Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Die Fiesen 7 – taková normální mafie

die-fiesen-7-09

Jen málokdo může opravdu rozšířit naše řady. Mnoho mladíků se motá kolem a snaží se nám dokázat, že na to mají. Jenže naše povolání není jen o tom bezmyšlenkovitě šířit zlo. Musíte také vědět, kdy je třeba couvnout nebo hrát nevinného. Pro zločin je třeba mít cit a ten, kdo ho nemá, se nemůže stát členem mafie.

Naštěstí se to netýká nás. Jako držitelé karetní hry Die Fiesen 7 (The Nasty 7) dostaneme udělenu výjimku. Autorem této novinky pro rok 2015 je Jacques Zeimet (Duch) a to vše s ilustracemi Rolfa Vogta a grafikou Johanna Rüttingera. Tato stará známá jména se setkala pod střechou vydavatelství Drei Hasen in der Abendsonne, které hru vydává.

Malá čtvercová krabička s celým mafiánským gangem na víku je plná. Karet tu je celkem 110 a všechny mají na sobě obrázky mafiánů, ať už jednoho nebo více. Liší se pouze pózy, situace a rekvizity, ať už jde o mobilní telefon nebo namířenou pistoli. Ve výsledku ale druhů karet zase není tolik, setkáte se jen s pěti různými obrázky.

die-fiesen-7-02

Do začátku hráči společnými silami hromádku zamíchají. No a potom si z ní rozdělí karty rovným dílem. Všechny přebytečné, které není možné spravedlivě rozdělit, je třeba dát stranou do krabičky a pro aktuální partii nebudou použity.

A potom už se hráči střídají na tahu, ve kterém vždy odhalí jednu kartu na společnou odhazovací hromádku. Hráči se pak musí zachovat podle své vyložené karty. Každý obrázek má ale také vazbu na ty předchozí, protože mafiáni musí dávat dobrý pozor, aby jim neproklouzl nikdo cizí. Proto se musí neustále počítat.

U karet, kde jsou k vidění pouze mafiáni (ať už jeden nebo dva), ohlásí hráč právě číslici. Ta odpovídá počtu mafiánů, kteří jsou v hromádce vyložených karet. Počty začínají vždy od jedničky nahoru, ale pouze do sedmi, kde se obrátí a odpočítávají zpět do nuly. Číslice navyšují i mafiáni s telefonem, ale hráč místo hodnoty musí zadrnčet jako telefon. V případě, že jsou na obrázku dva gangsteři, pak zavrčí dokonce dvakrát.

die-fiesen-7-05

Zticha musí zůstat pouze v situaci, kdy je na obrázku postava s hlavní pistole u hlavy. Ani mafián si nedovolí ceknout, když na něj někdo míří. Ale ostatní hráči nikdy nesmí zapomenout počítat, protože kdokoliv udělá chybu a zahlásí špatnou číslici, dostane jako trest všechny vyložené karty. Jakmile se někomu podaří odehrát všechny své karty, může začít slavit, protože se právě stal nepopiratelným vítězem.

Die Fiesen 7 je karetní hrou, ve které základní roli hraje pozornost. Ani na chvilku nesmíte spustit oči a mysl ze soupeřů. Když se zrovna nesnažíte sledovat počty, musíte je kontrolovat, abyste byli schopní odhalit chybu v počtech.

Pouze sami hráči se mohou navzájem obvinit, pokud jsou přesvědčeni o chybě soupeře. Situace je vždy snadno zkontrolovatelná – stačí přepočítat stav karet, ačkoliv to někdy může trvat delší dobu. Výsledek je jasný – karty z hromádky dostane buď ten, kdo udělal chybu nebo naopak hráč, který jej nesprávně obvinil.

die-fiesen-7-07

Náhoda tu určuje pouze pořadí karet a obrázků, ale jejich správné vyhodnocení už je na samotných hráčích. Vždy ale na pozadí nesmí zapomínat počítat neustálý příliv nových mafiánů z karet. Při tom ale musí správně mlčet nebo vrčet jako telefon. Tentokrát to ale není tolik o postřehu, protože nesoupeří s nikým. Jen nesmí přehnaně dlouho váhat (pravidla říkají déle než tři vteřiny).

S neustálým přerozdělováním karet se ale pojí také naše základní výtka. Délku partie je totiž prakticky nemožné odhadnout. Někdy může mafiánský souboj skončit už po dvaceti minutách a jindy trvá i dvojnásobek. Nejlepší je ale ve větším počtu hráčů, kdy se počty karet rozmělní a tím se zlepší nejen herní doba, ale také celkový zážitek.

Hra má samozřejmě velmi jednoduchá pravidla, která lze shrnout ve třech větách. Kde se tedy můžete splést? Odhalení dvojice mafiánů na jedné kartě neznamená pouze dvojitý zvuk, ale také přeskočení dalšího hráče v pořadí. Tím se narušuje posloupnost, což hráčům výrazně ztěžuje sledování číselného vývoje.

die-fiesen-7-06

Ale po pár partiích se opravdu zlepšíte (jak to známe ze hry Švábí salát) a tady je chvíle, kdy pravidla nabízí hráčům složitější variantu – možnost nahradit vrnění telefonu za jiný zvuk/slovo (například číslo!) pro každé následující kolo.  Navíc vás nikdy neopustí napětí, které narůstá se zvětšujícím se balíčkem. Čím jsou hráči lepší, tím víc je v sázce v případě chyby.

Die Fiesen 7 je postavena na počítání do sedmi a zpět. Mnoha hráčům to může připadat jako málo a budou marně hledat zábavu. Jenže to není tak docela pravda, protože není vůbec těžké udělat nějakou tu chybu. Die Fiesen 7 je originální a zábavnou hrou na vyplnění dlouhé chvíle.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJacques Zeimet
IlustraceRolf Vogt
Vydavatel999 Games, Arclight Games, Drei Hasen in der Abendsonne, Ferti, Fractal Juegos, Korea Boardgames Co., Ltd., Lanlalen, Lion Rampant Imports, Mercurio, Reflexshop, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 6
Herní doba25
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Card Game, Memory, Party Game
MechanismyCommand Cards, Communication Limits, Player Elimination
Alternativní názvyLes 7 Vilains, Aljas 7-es, I Cattivissimi 7, Die Fiesen 7 แก๊งป่วน ก๊วนเจ็ด, Lucky 7, The Nasty 7, Los Odiosos 7, De Smerige 7, 七人の探偵, 白賊七, 미션 007

Více o hře.

Recenze: Die Fiesen 7 – taková normální mafie
Die Fiesen 7 je karetní hrou, která prověří pozornost hráčů. Ti odhalují kartu za kartou a navyšují nebo snižují tak počítanou hodnotu gangsterů. Aby toho ale nebylo málo, musí tento počet oznamovat pouze někdy. A v důsledku karet je občas tah přeskočí, takže je snadné ztratit přehled o vývoji. Pak vznikají legrační situace, které umí pobavit. Navíc tu je k dispozici i další ztížení v pravidlech, která jsou dohromady velice jednoduchá. Hra bohužel trpí velmi různorodou délkou a není tak zábavná v nižších počtech. Die Fiesen 7 je pouze o počítání sem a tam, což sice nevypadá, ale umí pobavit.
Klady:

+ spousta legrace při chybách
+ náročnější varianta s výměnou zvuků
+ hráče mate přeskakováním tahů
+ jednoduchá pravidla
+ není o postřehu, ale o pozornosti
Zápory:

- nepředvídatelná délka
- někomu prosté počítání nepřipadá jako dobrá zábava
- v nižších počtech slabé
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Warhammer Diskwars – revoluce v pohybu