Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Desítka Česko – správné i špatné pohromadě

desitka-cesko-01

Deset. Dvacet. Třicet. Násobky deseti bývají vždycky ty nejlepší! O to lepší zprávou je, že na třicáté výročí sametové revoluce si vzpomeneme na spoustu důležitých vědomostí o naší zemi! Pomůže nám s tím desková hra Desítka Česko, kterou si pro všechny zvídavé hráče připravila společnosti MindOK. Za vznikem hry stojí společnost Martinex Oy. Ale okruhy a odpovědi musely být čistě české. O to se postarali Lucka a Karl Endlovi, ale také Monika Křivánková.

Na víku slibuje hra záplavu otázek, ale především by měla lákat na trochu jiný vědomostní zážitek, než na který jste zvyklí. V rámci přípravy hráči vyjmou plastový smartbox, ve kterém je zastrčena stovka oboustranných karet. Přesně tolik témat na hráče čeká, ale každé z nich má celkem deset odpovědí. Některé správné, jiné špatné, jak je na kartách naznačeno zelenou fajfkou nebo červeným křížkem.

Ty ale hráči neuvidí, protože před začátkem partie všechny otvory v smartboxu zakryjí deseti bílými špunty. Každý z hráčů si vybere stranu boxu. Právě zde bude používat dvě otočná ozubená kolečka k zaznamenávání vítězných bodů.

desitka-cesko-06

Jakmile jsou všechny komponenty i hráči na svých místech, stačí jen odložit horní kartu z balíčku tak, aby byla vespod a tím se nahoru dostane nové téma. Všichni účastníci se v odpovídání pravidelně střídají a podávají si box. Každý má jeden pokus najít mezi deseti (a později méně) odpověďmi tu, o které je přesvědčený, že je správná. Po jejím jmenování může odstranit špunt. Pokud se na kartě v tomto místě objeví zelený puntík, měl hráč pravdu a může si bílý žeton ponechat jako bod.

Nepokračuje v tahu, ale místo toho hádací krabičku předá dalšímu účastníkovi v pořadí. Ten už má na výběr o jednu možnost méně, ale stále se může pokusit odpovídat. Pokud někdo odpoví špatně, ztrácí všechny dosud nastřádané žetony bodů, ale odpovídání pokračuje. Hráč má ale také šanci se vzdát tahu. Sice se už nedostane k akci u aktuální otázky, ale už nemůže přijít o nastřádané body.

Jakmile všichni účastníci pasují nebo jsou vyřazení, každý si přičte body na počítadle svého skóre. Partie pak pokračuje další kartou, a to až do momentu, kdy jeden ze zúčastněných dosáhne stanoveného cílového počtu bodů. Tento hráč se stává vítězem.

desitka-cesko-03

deskové hry - TLAMA games

Desítka Česko představuje návykový způsob vědomostní hry. Zadaná jsou vždy pouze obecná témata a k nim hromada možných odpovědí. Prvních několik může být naprosto zřejmých, ale později je mezi špatnými možnostmi velmi těžké najít ty správné. Někdy to prostě za to riziko nestojí a je lepší se vzdát dalšího hádání.

Hráči opravdu musí vědět, kdy skončit, protože v případě špatné odpovědi přijdou o všechny nastřádané body. A takový moment nikoho nepotěší, protože každý bodík se v závěrečném zúčtování počítá.

V rámci karet narazíte na řadu různých typů otázek. Odpovědi tak mohou být jednoduše ANO/NE, ale také mohou mít hráči za úkol seřadit některé informace do pořadí, zařadit události do nějakého časového intervalu nebo jednoduše uvést správné číslo nebo datum. Díky tomu jsou jednotlivé otázky ještě víc variabilní. Témata jsou skvěle vymyšlená a zasahují do všech možných kategorií od sportu, přes historii, přes herce až po jména nebo otázky z říše rostlin a zvířat. Všechno je to vyvážené, takže každý z hráčů má šanci čas od času vyniknout.

desitka-cesko-09

Ve vyšších počtech (od pěti po povolených osm) utvoří někteří hráči týmy. Odpovídají pak společnými silami, což má určité kouzlo. Domlouvat se a snažit společně přijít na správné řešení ale také znatelně natahuje jinak příjemně krátkou herní dobu. Partie totiž normálně snadno končí v rámci dvaceti minut a víc nebudete potřebovat.

Box samotný je moc pěkně zpracovaný. Odpovědi jsou krásně viditelné, špunty kladou odpor tak, aby nebylo moc těžké je umístit, ale současně nebylo ani náročné je zase odstranit. A bodovací kolečka jsou příjemný bonus navíc.

desitka-cesko-12

Desítka Česko nabízí výborné otázky o naší zemi, všem co se jí týká a také o nějakých věcech navíc. Hráči budou muset ukázat své znalosti napříč dvěma stovkami kategorií, z nichž se v každé partii dostane na přetřes jen zlomek. Teoreticky je možné z jedné karty vytěžit i deset bodů. Jen je otázkou, jestli někdo do takového rizika půjde. Ale i kdyby ne, těžko v rámci jedné partie uvidíte více než deset otázek. To znamená dvacet partií, než se vám vůbec mohou témata začít opakovat. Desítka Česko je ale hlavně skvělým nápadem, který vás pobaví a je skvělým dárkem pro každého milovníka vědomostních her.

Recenze: Desítka Česko – správné i špatné pohromadě
Desítka Česko chce určitě dávku přehledu, protože prověří znalosti hráčů v nejrůznějších oborech. Všechno to moc pěkně vypadá, ale hlavně se hráči udržují v neustálém nebezpečí, že přijdou o své nastřádané body. Riskování je důležitou součástí partie a jednou z platných cest k vítězství. Desítka Česko je výbornou vědomostní hrou, která vyniká originalitou i variabilitou.
Klady:

+ dostatek otázek
+ napínavé riskování
+ počítadla bodů přímo součástí boxu
+ možnost týmové hry
+ různé typy otázek
+ rychlá partie
Zápory:

- časem narazíte na opakování témat
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kingdom Builder – jak postavit království