Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dřevěný motorický stůl s aktivitami Janod

Kačenka si plave na rybníce v podivných vlnkách. Nedaleko stojící ovečka se jí ptá: kačenko, ty jezdíš slalom? Sama se u toho ale točí dokola tak dlouho, dokud se jí nezamotá hlavička a neupadne na bok. Naštěstí je její kožich tak hustý, že dopadne jako do měkké peřiny. Včelička to všechno pozoruje z bezpečné vzdálenosti a spokojeně přenáší jednu kuličku pylu za druhou.

Přesně to je výjev, který budou děti zažívat u dřevěného motorického stolu s aktivitami od francouzské firmy Janod. Hračku pak na český a slovenský trh přináší firma Playatelier.

Stolek slibuje spoustu zajímavých činností a tréninků, které se všechny ukrývají ve velké tmavě modré krabici. Celý stolek i všechny jeho součásti jsou dřevěné a proto potěší, že všechny jednotlivé dílky jsou pečlivě zabalené do jemného papíru. Díky tomu při transportu nemohou přijít k újmě a dorazí ke svým novým majitelům v rozebrané podobě.

Prvním krokem před hraním tedy musí být jeho složení. Kromě již zmiňovaných součástek zabalených v papíře vyjmou rodiče také jednu kartonovou krabičku, ve které jsou šroubky a nářadí. Jenže zatímco na nohy se hodí přiložený inbus, další části stolku (šroubovice a drát uprostřed) drží vruty s křížovou hlavou. Budete si tedy muset připravit i svůj šroubovák.

Ale ani ten možná nebude stačit. Nohy mají totiž takový zvláštní patent – díry jsou vrtané rovně, ale od nohou se očekává, že budou šikmo. Jak to francouzští inženýři zamýšleli se asi nedozvíme, ale po několika marných pokusech se vám nakonec podaří stolek složit.

Naštěstí trnitá cesta stojí za to, protože před sebou nyní máte dřevěný stolek s výbornou výškou 32 centimetrů, dostatečně stabilní na čtyřech širokých nohách. Už od vybalení krabice na pevné zelené desce plave kačenka. Její tělíčko se kroutí po vlnovité trase sem a tam, takže děti naučí nelineárnímu pohybu v horizontální rovině.

Stejně tak své pevně dané místo na desce má xylofon z pěti prohnutých destiček. K jejich rozeznění budou děti potřebovat dvojici tyčinek s obrázkem kuřátka, které jsou příjemně lehké a dobře se s nimi dítěti manipuluje.

Pevně našroubovaný v rámci montáže je už i drátěný uzlík, na kterém tancují dřevěné korálky a také jedna včelička. Ta létá sem a tam, což vynikne hlavně u spirálově zatočeného kousku, protože včelička je provlečená za křidýlka a její let působí opravdu pěkně. Děti baví přetahovat vše sem a tam.

Ozubená kola čekají, až na ně usedne slepička. Potom s ní mohou děti točit s využitím jednoho z propojených koleček, čímž si procvičují tentokrát otočný pohyb, který je u prstů a zápěstí neméně důležitý.

Společnost budou dětem dělat i dvě další figurky. Jsou to kravička a ovečka, které si děti musí ale nejdříve poskládat. Využijí k tomu dvě závitové tyče, které našroubovali rodiče zespodu na desku a nyní pevně drží na svém místě. Každé zvířátko má několik dílků, které se tváří jako část jeho těla a teprve nahoru na ně lze připevnit hlavu.  

Na závěr jsou na stolku nenápadné otvory, které čekají na kameny správného tvaru. Je tu čtvereček i trojúhelník, barevně odlišené a děti je musí trefit do správného místa podle libovolné indicie. Tím trénuje hra nejen vnímání tvarů a barev, ale samozřejmě i trefování se do správného místa a lehkou motoriku.

Doporučený věk je od dvanácti měsíců. Hračku lze pořídit i dřív, i třeba pokud děti nestojí. Stačí před ně položit desku a nechat je hrát na bříšku nebo na boku. Jen je třeba mít na mysli, že figurka kačenky počítá s tím, že je umístěná ve vzduchu. Mnohem větší úspěch u těchto dětí mají postavičky samotné, líbí se jim ilustrace a tvary figurek.

Celkový dojem z hračky je více než pozitivní. Použité dřevo je příjemně měkké, barvy jsou přátelské i pro strkání částí do malých úst. Navíc disponuje označením FSC, tedy pochází z udržitelných lesů. Děti ale především stolek podporuje ve stání, nechává je trénovat rovnováhu a sebedůvěru v této nové pozici. Protože je stolek pevný, může se o něj i opírat. Nikde nejsou žádné výběžky, které by hrozily zraněním v případě ztráty rovnováhy.

Stolek dohromady obsahuje spoustu zajímavých aktivit, každá je trochu jiná než ty ostatní. Dětem umožňuje trénovat motorické dovednosti, nabízí hru a krásné barevné zpracování. Provedení je kvalitní a dětem se figurky i chytře z dílků vytvořené postavičky líbí.

Prozkoumávejte dál
Recenze: The Hearmees – zatněte drápky!