Recenze: Duplex – ta nejzábavnější slova

Duplex - balení

Když přijde ta chvíle, není snadné vykřiknout vždy to správné slovo. Stačí jedno zaváhání a najednou se mi jedna příčka žebříku propadá pod nohama. Jenže to nestačí, protože její zmizení najednou vyvolává další souboj. A zase prohrávám! Jediné štěstí je, že už nemám kam padat. Jenže mělo by mě to těšit? Jsem na zemi ve hře, kde se snažím šplhat co nejvýš!

Duplex je už několikátým vydáním hry, která původně vyšla (2012) pod názvem Anomia. Jejím autorem je Andrew Ines a vydává ji Piatnik. A to dokonce i v českém jazyce, přičemž pro nás to bude novinka z roku 2014.

Malá červená krabička vás zmate. Patří totiž rozměry mezi hry, které Piatnik jindy prezentuje jako dětské. Jenže Duplex je mnohem víc party a rodinnou hrou, než přímo dětskou. To by nám mohlo být jasné už z jeho slovního zaměření, které naznačuje i víko s písmenky a symboly na kartách.

Duplex - rozehraná hra

Uvnitř najdeme totiž právě to: karty. Konkrétně pak celkem 110 karet, z nichž 64 obsahuje vždy po jednom písmenu. Pod ním leží jeden z řady barevných symbolů různých tvarů. Dalších 38 karet označuje vždy jednu kategorii. Posledních osm karet se znovu vrací k obrázkům a tentokrát představuje rovnou symboly dva oddělené čárkou.

Na začátku partie hráči vytřídí dvě karty „hrají všichni“, zamíchají balíček a odkrývají karty tak dlouho, dokud nenajdou jednu kategorii a jednu se dvěma symboly. Tyto dvě karty pak položí do středu stolu, zbývající karty rozdělí na dvě hromádky a do každé z nich přimíchají jednu „hrají všichni“.

Pak už může začít hra. Ten, kdo je na tahu, si lízne jednu novou kartu a položí ji obrázkem před sebe. Pokud se jedná o kategorii nebo kartu symbolů, pak ji rovnou přesune do středu stolu a překryje s ní tak předchozí kartu stejného typu. Písmenko si ale nechá položené před sebou. Normálně by v takovou chvíli mohl pokračovat další hráč na tahu, ale nebude to tak nutně vždy.

Duplex - rozehraná hra

Stačí, aby se shodovaly symboly na horních kartách balíčku hráčů, a nastane souboj! Není tu žádné odpočítávání. Jakmile je nový pár viditelný a protivníci si toho všimnou, pak se na nic nečeká. Všichni, kdo mají nějakou kartu se stejným symbolem, se snaží ve své zásobě najít slovo. Takové, které obsahuje písmena ze všech zapojených karet. A pouze první z účastníků, kdo slovo vykřikne nahlas, se stává vítězem souboje a může si vzít kartu z hromádky svého protivníka.

Partie pak pokračuje dalším dobíráním a odhalováním karet. Souboj může nastat nejen spojením dvou karet hráčů, ale také prostřednictvím společné karty symbolů uprostřed stolu. A pak je tu ještě karta hrají všichni, která překryje kategorii, ale vyžaduje od hráčů zapojení všech viditelných písmen. Jakmile dojdou karty v dobíracích hromádkách, hra končí a vítězem se stává ten z protivníků, kdo má nejvíce karet („hrají všichni“ se počítají za dvě).

Slovní hry umí být opravdu zábavné, což nám ukázala skvělá hra s bombou – Tik Tak Bum (recenze). Jenže ve výsledku to je většinou spíš výjimka. Většina slovních her je nudná nebo alespoň příliš obyčejná, než abyste si je zapamatovali a chtěli hrát zas a znovu. Naštěstí pro nás všechny, Duplex je jiný. Patří do té první kategorie, kde se rozhodně neztratí.

Duplex - karty

V popisu pravidel jsme nezmínili ještě jeden důležitý fakt, který dělá ze hry ještě větší zábavu. Každé ukradnutí karty soupeři odhalí v jeho hromádce jinou kartu, kterou měl dříve. V současné konstelaci písmen a znaků ale může tato karta způsobit okamžitě další souboj, který opět je třeba okamžitě zahájit a být nejrychlejší. Tak může probíhat hned několik soubojů za sebou, což je někdy velmi zajímavé a napínavé.

Díky tomu, že nikdy nevíte, jaký symbol bude zrovna odhalený, musí všichni účastníci dávat neustále dobrý pozor. Všichni jsou neustále zapojení do partie a i během soubojů ostatních hráčů netrpělivě čekají, jak to dopadne a jestli konec jednoho souboje nebude znamenat začátek toho jejich.

Hra je vynikajícím tréninkem slovní zásoby. Zvlášť, pokud přistoupíte na pokročilé pravidlo, že slova v rámci partie nelze opakovat. Samotné hledání slov je často poměrně těžké, protože po většinu času hráče v jejich možnostech omezují dané kategorie. Těch je naštěstí dost a hra obsahuje i několik prázdných, na které si mohou sami hráči dopsat svoje oblíbená témata.

Duplex - karty

Díky rychlému a dynamickému průběhu je tato karetka skvělá na party. Právě ve více hráčích funguje nejlépe. Čím víc lidí sedí u stolu, tím jsou výměny divočejší a souboje nepředvídatelnější. Naopak minimální počet tří není tak super, ale hra i tak zůstává zábavná. Samotná partie ale netrvá nijak dlouho a je většinu u konce do půl hodinky. Souboje nenastávají s každým odhalením karty, takže vše běží kupředu velmi rychle.

Jediným nedostatkem Duplexu není náhodné dobírání karet, ale fakt, že ne všichni hráči si užijí stejný počet soubojů. A to současně znamená, že nemusí nutně vyhrát ten nejlepší. I když vyhrajete všechny souboje, kterých se zúčastníte, ještě to neznamená, že budete mít nejvíce karet. A přes to se někteří hráči prostě nemusí přenést.

Naštěstí, pokud budete ke hře Duplex přistupovat jako k party hře, u které zažijete skvělou zábavu a legraci, pak se v ní rozhodně nemůžete zmýlit. Jedná se o jednu z nejlepších slovních her, která nabízí plno těžkých soubojů tělo na tělo. Hráči si to o vítězství rozdají jen a jen mezi sebou. A to v sériích nečekaných slovních bitev. Duplex nás opravdu moc baví.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Innes
IlustraceKinetic, Paul Laane, Cezary Szulc, Peter Wocken
VydavatelAnomia Press, Asmodee, Broadway Toys LTD, Cocktail Games, Coiledspring Games, Competo / Marektoy, Happy Baobab, KOSMOS, Magellan, Nasza Księgarnia, Piatnik
Rok vydání2010
Počet hráčů3 - 6
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(15 voters)
KategorieParty Game, Real-time, Trivia, Word Game
MechanismyPattern Recognition, Speed Matching
RodinaMisc: Mensa Select, Series: Anomia
Alternativní názvyAnomia 字字轉機, Blitz!, Blitzdings, Duplex, Na końcu języka, Ordet Fanger!, Ordglapp, Sanasota, Эврика, 블리츠

Více o hře.

Recenze: Duplex – ta nejzábavnější slova
Duplex je slovní hra, ve které hráči musí na základě několika dostupných písmen vytvořit slovo, které je obsahuje všechny. Jenže ještě navíc musí obvykle být z nějaké specifické kategorie. Souboje mezi účastníky vyvolávají stejné symboly na kartách, které jsou neustále odhalované. Partie tak je plná napětí a všichni jsou do ní pořád zapojení. Jenže díky náhodnému vzniku soubojů nemusí nutně zvítězit ten nejlepší, ale ten, kdo se zúčastnil více soubojů. Přesto zábavu zaručují jednoduchá pravidla a velmi zajímavý průběh. Každý souboj může okamžitě vyvolat nový a všichni musí být na pozoru. Duplex je výbornou karetní hrou, o které jste asi ještě neslyšeli. Pokud hledáte nějakou novou hru na party, pak právě tato krabička by mohla být vaší novou volbou.
Klady:

+ vynikající slovní hra
+ dostatek témat (a prázdné karty pro vaše vlastní)
+ dva způsoby soubojů
+ tvorba slov podle několika písmen
+ hned několik soubojů za sebou
+ parádní na party
+ hrají všichni
+ cena
Zápory:

- nejlepší nemusí zvítězit
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Vikings Gone Wild – pivo a krev tečou proudem