Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Čoko IQ – logika v čokoládových košíčcích

Čoko IQ - balení

Čokoláda je pro nás pro všechny magickou formulí a zaklínacím slovem. Když nám ji někdo nabídne, těžko odoláváme. Její sladká chuť rozplývající se na jazyku přináší prostě jen radost. A nezáleží, jestli se jedná o ledové Kaštany, tyčinku Margot nebo čokoládové košíčky.

Právě košíčky jsou ale hlavními aktéry hry z balíčku společnosti ThinkFun, která nás zaujala třeba Přechodem přes řeku (recenze) nebo Bláznivou křižovatkou (recenze). Tentokrát ovšem na nás nečekají žádní krokodýli na Amazonce ani automobily ucpané parkoviště, ale prostě a jen správné uspořádání čokoládových košíčků.

To je základní náplní logické hry Čoko IQ (v originále Chocolate Fix), s jejímž principem přišel Mark Engelberg a na trh se dostala v roce 2008. V češtině si ji pak můžete zakoupit u společnosti Svět her přímo na jejich internetovém obchodě.

Čoko IQ - připravený hlavolam

Možná to zní až příliš jednoduše, ale pokud jste už někdy nějakou hlavolamovou hru (ať už od ThinkFunu nebo jiné firmy) hráli, víte, že v tom bude nějaký záludný háček. Ale než se k němu dostaneme, nejdříve se podíváme na krabici, ve které se umělá čokoláda nachází.

Krabici samotné vévodí obrázek bonboniery naplněné devíti různobarevnými dobrotami. Rychle tedy opustíme, hladoví a nedočkaví, barevnou smršť obalu a podíváme se dovnitř. Tam najdeme takovou tu tradiční sestavu podobných her – jeden herní plán s devíti místy pro bonbóny, brožuru obsahující jak pravidla, tak zadání a také plátěný pytlík. V něm můžete hru snadněji přenášet a vzít s sebou, protože je mnohem skladnější, než krabice.

Poslední na řadě jsou samozřejmě právě ty bonbónky, které budete muset naaranžovat do krabice podle zadání. Představte si to tak, že jste zaměstnanec nějaké speciální bonbonierové společnosti a pouze na vás závisí její úspěch. Od šéfa jste dostali zadání, jak mají být dílky rozmístěné, ale protože nadřízený uvažuje pouze v barvách a tvarech, musíte se ke konečnému správnému rozložení dobrat sami.

Čoko IQ - průběh řešení

Už jsme si za tu hromádku recenzí na podobné hlavolamy zvykli, že nemají téměř žádnou přípravu. Stačí jen před sebe položit herní plán, na kterém se vše odehrává, vedle umístit dílky – v tomto případě košíčky. Pak už si jen stačí vybrat hlavolam a to jako vždy v několika různých obtížnostech.

Celkem je úkolů čtyřicet, což není nějaké závratné číslo, ale na vaše zabavení postačí na dlouho. Zvlášť s ohledem na obtížnost zadání v posledních dvou obtížnostech advanced a expert. Zatímco beginner slouží především pro děti, aby se naučili základní principy a to, jak fungují nápovědy, vy můžete teoreticky skočit rovnou po hlavě do obtížnosti intermediate. Tedy v případě, že máte dobrou vizuální představivost, která je k této hře velice potřeba.

Na elegantním stojánku, který tvoří zadávací brožurka, si tedy vyberete úkol. V každé hře použijete vždy všechny košíčky, které budou na začátku každého hlavolamu ležet vedle herní desky. Vaším úkolem je rozmístit je správně na dno bonbonierové krabice.

Čoko IQ - vyřešený hlavolam

Celá brožurka je kompletně česky a najdete zde poctivě vysvětlené všechny herní principy, kterými se hlavolam řídí. Všechno navíc se spoustou ilustrací a příkladů, které lze použít v případě nejasností.

Hráči mají jako zadání vodítka, které sledují umístění tvarů nebo barvy jednotlivých bonbónů. A protože je každý z nich jedinečný (jsou tři barvy, každá po třech tvarech), je vždy pouze jedno možné řešení celého zadání.

Luštitel má k dispozici vždy hned několik obrázků, které ukazují celé dno krabice nebo jen jeho část. Každý obrázek ukazuje pravidla umístění – například se dozvíte, že v pravém dolním rohu bude trojúhelník, ale zatím nevíte barvu. A přímo uprostřed bude růžová barva, ale bude to čtverec, kolečko nebo trojúhelník.

Čoko IQ - kniha zadání

Postupně musíte vydedukovat jedno místo za druhým a to logickým vyřazováním.Začnete tedy tím, že najdete jeden z tvarů, jehož umístění je jasné přímo ze zadání, ačkoliv to nemusí být na první pohled viditelné. Jakmile jej máte (a pokud jej máte správně), už máte z velké části vyhráno.

Nyní stačí pouze následovat vodítka dál. Postupně si tak vyřazujete dílky, které jsou k dispozici a zužujete si výběr pro barvu i tvar. Tím se postupně můžete dobrat zdárně k výsledku a úspěšně zabalit bonboniéru.

Obtížnost beginner navádí hráče k řešení opravdu pěkně a děti kolem osmého roku věku si se zadáním poradí. Budou pak mít o to větší chuť pustit se do složitějších zadání. Ty ale už většinou ukazují pouze nějakou výseč herního plánu a vy nevíte, kam ten čtvereček na síti devíti bodů patří.

Čoko IQ - průběh řešení

Jakmile si myslíte, že máte správně vyřešeno, můžete si svůj výsledek zkontrolovat. Na druhé straně listu se zadáním je jeho řešení. Dlouhodobě kritizujeme tento model s řešením na dosah a neodpustíme si to i tady. Otočení stránky je pro děti prostě tááák blízko a přitom mohlo být například v druhé knížečce.

Čoko IQ si hraje s logikou a dedukcí luštitelů. Musíte na to jít opravdu od lesa a pěkně krůček po krůčku. V tomto hlavolamu se žádné bezhlavé luštění nevyplatí. Stejně tak nemůžete zkoušet naslepo jako v ostatních. Tentokrát ke hře musíte opravdu přistupovat hlavou.

No a právě to se nám na Čoko IQ líbí nejvíc, samozřejmě společně s precizním zpracováním, po kterém dostanete prostě a jednoduše chuť na čokoládu. Odměňte se třeba za každý správně vyluštěný hlavolam, alespoň budete mít motivaci. Ačkoliv víme, že dílek sníte i v případě, že na řešení nepřijdete. Ale co už.

Čoko IQ - košíčky

Škoda jen, že hra obsahuje pouze 40 úkolů z teoreticky nekonečného množství, které bylo možné různými způsoby zadání dosáhnout (koneckonců jen různých možností rozestavení košíčků je mnohonásobně víc).

Není pochyb, že Čoko IQ si najde spoustu fanoušků v řadách dětských i dospělých. Perfektně trénuje dedukci a logické myšlení, které je v dnešní době tolik potřeba. Současně podporuje i soustředění, protože hra nejde nijak oklamat (kromě toho, že se podíváte na obrázek s řešením).Tenhle hlavolam se opravdu povedl.

Vzorek k recenzi darovala společnost Svět-her.cz. Děkujeme.

Recenze: Čoko IQ – logika v čokoládových košíčcích
Čoko IQ je hra, která vám při luštění bude dělat současně chutě. Košíčky vypadají tak chutně, že byste je nejraději spořádali na posezení. A přitom zůstává Čoko IQ stále i výbornou logickou hrou, která zapojuje naše základní principy dedukce. Za pomoci několika logických vodítek se musíte dobrat k řešení vlastními silami a nebo podvádět a podívat se na řešení. Každá ze čtyřiceti úloh je jedinečná a jsou rozdělené do čtyř obtížnostních kategorií. Ale stále je to pouze čtyřicet úkolů, takže se časem dostanete na konec. Naštěstí můžete začít znovu. Čoko IQ není pouze pro logiky milující čokoládu, ale pro všechny, kteří mají rádi elegantní logické hry.
Klady:

+ úžasné provedení
+ skvělý princip logické dedukce
+ výborně vyvážené obtížnosti
+ více pravidel, které se postupně učíte
+ cena
+ brožurka se zadáními provedená jako stolní kalendář
+ podrobná česká pravidla
Zápory:

- jen 40 úkolů
- řešení hned na druhé straně
- neustávající chuť na čokoládu
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Antike Duellum – antický duel