Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Diamantový les – nelehký úděl trpaslíků

diamantovy-les-01

Možná už vám někdo někdy řekl, že diamanty nerostou na stromech. A měl pravdu. Místo toho se totiž ukrývají v lese a čekají na někoho pečlivého, až je najde. Je to těžký úkol, něco na způsob houbaření. A nejlepší jsou v něm trpaslíci, kteří znají každý kout tajemného lesa úplně nejlépe. Proto právě oni jsou nejpilnějším dodavatelem diamantů. Ale jen ten nejlepší z nejlepších může dostat titul diamantového krále.

Do jednoho jediného lesa, kde diamanty opravdu rostou, nás zavede autor Olda Rejl s pomocí ilustrátora Petra Štefka. Hru pojmenoval designér Diamantový les a svěřili její vydání a distribuci společnosti Dino. A díky této spolupráci hra v roce 2019 spatřila světlo světa.

Krabička je celá tmavá a na jejím víku září diamanty, ke kterým se natahuje jejich šťastný nálezce. Trpaslík. Uvnitř boxu jen o něco většího než karetní hry se nachází několik archů a v nich uvězněných osmdesát čtvercových dílků. S jejich pomocí hráči vytvoří herní plochu o rozměrech devět krát devět polí. Všechny při tom začínají obrázkem dolů až na čtyři dílky vstupu do lesa, kam také postaví po jednom trpaslíkovi. Každá barva náleží jednomu z účastníků partie. Ve středu stolu pak vznikne zásoba kulatých žetonů vybavení, kostek a také samotných kamenů diamantů.

diamantovy-les-07

Jakmile se hráč dostane k tahu, musí prozkoumat jedno ze sousedních polí svojí figurky. Teprve když vidí, co se v lese na tomto dílku nachází, může se svobodně rozhodnout, jestli na něj vstoupí nebo ne. Výsledkem je, že se volné pole znovu skryje. Navíc, pokud se figurka trpaslíka posunula, aktivuje se schopnost nového políčka.

Pavouka se tak všichni trpaslíci bojí a vyhýbají se jeho políčku. Bažina vyžaduje dostatečně vysoký hod kostkou, aby hrdina prošel a mohl pokračovat v lovu na cenné kameny. Štola propojuje některá místa na plánu. Do cesty se může hrdinům postavit také velká skála, kterou musí přelézt s pomocí dostatečně vysokého hodu kostkou. Právě za její zdolání dostane hráč žeton vybavení, který mu může v budoucnosti pomoci s některými výzvami. A pak je tu oheň, který zůstane odhalený a ozařuje všechny své sousední destičky.

Těmi nejdůležitějšími ze všech jsou ale dílky s diamanty. Pokud hráč odhalí místo, kde se jeden z drahých kamenů nachází, jeho tah okamžitě končí. Jestliže tuto barvu ještě nemá ve svém držení, pak si jeden kámen vezme k sobě. Cílem všech soupeřů je nasbírat všechny čtyři dříve, než ostatní.

diamantovy-les-03

K rychlému pohybu slouží destičky s cestou, kterou využijí hráči hlavně na konci. Jakékoliv vstoupení na cestu umožní hráči zřetězit svůj tah a hrát znovu. Díky tomu se může figurka trpaslíka přesunout v rámci jednoho tahu i o několik kroků. A jakmile některý z účastníků získá čtvrtý diamant odlišné barvy, je jeho posledním cílem jedno ze vstupních políček. Kdo z hráčů s kompletní sbírkou kamenů dosáhne vstupu jako první, může slavit.

Diamantový les je jednoduchá rodinná hra, ve které je základním bodem zábavy objevování. Destičky mají každá jasně specifikované chování. Ale hráči nejsou povinni je využít, mohou se totiž po rozhlédnutí rozhodnout na dané políčko nevstoupit. I tak už ale jeho identitu prozradili ostatním protivníkům, takže si navzájem mohou hráči velmi dobře pomáhat (nechtěně, samozřejmě).

Polohu destiček vstupu si hráči nemusí pamatovat. Zůstávají totiž otočené od začátku do konce a nemají rubovou stranu. To platí i pro některé další, například pro dílek ohně. Většina okolí ale zůstává před očima trpaslíků i hráčů neustále skrytá a jediný obraz si tak mohou vytvářet ve svých vlastních vzpomínkách.

diamantovy-les-13

Z toho vzniká velmi zajímavý zážitek, kdy hráči mapují les, který se před nimi ale neustále objevuje a zase mizí, jako by opravdu procházeli někde po tmě a hledali cestu. Kdo si dobře pamatuje, má v pozdější fázi hry výraznou výhodu. Ale není to tak výrazné, protože celá hra je opravdu velmi rychlá a nalezení čtveřice kamenů netrvá tak dlouho. Paradoxně ale pak partie dvojice může trvat déle.

Velkou zbraní je variabilita. Autor na ni myslel už nabídkou různých rozložení destiček. Díky tomu musí trpaslíci pokaždé prohledávat své okolí trochu jiným způsobem. Navíc destičky jsou pokaždé rozloženy náhodně, takže nikdy nevíte, kde se ukrývá která lokace.

Na začátku je všechno čistě o náhodě, protože kromě startovních políček nikdo neví, kde se které kameny nachází. Jakmile ale hráči začnou prostor prozkoumávat, je třeba zapojit paměť. Právě s jejím využitím lze výrazně snížit vliv štěstí.

diamantovy-les-16

Mezi možnostmi destiček jsme nezmínili ještě rarášky. Ti totiž mají hned několik druhů chování, protože po jejich objevení je třeba hodit kostkou. A teprve pak hráč zjistí, jestli ho malý nezbeda přesune nebo například změní destičky kolem něj.

Jednotlivé dílky a jejich schopnosti nabízí zajímavé možnosti hráčům. Ti se ale především vždy mohou rozhodnout, jestli se tam chtějí posunout a tedy spustit uvedenou schopnost. To je důležitá taktická možnost, protože někdy se prostě efekt lokace hráči do krámu nehodí.

Zpracování je pěkné. Na zadní straně destiček najdete hvězdičky, figurky jsou kartonové se stojánky a kostky nemají jen polepky. A pak je tu grafika, která je originální a trochu hranatá. Celá hra je pěkně barevná. Jedinou potíží tak na začátku může být zapamatování efektů jednotlivých lokací.

diamantovy-les-17

Diamantový les je velmi podařenou rodinnou hrou, kterou zvládnou hrát i děti samotné už kolem osmého roku. Nenabízí totiž nic překvapivého ani složitého. A díky tomu všemu by určitě mohla být hitem letošního podzimu. Diamantový les je super hrou, pokud hledáte způsob, jak trávit čas se svojí rodinou.

Recenze: Diamantový les – nelehký úděl trpaslíků
Procházka po Diamantovém lese je zárukou zábavy. Stačí jen, abyste byli otevření lehké kombinaci rozmýšlení a pamatování. Rychlé prozkoumávání lesa funguje skvěle a baví všechny. Jakmile je většina prostředí známá, změní se hra v závod o co nejrychlejší posbírání cenných kamenů. Diamantový les je zákuskem pro všechny mlsné rodiny.
Klady:

+ důraz na objevování
+ důležitost paměti
+ různé efekty políček
+ jednoduchost
Zápory:

- náhoda na začátku hry
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Crime Story – kriminální příběhy ze života