Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Day & Night – strážce dne a noci

Tam na obzoru, kde se potkávají den a noc, tam bydlím. Dávám dobrý pozor, aby se Měsíc a Slunce nepotkali. Jak mne učili můj otec a dědeček, pokud se taková věc stane, pohltí celou naši planetu povodeň nevídaných rozměrů. A tak neustále vyhlížím siluety našich dvou vesmírných souputníků. Jsem strážce Dne a noci.

Hráči v karetní novince Day & Night se dostanou na podobné místo, kde se neustále střídají den a noc, ale budou je zajímat hvězdy. Hru pro ně vytvořil designér Andrei Mezzotero a vydala ji firma Piatnik. Díky tomu se dostává malý box také na pulty českých obchodů.

Na víku vidíme ostrov a jeho denní i noční stranu, pěkně v protikladech, ale současně viditelné. Pod tímto víkem najdou hráči dva balíčky karet, kterých je více než stovka. Jedna z nich je časová a ukazuje, jestli je právě ve hře den nebo noc. Hráči ji vezmou a položí na stůl sluneční stranou vzhůru. Zbývající balíček pečlivě zamíchají, odhodí počet karet podle množství účastníků a ze zbytku každý obdrží sedm exemplářů. Zbývající karty vytvoří hromádku ve středu stolu.

Hráči společně prochází tahem, na jehož začátku jeden z nich otočí kartu ze společného balíčku a položí ji do řady vedle časové karty. Každý ze soupeřů může nyní vybrat nejdříve jednu, a pak druhou ze svých sedmi karet a vyložit je před sebe obrázkem dolů. Po otočení mají jednotlivé barvy každá svoji celkovou sumu.

Potom je třeba zjistit vítěznou barvu, o které rozhoduje právě denní doba. V případě, že je noc, pak vítězí barva s nejnižším součtem. Jestliže je den, pak slaví barva se součtem nejvyšším. Především se ale radují hráči, kteří do této barvy přispěli alespoň jednou kartou. Mohou si totiž rozebrat vyložené karty a získat tak vítězné body, které odpovídají počtu hvězd na kartách. O remíze rozhoduje hodnota zahraných karet, případně počet dříve nasbíraných hvězdiček a výhodu má ten, kdo jich má nejméně.

V případě, že o součet nastane remíza mezi dvojicí barev, takové kolo koní bez vítěze a pokračuje se ihned novým. Navíc v důsledku zahraných karet se symbolem dne a noci je třeba ještě před vyhodnocením otočit kartu denní doby.

Na konci každého kola jsou všechny zahrané karty ze stolu odstraněny, hráči si doberou dva nové exempláře zpět do sedmi a partie pokračuje. Jakmile dojde zásoba v balíčku, nastává čas na poslední rozhodující kolo. Po jeho odehrání vítězí ten, kdo má ve svém držení nejvíce hvězdiček.

Day & Night je další z řady nenápadných karetních her, ale tentokrát přináší pěkný nápad v podobě společného sčítání. Hráči každý přispějí do celkového součtu svojí zvolené barvy a doufají, že jim to pomůže.

Jenže je tu k tomu navíc zvrat v podobě dne a noci, které zcela otáčí bodovací podmínky. A protože je lze s pomocí karet přepínat, nikdy není dopředu stoprocentně jisté, jestli půjde o nejvyšší nebo nejnižší součet. Díky tomu nakonec hráči nemají až tak docela pocit, že mají svoje body pod kontrolou.

Místo toho je hra hodně překvapivá a neodhadnutelná. Nikdy dopředu nevíte, jestli ty body opravdu budou vaše nebo ne. Nejde navíc jen o to, jaké sumy budou důležité, ale také jaká barva vůbec o to vítězství zabojuje.

Hra je nenáročná svojí rychlostí, protože celá partie se snadno odehraje za patnáct minut. To je docela nezbytné s ohledem na její náhodnost. Ale je také zřejmé, že bude lepší ve vyšších počtech hráčů, kde je té neodhadnutelnosti ještě více. Jen nezapomeňte, že abyste ze zamýšleného průběhu něco měli, musí se partie zúčastnit minimálně trojice hráčů.

Určitě potěší grafika, která trochu připomíná relativně novou hru Tranquility. Dvojstrannost každé ilustrace zaujme, při tom ale není na úkor přehlednosti. Nejdůležitější jsou ostatně číslice a symboly v rozích.

Jedno kolo za druhým se barvičky ve hře Day & Night střídají a hráči bodují, což znamená neustále se měnící podmínky. A s těmi se hra mění před očima, jen ta zábava zůstává. Ale pouze v případě, že hledáte bláznivou karetní hru, ve které je spousta náhody. Day & Night ale právě v takovém případě zazáří.

Recenze: Day & Night – strážce dne a noci
Day & Night je hra, ve které vám bliká naděje a zase rychle mizí. To jsou momenty, kdy se den a noc střídají pod kontrolou hraných karet. Vykládáním barev a hodnot se snaží hráči vybrat pro sebe zajímavou barvu tak, aby její součet splnil podmínku aktuální denní doby. Aby byl nejnižší nebo naopak nejvyšší. Hra je dost nepředvídatelná a náhodná, ale díky tomu je zase rychlá a dynamická. Day & Night naplňuje předpoklady lehké a zábavné bodovačky.
Klady:
+ grafika
+ zajímavé společné bodování
+ změna dne a noci
+ rychlost partie
Zápory:
= velká náhoda
= hráči nemají vývoj pod vlastní kontrolou
3.9
Prozkoumávejte dál
Recenze: LOGO 1, 2, 3 – počítej se mnou