Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Donkey Derby – oslí závodníci

donkey-derby-01

Oslíci mají pověst těch nejpomalejších stvoření. Asi nejsou úplně na stupních vítězů v porovnání se želvami, ale určitě vás neovane poryv větru, když se kolem vás přeženou. Jejich soupeření je plné přestávek a trucování, ale možná právě o to zajímavější souboje na ostří kopyta jsou.

A tyhle oslí závody si pro nás ve hře Donkey Derby připravil autor Walter Müller. Se svým nápadem přišel do dílny malé společnosti Franjos Spiele a v duchu loňské hry Mahé se mu dostalo pozornosti i pro závody oslíků. Hra tedy nakonec vyšla v roce 2016 a byla představena na veletrhu Spiel v Essenu konaném ve stejném roce.

Na hráče v nevelké krabici s unaveným oslíkem na víku čeká oboustranný herní plán, který tak nabízí hned dvě závodní trasy. Kromě kamenitých stupínků, po kterých se oslíci proženou ze startu do cíle, najdete v zatáčkách také dvě stupnice – jedna je sázková a druhá výsledková. Hráči pak vyloví ze dna také dřevěné figurky oslíků a postaví je všechny na start. Podle zvolené barvy dostanou hráči sadu sázkových žetonů. Kostka je připravena na dosah všech.

donkey-derby-09

Na začátku každého tahu, který je vždy soukromou akcí jednoho hráče, mají všichni účastníci šanci si vsadit. Není na tom nic tajného, všechny zvolené sázky jsou veřejné, protože sloupečky patří jednotlivým oslíkům. Ti jsou v závodě vždy všichni, bez ohledu na počet hráčů. Kdy se hráč rozhodne tuto šanci využít, je pouze na něm. Položí sázkový žeton své barvy do sloupečku zvoleného oslíka a to na co nejhornější pozici. Hráči postupně umístí všechny své tři žetony na základně svých odhadů, plánů a preferencí. Může klidně položit více žetonů k jednomu oslíkovi.

Poté už následuje samotné závodění, které kontroluje vždy pouze ten hráč, který je na tahu. Vezme kostku, hodí a její výsledek může přiřadit jednomu z oslíků. Poté hodí znovu a posune dalšího, až se nakonec po trati posune vpřed většina zvířátek. To proto, že na kostce je kromě hodnot jedna až pět také možnost hodit prázdnou stranu, která znamená odpočinek pro jednoho z nich.

Hráči tak posouvají figurky vpřed, vybírají si svoje oblíbence a sledují oslíky, jak závodí. Když dorazí do cíle první z oslíků, sázky už nemohou být dále uzavírané. Pokud někdo nepoložil některý ze svých žetonů, tak už má smůlu. Hráči pak od všech tří oslíků na stupních vítězů přesunou žetony sázek na bodovací políčka a tím zjistí, jak úspěšní jsou. Ten, kdo nasbíral za své sázkové žetony nejvíce bodů, se stane vítězem.

donkey-derby-06

Donkey Derby je další závodní hrou v řadě, ve které jde o kombinaci závodění a sázení. Tyto hry jsou úspěšné a zábavné, jak nám dokázaly Velbloudí dostihy, Sheep Race nebo již zmiňované Mahé. Pokaždé jsou v hlavní roli jiná zvířátka a tentokrát přichází na řadu oslíci.

A je to opět celé trošku jinak. Hráči tentokrát sází naprosto veřejně. Důležité pro vítězství a postup je snaha vyvážit správný čas pro sázku s její přesností. Čím později hráči vsadí, tím lépe mohou odhadnout výsledek. Jenže tou dobou už mohou být na třetím nebo ještě nižším místě v sázkách a to představuje výrazně nižší bodový výsledek.

Pod svojí kontrolou mají hráči všechno kromě kostky samotné. Ovšem i její výsledek mohou vždy rozdělit podle svých představ. Ale pokaždé mají k dispozici pouze jednu hodnotu, takže občas mohou na lepší hod čekat marně. I tady je tak pohyb hodně o správném odhadu a riskování. Někdy se vyplatí posunout svého favorita o čtyři políčka než marně čekat na vyšší hodnotu a zůstat na ocet s jedničkou.

donkey-derby-10

Z minulého odstavečku je jasné, že hra je to nejen taktická, ale především dost náhodná. Ať děláte, co děláte, někdy to prostě nevyjde. A když jsou puntíky proti vám, tak prostě není možné vyhrát. V důsledku toho prostě neposunete svého oslíka na stupně vítězů a to znamená bodovou ztrátu, která se těžko dohání.

Je dobře, že každého kola se částečně účastní všichni. Mohou totiž neustále používat své sázkové žetony, kdykoliv chtějí. Díky tomu všechno ubíhá příjemně. Navíc pozitivně působí také celkový herní čas, který se snadno vejde do půlhodinky.

Dobře působí využití obou stran herního plánu, ačkoliv jde pouze o grafický dojem. Samotné trasy jsou stejné a to je trochu škoda. Potěší dřevěné figurky oslíků a hezké ilustrace na sázkových žetonech.

donkey-derby-12

Donkey Derby je fajn závodní hrou, ve které ale nejde o to být první v cíli. Hráči nemají svého vlastního oslíka, ale místo toho se snaží ve správnou chvíli vsadit a také figurky podle svých plánů posouvat. Vždy mají na výběr, ale i tak jejich rozhodnutí nejsou všechno. Donkey Derby je ale fajn lehkou závodně-sázkovou hrou, která zdárně může konkurovat Velbloudím dostihům.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWalter Müller
IlustraceKlemens Franz, Walter Müller
Vydavatelfranjos Spieleverlag, Gemblo Company, OPEN'N PLAY, PopcornEdu
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 5
Herní doba35
Minimální věk9 and up
KategorieRacing
MechanismyBetting and Bluffing, Dice Rolling
Alternativní názvy동키 더비

Více o hře.

Recenze: Donkey Derby – oslí závodníci
Na start Donkey Derby se postaví pětice oslíků, kteří nemají žádného majitele. Hráči si na ně mohou vsadit, ale to až v průběhu partie. Rychlost provedení sázky je ale také důležitá, protože čím dříve si správně tipnete, tím více dostanete bodů. Oslíkům nemusíte jen věřit, ale můžete jim i pomoci v jejich sprintu. Hod za hodem hráči rozdělují puntíky k jednotlivým závodníkům a budou se u toho výborně bavit. Donkey Derby je fajn hrou především pro milovníky sázek.
Klady:

+ veřejné sázky
+ důležité je časování
+ možnost rozdělovat body pro pohyb
+ oboustranný plán
Zápory:

- náhoda spolurozhoduje o vítězi
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Trio – kódy ze tří figurek