Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cooking Up Sentences! Uvařte si angličtinu!

Vezměte rajče, vyklepněte vejce, oloupejte bramboru a dejte je spolu do jednoho hrnce vařit. Co vznikne? Pravděpodobně nic chutného. A podobně to je i s mluvením. I při ní musíte ingredience pečlivě dávkovat a výsledek záleží na každé přísadě.

Říkáte, že má řeč málo přisad? To se pletete. Podstatná jména, přídavná jména, slovesa, příslovce, a mnoho dalších. Všechny spolu ve větě dokážou velmi dobře fungovat, ale musíte je namíchat ve správném poměru a pořadí. A to platí nejen v českém jazyce, ale i ve všech ostatních. Dnes nás bude zajímat ten anglický.

Firma Orchard Toys totiž pro svoje fanoušky připravila hru, která je o vaření chutných vět z větných členů. A díky firmě Angličtina hry paní Jitky Netušilové se tato hra dostává i do české distribuce, i když český návod v balení hry nedostanete. Ale u hry vyučující angličtinu to není zase až takové překvapení, navíc jsou pravidla ke stažení na oficiálních stránkách, odkud hru objednáváte. Ale vytištěná A4 by určitě potěšila.

Co však po koupi dostanete, je úctyhodně dlouhá krabice. Její délku má na svědomí opravdu velký hrací plán, který doslova hýří barvami. Pod ním se ukrývá obrovský pytlík plný 150 různobarevných čtvercových kartiček s větnými členy, čtyři figurky kuchařů a také čtveřice karet s recepty na různé dobroty. Poslední komponentou a určitě zajímavou je točítko, které budete využívat místo hodu kostkou podobně jako ve hře What a Performance!.

Ale než si sýrový koláč, muffiny nebo zmrzlinový pohár připravíte, musíte sestavit nějakou pěknou větu a k tomu budete potřebovat všechny zmíněné součástky. Na hrací plán doprostřed umístíte točítko, každý hráč si rozebere jednu figurku a jeden recept, který bude chtít v partii sestavovat. Ačkoliv je jeho výsledkem sladkost, na kterou ihned dostanete chuť, jeho ingrediencemi jsou nejrůznější větné členy.

Kartičky větných členů jsou na jedné straně rozlišeny podle svého zařazení (adjective, pronoun, verb, article, apod.) a na druhé pak jsou nejrůznější konkrétní slova. Všechny je rozložíte do hromádek podle barvy nedaleko hrací plochy. Až je rozdělíte, tak je na závěr otočíte slovem vzhůru, aby nebyl vidět jejich větný druh. Protože se jedná především o výukovou hru, není účelem, aby děti losovaly slova náhodně, ale aby od sebe typy výrazů rozeznat.

Hráč, který je na řadě, roztočí ručičku na kole štěstí a podle čísla posune figurku svého kuchaře libovolným směrem na hracím plánu. Pokud skončíte pohyb na políčku, které nese název některého ze slovních druhů, můžete si jednu kartičku tohoto typu vybrat. Nyní je pouze na vás, jestli dokážete správně určit slovní druh. Pokud ano, můžete si kartičku nechat do svojí věty, ovšem v případě, že jste se spletli, musíte vrátit kartičku a počkat si na novou šanci příště.

Sbírání kartiček vám budou usnadňovat některé výseče na kole štěstí. První z nich je Free Ingredient, což je jakýsi žolík, kterým lze nahradit jakýkoliv slovní druh, a můžete si místo něj dosadit dokonce libovolné slovo.

Naopak položka Take znamená možnost ukrást některému z protivníků jednu z jeho těžce vydřených kartiček. Poslední možnost Choose otevírá k výběru všechny ještě nesebrané kartičky obklopující stůl bez ohledu na druh slova.

Důležité je, že vaše věta musí nejen obsahovat všechny potřebné ingredience, ale musí také dávat smysl. Tomu musíte přizpůsobovat výběr slov, která leží kolem stolu, aby se vám do vaší věty hodily.

Můžete soupeřit v sestavování stejného receptu nebo můžete mít každý svůj, to již záleží na rozhodnutí před samotnou hrou. Zatímco jeden recept pro všechny slibuje rovnocennou a napínavější hru, protože slov některých druhů není na plánu zase tolik, tak více receptů zase slibuje variabilnější hru.

Při partii si užijete zábavu především díky omylům ve slovních druzích. Zde doporučujeme pro pokročilejší do hry zařadit i nějaký trest. Jinak Cooking Up Sentences nenabízí tak velkou zábavu jako již zmíněné What a Performance nebo Flea Circus. Spíše se zaměřuje na výukovou stránku věci a tu zábavnou už tolik nedohání.

Naštěstí vše zachraňují pěkné ilustrace na hracím plánu i na kartičkách receptů. I samotné figurky jsou pěkně provedené. Kartičky ingrediencí pak jsou pouze barevné s prostým textem, ačkoliv mohly obsahovat nějaké obrázky, které by hru trošku rozveselily.

Hra je velice variabilní díky obrovskému množství kartiček, kterých v jedné hře využijete pouze zlomek. Bohužel samotných „receptů“ je v krabici pouze osm (čtyři oboustranné kartičky), takže děti budou vytvářet neustále stejné pokrmy, pokud si nevymyslí svoje.

Pro rozložení kartiček se slovy na stole tak, aby byly vidět, budete potřebovat docela velký stůl. Ovšem nikdo neříká, že musíte do nabídky umístit pokaždé všechny slova, naopak tím trochu zvýšíte obtížnost a zamezíte situaci, kdy by děti mohly skládat klidně větu, kterou vytvářely v minulé partii. To by znamenalo, že nemusí zapojit vůbec žádnou invenci a v podstatě se nic moc nenaučí.

Pokud si chcete hru udělat složitější, nerozdělíte kartičky podle barev, ale náhodně je slovy vzhůru rozprostřete kolem stolu. Hráči pak musí podle pozice svého kuchaře vždy hledat potřebné slovíčka, za jejichž asistence by sestavili větu.

Styl originální příručky s pravidly nám u kuchařské hry připadal trošku zmatený a je pravděpodobné, že podle nich můžete mít problémy s přípravou k partii. Obzvlášť, pokud budete postupovat krok za krokem a nepřečtete si je nejdříve celá, což u takovýchto her většinou nebývá pravidlem.

Menší děti budou mít asi menší problém s procházením všech kartiček a hledáním vhodných slov zrovna do jejich vět. To může celou partii trošku zbrzdit a těch klasických třicet minut, které obvykle zabere, natáhnout.

Stejně tak je hra závislá hodně na slovní zásobě, ale naštěstí si zde hráči slovíčka vybírají. Jen z nich musí být schopní sestavit smysluplnou větu, což pro děti začínající s angličtinou může být problém. Podle krabice je určena pro děti od sedmi let, ale tento věk je pro Anglii. My bychom ji doporučili s klidným svědomím od desátého roku, kdy už děti umí dostatek anglických slovíček, aby se mohly začít zabývat jejich slovními druhy.

Cooking Up Sentences! je určitě zajímavý výukový nástroj, ačkoliv v zábavní části příliš dobře neobstála. Vytváření vět by možná i byla zábava, pokud by bylo v nabídce víc receptů a procházení po ploše by obohacené víc, než jen losováním na kole štěstí. Pokud hledáte hlavně zábavu s výukovým efektem, pak doporučujeme raději sáhnout po What a Performance. Ale jestli dáváte přednost učení, pak Cooking Up Sentences určitě děti naučí rozlišovat větné členy.

Recenze: Cooking Up Sentences! Uvařte si angličtinu!
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ naučí větné členy
+ vaříte s angličtinou
+ kolo štěstí
+ hodně kartiček se slovíčky
Zápory:

- zábava občas vázne
- chudší zpracování kartiček
- hledání slovíček dětem trvá
- nedostatky v pravidlech
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Munchkin Deluxe Harry Potter – brýlatý čaroděj bojuje o úrovně