Recenze: Escape Room Úniková hra pro 2 hráče – Vězeňský ostrov a Ústav

escape-room-pro-2-01

Pokud vás někdo zavře v místnosti a vy nemáte šanci utéct, je to vždy prekérní situace. Je jedno, jestli jste ve vězení, psychiatrické léčebně nebo v překrásném zámku. Tak či tak se chcete dostat ven. A čím víc pomoci máte, tím je to celé snazší. Pokud jste na to ale sami, pak bude úprk mnohem složitějším úkolem.

Sami ale naštěstí nebudete. K ruce budete mít pomoc kamaráda nebo partnera v nové únikové hře Escape Room Úniková hra pro 2 hráče. Jedná se o první krabičku z menší řady, která ale nepřináší o nic menší porci zábavy. Pod boxem je podepsané vydavatelství Identity Games a do češtiny box do posledního písmenka převedla firma ADC Blackfire.

V krabičce novinky se ukrývají celkem dva velké plnohodnotné scénáře. Ale obálky uvnitř jsou tři, protože kromě zmiňovaného Vězeňského ostrova a Ústavu najdete uvnitř také výukový scénář Únos, který prověří hráče během patnácti minut. Kromě těchto obálek je uvnitř také červená čtečka, která zpřístupní hráčům nápovědy, pokud je budou potřebovat.

escape-room-pro-2-05

Nižší cena a malé rozměry znamenají jednu věc: v boxu nenajdete plastový chronodekodér. Místo něj budou hráči používat bezplatnou digitální aplikaci, ve které vyberou ty správné klíče a jejich pořadí. Pokud ale mají hráči k dispozici chronodekodér z některého velkého boxu (zatím vyšly dva), mohou jej použít.

Tak či tak, na únik ze zajetí bude mít dvojice znovu přesně šedesát minut. Ty začnou běžet, jakmile si hráči přečtou úvodní část příběhu. Pak už zajatcům nezbývá než všechno vydedukovat z obrázků, mapek a přidaných předmětů. Celý příběh je rozdělený na tři části, ve kterých postupně hráči více a více rozbalují složený list papíru a tím se před nimi otevírají nové lokace. Pokaždé jsou uvnitř zavřené i nějaké nové předměty.

Scénáře jsou speciálně připraveny pro dva hráče, takže v jednu chvíle neřešíte extrémně moc úkolů. To se ale samozřejmě podepisuje na obtížnosti, což je markantní hlavně u jednoduššího scénáře Vězeňský ostrov. Ten má udávanou obtížnost tři hvězdičky z pěti, ale nám se podařilo úspěšně utéct už po 35 minutách. Hádanky nám přišly hodně jednoduché, ale po dobu hry jsme se dobře bavili, není tedy důvod na přílišnou kritiku. Rychlost řešení je samozřejmě daná také našimi zkušenostmi s podobnými hrami.

escape-room-pro-2-06

Ústav je sice papírově obtížnější pouze o půl čárky, přesto jeho řešení trvá déle. V našem případě se na tom ale podepsal jeden nepříliš logický problém, který máte tendenci řešit jinak. Nabízí se totiž logičtější řešení, než je ve skutečnosti správné.

Oba scénáře jsou nápadité a vypráví příběh. Jednotlivé místnosti jsou propojené, takže nikdy nevíte, co jste se dozvěděli a budete potřebovat později. Hráči tedy musí neustále dávat dobrý pozor a číst vše, co se na listu nachází.

Pokud se hráči někdy dostanou do slepé uličky a už nechtějí hledat, mohou si podle uběhlého času přečíst jednu z dostupných nápověd. Ty jsou natištěné přímo na zadní straně obálky a z červeného textu odhalí nápovědu s pomocí speciální čtečky.

escape-room-pro-2-09

Drobnou výtku máme k balení. Nejde o tenkou krabici, ale o zalepené obálky jednotlivých scénářů, protože předměty z jejich nitra nám měly tendenci vypadávat. Samotné komiksové řešení jednotlivých místností je super nápad.

Escape Room dostává variantu pro dva hráče v podobě speciálně upravených scénářů. To sice neznamená, že by předchozí boxy nebyly hratelné ve dvou a většina scénáře je i v tomto počtu splnitelná, ale tentokrát to je méně hektické. Nápady zůstávají zajímavé, nové a rozhodně nebudete novým boxem zklamaní. Navíc je skvělým způsobem, jak do světa Escape Room nakouknout bez větší investice za krabici s chronodekodérem.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelIdentity Games International B.V., ADC Blackfire Entertainment, Broadway Toys LTD, Cranio Creations, Diset S. A., Korea Boardgames Co., Ltd., Noris Spiele
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 2
Herní doba60
Minimální věk16 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(2 voters)
KategorieElectronic, Puzzle
MechanismyCooperative Game, Deduction, Elapsed Real Time Ending
RodinaSeries: Escape Room – The Game (Identity Games International B.V.), Category: Escape Room Games, Components: Digital Hybrid – App/Website Required, Players: Two Player Only Games, Versions & Editions: Two-Player Versions of More-Player Games
Alternativní názvyEscape Room: Das Spiel – Duo, Escape Room: Il Gioco – 2 Giocatori, Escape Room: Le Jeu – 2 joueurs, Escape Room: The Game – 2 Jugadores, Escape Room: Úniková hra – pro 2 hráče, 限時解鎖密室逃脫雙人成局擴充, 이스케이프 룸: 미니

Více o hře.

Recenze: Escape Room Úniková hra pro 2 hráče – Vězeňský ostrov a Ústav
Escape Room opět potvrzuje své kvality, a to i ve variantě pro dva zajatce. Luštit ukryté tvary je velká zábava a skýtá větší variabilitu než pouhé hledání čísel u konkurence. Oba scénáře jsou kvalitní, ačkoliv k nim máme drobné připomínky, ať už s ohledem na herní dobu, tak k jedné části úkolu. Celkově ale s ohledem na poměr ceny a výkonu nabízí skvělé dobrodružství. Escape Room pro dva hráče navazuje naprosto správně na popularitu žánru.
Klady:

+ zajímavé nápady
+ přímo pro dva hráče
+ cena
+ lze hrát i bez chronodekodéru
+ výukový scénář
Zápory:

- jednoduchý první scénář
- jeden nepříliš logický úkol
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Malý princ – Udělej mi planetu