky jsou natištěné také na stranách dvojice velkých černých kostek.

cobra-paw-05

Na začátku partie hráči právě všechny kameny rozmístí obrázky nahoru na svoje tatami, které se normálně nazývá také stůl. Jeden z hráčů dostane do ruky dvojici kostek a tím se stane bojovníkem, který dostane k dispozici první úder.

Právě tento zvolená hráč dvojicí kostek hodí a tím získá kombinaci dvou symbolů, které mohou být stejné či různé. Bez ohledu na to ale budou vždy odpovídat některému z kamenů v nabídce. Hráči jej musí rychle najít a být prvním, kdo si jej ukradne jen a jen pro sebe.

Protože se jedná o souboj ninjů, nesmí se k boji používat celá dlaň nebo další neférové triky. Kámen lze chytit pouze s pomocí prstů. Vítěz minulého kola si kámen položí před sebe a k tomu dostane také kostky. On bude tím znevýhodněným hráčem, který bude házet dvojicí kostek a určí tak identitu nového kamene.

cobra-paw-04

V dalších kolech může dojít k situaci, že hozená kombinace už leží před některým z hráčů. To ale neznamená, že by na něj bylo zakázané sahat. Naopak i kameny soupeřů jsou stále k dispozici k ukradení. Partie pokračuje až do momentu, kdy některý z účastníků dokáže nasbírat šest clawfuku kamenů. Tento hráč se stává vítězem bojového turnaje.

Cobra Paw je podstatě jen další postřehovou hrou. Hráči kombinují výsledky dvou kostek, snaží se najít odpovídající kámen a být tím, kdo jej jako první vezmou do ruky. A díky tomu je každé kolo napínavé a nikdy není nic jasné dopředu.

Na celém průběhu je zajímavý především fakt, že není povoleno kámen přikrývat dlaní. Hráči jej musí sebrat pouze s pomocí prstů. Často dojde k situaci, že jsou dva hráči podobně rychlí a chytí kámen současně. Na takový případ ale pravidla pamatují a rozsoudí tuto nerozhodnou situaci. Kámen získá ten, kdo má prst položený blíž k jeho středu.

cobra-paw-10

V pravidlech jsou ještě varianty, které mají za úkol udělat partie o kapku zajímavější a odlišnější od ostatních her. První odstraní některé z kamenů na začátku partie. Tyto kombinace nebudou v nabídce, a pokud právě tyto dvě ikony padnou, musí hráči místo chňapání po kameni vykřiknout Kobří packa! Základní pravidla nijak netrestají omyly. Tady vstupuje do hry druhá varianta v pořadí, kde je hráč potrestán absencí v následujícím kole.

Bitva o kameny je samozřejmě lepší ve vyšším počtu hráčů. Naopak ale ty úplně nejvyšší počty znamenají větší chaos a především neustálé remízy. A takové rozhodování o majiteli kamenů zdržují průběh partie. Proto je ideální hrát Cobra Paw ve čtyřech. Ohledně času ale nemusíte mít obavy, protože hra je otázkou deseti minut.

Samotné clawfuku kameny jsou opravdu krásně zpracované. Nejde pouze o grafiku, ale především o materiál příjemný na dotek a jasné barvy. Ty zlepšují přehled a usnadňují hledání té správné kombinace. Celkové ladění hry je komediální. Je to jasně cítit z celých pravidel a jejich příběhu.

cobra-paw-13

Cobra Paw je klasickou postřehovou hru, která si svoje místo na slunci hledá především svým jedinečným zpracováním. Kombinace ikon z dvou kostek jsou lepší volbou než otáčení karet, protože tady mají podobné podmínky všichni účastníci. Cobra Paw je tak moc pěknou hrou pro začátečníky, kteří ji určitě jako lehkou zábavu ocení.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDerek Weston
IlustraceLaura Catasciato
VydavatelBananagrams, Inc., Game Factory, Magellan
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Real-time
MechanismyDice Rolling, Pattern Recognition
RodinaAnimals: Cats, Components: Dice with Icons, Theme: Ninjas
Alternativní názvyБросок Кобры

Více o hře.

Recenze: Cobra Paw – kočičí ninjové!
Cobra Paw je kočičí hrou. Právě ty drápky neboli špičky prstů, budete potřebovat pro rychlé chytání kamenů. Jedná se o boj rychlého postřehu. Hod dvojicí kostek určí kombinaci symbolů, které odpovídají pouze jednomu dílku v nabídce. Partie jsou samozřejmě rychlé a odpovídají tak pojetí celé hry. Současně je ale třeba zdůraznit, že hra nenabízí nic nového. A přesto je Cobra Paw vítaným přídavkem do postřehové rodinky.
Klady:

+ luxusní zpracování
+ rychlá partie
+ drobné varianty pravidel
+ humorné pojetí
+ kostky určují kombinaci ikon
Zápory:

- málo originální
- není vhodné pro všechny počty hráčů
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: 7 divů světa Vůdci – oživení civilizační karetní hry