Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Columbia – zahřejte se pěknou kožešinou

Columbia - balení

Cítím lidské návštěvníky už z dálky. Jsou dva a myslí si, že jsou tady v bezpečí. Ale já o nich vím už od chvíle, kdy vystoupili ze svojí loďky. Byl jsem zrovna poblíž u řeky, chystala jsem se nalovit mláďatům ryby, protože už začínají mít hlad. Mezi pachem lidského těla, potu a strachu cítím ale ještě něco. Kov. To nejsou obyčejní cestovatelé, tohle jsou lovci!

Utíkám rychle zpět do doupěte za mláďaty, ale jsou mi v patách. Slyšeli mě. Měl jsem se vytratit potichu a možná by náš úkryt přešli. Takhle už nemám na výběr, nemohu se vrátit do nory, protože by zabili i mladé. Musím se jim postavit. Medvědice se otočila, postavila na zadní a v tu chvíli ji zasáhly dvě kulky. Lidé se dvakrát neptají, co si zvířata myslí a starají se jen o svoje potřeby..

Lov zvěře v sedmnáctém století byl sportem i dobrodružstvím. A právě to je téma společenské hry Columbia, kdy se v roli pánů z dvou kožešnických společností vydáte na lov na řece Kolumbie. Odsud má hra svoje jméno, které jí dali Phuong a Eric Le Boillaudovi. Vydali ji v roce 2013 pod logem své společnosti Iconi Creation.

Columbia - připravená hra

Ale krabice s hrou neleží jen tak někde, místo toho čekají na objednávku na print-on-demand (tisk na zakázku) serveru The Game Crafter. Ten umožňuje i lidem bez zázemí velké firmy vydat vlastní hru a působí jako taková nezávislá scéna. Z jejich produkce jsme tu již měli hru Going Places (recenze) a v brzké době budeme mít také hru Siege.

V modré krabici s dvěma muži pádlujícími v kánoi najdete tu hlavní součástku celé hry – karet je v prvním balíčku 78 a představují právě kánoe, ale také pasti, barterové obchody a prodeje. Dohromady se jim říká karty expedicí. V levém horním rohu každé takové karty můžete najít symbol mince, který specifikuje cenu za zahrání karty. Uprostřed pak najdete modrý a červený symbol expedice pro obě na lovu zúčastněné společnosti – modrou North West Company a červenou Hudson’s Bay Company.

Právě těmto loveckým firmám patří každé další tucet karet s obchodními místy. Tyto karty mohou mít navíc v pravém horním rohu uvedenou hodnotu svoji vítěznou hodnotu na konci hry. Zbývajících 36 karet rozdělíte podle hodnoty na dva balíčky po osmnácti a jedná se o reprezentaci papírových bankovek o hodnotě pět a deset liber.

Columbia - připravená hra

Kromě toho v krabici najdete také padesátku kostiček, které představují zvíře (na kartě pasti), případně připravenou kožešinu (na kánoi). Nechybí ani jeden domeček sloužící jako ukazatel aktuálního tahu. Poslední nezmíněnou herní komponentou tak zůstává pytlík s 25 velkými mincemi představujícími jednu libru. Základní brožurka pravidel vám představí partii pro dva až tři hráče.

Na začátku hry připravíte uprostřed stolu seznam obchodních míst. Ze zamíchaných balíčků obou společností vylosujete náhodně po šesti kartách, které pak na střídačku vyložíte do jedné dlouhé červeno-modré řady. Tyto karty současně představují jednotlivé tahy, proto k první z nich postavíte domeček ukazující vaši pozici ve hře. Z největší hromádky karet expedicí rozdáte každému hráči pět karet, zbytek vytvoří dobírací balíček. Účastníci dostanou do začátku deset liber a jednu kartu řeky představující hráčův tábor. Všechny kostičky a peníze vytvoří bank po straně herní oblasti.

Partie se skládá z dvanácti klasických plus jednoho úvodního kola. Všechny bez rozdílu se dělí na tři fáze, ale první kolo se trochu liší. Na jeho začátku vezmou hráči všech svých pět karet a vyloží je na stůl obrázkem dolů. Jejich pořadí je důležité pro to, jak dlouho zůstanou ve hře. Poté všichni svoje karty otočí a zaplatí jejich hodnotu do banku. Na závěr si každý dobere čtyři nové karty a tah pokračuje už klasickým způsobem.

Columbia - rozehraná hra

To znamená, že hráči mají šanci provést dvě různé akce z nabízených čtyř. Ty zahrnují lovení, převoz, výměnu a prodej. Abyste chytili nějaké zvíře do připravené pasti, musíte mít před sebou vyloženou alespoň jednu takovou kartu s pastí. Naplnit můžete v jednom kroku všechny pasti a to kostičkami (zvířaty), které odpovídají barvě stopy v pasti.

Tato ulovená zvířata pak budete chtít převézt na kánoi k prodeji. Jestliže máte před sebou kánoi, můžete přesunout libovolný počet kostiček z pastí do loděk. Při tom ale musíte dodržovat pravidlo, že na jednom plavidle lze převážet jen zvířata stejného druhu. V průběhu tahu můžete také s nakoupenými kožešinami obchodovat a získat výměnou lepší. Nejdůležitější pro vás ale jsou karty prodeje, které vám umožní inkasovat odměnu v podobě zlaťáků (nebo hodnotnějších bankovek). Na konci kola pak odložíte jednu kartu expedice (tu, která je nejblíže řece) stranou. Pokud na ní byly nějaké kostičky, pak o ně přijdete.

Začátek každého dalšího regulérního kola se lehce odlišuje. Zahrnuje na začátku posunutí ukazatele tahu na následující kartu v řadě a zahrání jedné karty, nejdříve tajně, pak ji společně odhalíte. Nejdůležitější v této části ale je souboj o samotnou kartu kola. Cílem je mít co nejlepší kombinaci symbolů (ve stylu pokeru) z barvy té konkrétní společnosti, tedy jednou modré, příště červené. Ve hře je celkem šest úrovní symbolů, které mají pevně dané pořadí. S vašimi pěti kartami můžete vytvořit různé známé kombinace kromě postupky.

Columbia - rozehraná hra

Partie pokračuje dalšími koly tak dlouho, dokud neodehrajete to poslední, třinácté. Nyní je třeba sečíst vítězné body nejen za nasbírané karty obchodních společností, ale také za peníze. Každý zlaťák má hodnotu jednoho bodu. Na peníze převedete také kostičky v poměru dvě ku jedné a teprve pak můžete nejbohatšího hráče vyhlásit vítězem.

Columbia zaujme zajímavou kombinací obchodní hry a mechanismů převzatých z pokeru. Dohromady dostanete zvláštní mix, který nabízí zajímavou a neotřelou hratelnost. Známé mechanismy ze hry dělají poměrně jednoduchou na naučení, ačkoliv grafika vám s tím příliš nepomůže. Především nám chybí nápovědní kartičky, které by jasně ukazovaly pořadí hodnoty symbolů.

Všechno ve hře ale závisí především na štěstí. Pokud nedostanete do ruky žádnou kartu kánoe nebo pasti, tak máte smůlu. Tento fakt je důležitý především v prvním tahu, kdy hráči dostanou rovnou pět náhodných karet. V pravidlech je sice zmíněna možnost jednou za hru vyměnit celou ruku s kartami, ale štěstí tu je stále výrazně přítomné.

Columbia - karty

Můžete se sice mezitím zaměřit na získávání karet obchodních společností. Ty jsou také založené na kombinaci karet, které máte v ruce, ale současně musíte umět také dobře plánovat. Vidíte přesně, ve kterém kole se bude hrát na jakou barvu. Stejně velkou pozornost musíte věnovat i kartám, které leží před ostatními. Symboly pro vyhodnocení obchodu jsou dobře viditelné a na některých kartách je jich více. Dobré plánování tu je zásadní.

Ovšem neméně důležitá je i obchodní fáze. Celkově vás hra nechá hrát si na vlastním písečku, protože kořist si nijak nekradete ani o ni nesoupeříte, ale v každém kole se utkáte o jednu hodnotnou kartu. Přitom ale máte možnost vše ovlivnit zahráním jedné nové karty z ruky. U vyhodnocení pěti či čtyř znaků stejného druhu pořadí karet nehraje roli, takže je prostě stačí jen mít na stole včas.

Je dobře, že pravidla mají dvě různé varianty pro dva až tři a poté čtyři až pět hráčů. Díky tomu je dojem z partie vyrovnaný ve všech počtech. S více soupeři jen máte víc kombinací symbolů, které musíte sledovat a také těžší pozici při získávání karet. Proto nabývá na důležitosti lepší a efektivní obchod s kožešinami.

Columbia - karty

Většinu hráčů zaujala grafika, která ze hry vyzařuje velice netradiční atmosféru. Abstraktní kresby a zajímavé použití barev z ní dělá tak trochu umělecké dílo. K tomu si přičtěte ještě pěkné zlaťáky a dostanete opravdu zajímavé zpracování.

Columbia je příjemnou zábavou, kterou po několika kolech zvládnou i začátečníci. Není nijak výjimečnou hrou, ale pokud si ji pořídíte, určitě nebudete litovat. Taktika je zde přítomná zhruba stejným podílem, jako náhoda. Ale díky rychlé herní době její vliv zase tolik nevadí. To všechno směřuje jednoznačně k závěru, že Columbia je dobrá karetní hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPhuong Le Boillaud, Eric Le Boillaud
IlustracePhuong Le Boillaud
VydavatelThe Game Crafter, LLC
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba45
Minimální věk12 and up
KategorieAdventure, American West, Card Game, Exploration, Transportation, Travel
MechanismyHand Management, Open Drafting, Simultaneous Action Selection, Trading

Více o hře.

Recenze: Columbia – zahřejte se pěknou kožešinou
Columbia je karetní hrou, která vás zavede do prostředí loveckých společností. Budete klást pasti, chytat různá zvířata a jejich kožešiny převážet na kánoi. Když budete mít štěstí, potkáte na řece kamaráda, který s vámi některou z kůží výhodně vymění. A pak ji prodáte za pořádný měšec zlaťáků. Jenže v průběhu svého snažení musíte také myslet na obchodní společnosti, o jejichž přízeň se budete ucházet. Všechno to je trochu náhodné, ale to ke sbírání symbolů na kartách více méně patří. Celkově se jedná o jednoduchou hru, která vás zaručeně pobaví, ačkoliv někomu nemusí sednout téma, které není úplně vstřícné ke zvířatům.
Klady:

+ zajímavý mix pokeru a obchodní hry
+ zábavné a jednoduché
+ zajímavé ve všech počtech hráčů
+ více možností získávání bodů
+ zvládnou i začátečníci
Zápory:

- velký vliv náhody
- pro někoho nevhodné téma
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Quarantine – pacienti čekají