Recenze: Fish n Stones – nachytejte si rybičky

Fish n Stones - balení

Odmalička jsem měl ryby vždycky jenom na talíři. Zachutnala mi od prvního sousta, ale nebyla to žádná výzva. Prostě si tam jen tak ležela a čekala, až ji sním. Teprve jako dospělý kocour jsem pochopil, že ryby už takhle nenajdou, ale je třeba je nejdříve ulovit. A od té doby bylo mým jediným snem si takovou rybu chytit. Včera jsem dostal k narozeninám rybářský prut a dnes nastala ta pravá chvíle. Jenže u břehu nejsem sám a v rybníce je jen omezený počet ryb. Musím být nejlepší!

Na start rybářského závodu mezi kocoury nás postaví karetní hra Fisn n Stones (Fische und Steine). Jejími autory jsou Dennis Kirps a Jean-Claude Pellin. Malá krabička vyšla pod logem společnosti Logis, která u nás zatím není vůbec známá. Pochází z Litvy a ilustrace ke hře připravil Gediminas Akelaitis. To celé pak vytvořilo celek v roce 2014.

Zmíněná menší krabička má zelenou barvu a na jejím víku je mlsná kočka s prutem a kyblíkem. Zatím prázdným. Abychom jej naplnili, nejdřív musíme otevřít balení, ve kterém je místo tak akorát pro několik karet. A přesto nad tím vším leží ještě pravidla a také čtyři papírové karty znázorňující kyblíky a jeden splávek pro prvního hráče.

Fish n Stones - připravená hra

Zbytek už tvoří karty dvou velikostí. Ty větší jsou trochu zvláštní. Celkově se jedná o tucet karet, z nichž ale pouze čtyři mají na sobě obrázek. Zbývajících osm je na přední straně natřeno čistě na bílou. Že se nejedná o omyl, poznáme snad jen podle zadní strany, která se shoduje se zbytkem. Ještě důležitější jsou ale pro kocoury čtvercové karty. Těch je 36 a na modrém pozadí vody jsou na nich nakreslené kameny, různé počty ryb, ale také nic, jen prázdná hladina.

To všechno dohromady bude na začátku partie potřeba. Ty větší karty si hráči rozdělí mezi sebe. Vyberou si jednu barevnou kartu kocoura a k tomu dostanou dvě další, bílé, blafovací karty. Podle barvy kůže kočky si hráči rozeberou také každý jednu kartu kyblíku. Do středu stolu pak ze zamíchané hromádky vyloží do čtverce devět karet obrázkem nahoru. Všechny ostatní čtvercové karty vytvoří dobírací hromádku.

V každém kole se hráči snaží ulovit ryby a vyhnout kamenům. Nejdříve tedy naplánují svůj nadhoz prutem. Tajně rozloží trojici karet k třem řadám karet ze svého pohledu. Tím označí řadu (kartou s kočkou), o kterou mají zájem. Ale než budou moci všichni odhalit svoji volbu a opravdu chytat, mohou jeden po druhém hráči ovlivnit rozložení ryb v tůňce.

Fish n Stones - rozehraná hra

Každý z hráčů může vzít jednu kartu a položit ji na jednu ze sousedících karet. Tím se vytvoří v rybníčku prázdné místo, ale především se na jednom místě seskupí hned dvě karty. Takto mohou postupovat i ostatní hráči podle pořadí od začínajícího hráče, který byl zvolen na začátku partie a dostal kartu se splávkem.

Další hráči v pořadí mohou klidně dále přesouvat i ty větší hromádky nebo se celého tahu vzdát. Záleží to pouze na jejich rozhodnutí. Poté, co všichni měli možnost prohnat ryby po jezírku, je čas opravdu odhalit zvolené řady. Nyní hráči opět od začínajícího postupně ve směru hodinových ručiček mohou získat jeden z balíčků karet, který leží v řadě, kam umístili svoji kartu s kocourem.

Může se tak stát, že pokud někdo zvolil opravdu špatně, vyjde úplně naprázdno. Ve výsledku to ale může být lepší, než chytit kámen, jak se brzy dozvíme. Všichni si svoje úlovky (bez ohledu na to, co mají na obrázku) položí do svého kyblíku. Poté se změní začínající hráč. Partie pokračuje po celkem čtyři kola. Všichni účastníci spočítají počet nachytaných ryb, od nich odečtou kameny, které se jim zamíchaly do vlasce, a hráč s největším úlovkem se stává vítězem.

Fish n Stones - rozehraná hra

Fish n Stones je hodně nenápadnou hrou, od které byste ani podle víka neměli nějaká přehnaná očekávání. O to více pravděpodobně umí překvapit, protože uvnitř se ukrývá opravdu důmyslná a šikovná malá karetní hra, ve které budete muset uplatnit nejen taktiku, ale dokonce i paměť a správný odhad ostatních.

Rozmístění ryb, kamenů a vody v každém kole je jiné. Díky tomu hráči musí reagovat na nové situace a nikdy si nemohou být jisti, jak se rozhodnou jejich protivníci. Z tohoto tajného plánování vzniká současně spousta zábavy a překvapení, ale také nepříjemnosti pro hráče, kteří chtějí mít hru více pod kontrolou.

Ovšem všechno je jinak, protože každý z účastníků má možnost stav na stole ovlivnit. A posun kartiček je zásadním klíčem. Ale ani tyto zásahy nemohou nijak významně prodloužit herní dobu, která se pohybuje kolem patnácti minut. Hru zvládnou i děti a oblíbí si ji pro její nenápadný paměťový prvek i skvělé ilustrace.

Fish n Stones - karty

Jen si dejte pozor, pokud budete hrát Fish n Stones ve třech! Pokud zůstanete u standardních čtyř kol, nebudou mít hráči vyrovnané šance. Jeden z účastníků se stane začínajícím hráčem dvakrát a bude mít výraznou výhodu oproti ostatním. Proto byste měli hrát pouze na tři kola, aby každý měl možnost být začínajícím hráčem pouze jedenkrát.

Zmíněná výhoda je důležitá i při klasickém průběhu partie v sudých počtech. Možnost první volby je zásadní při závěrečné činnosti kola – rybaření. Začínající hráč má možnost vybrat si jako první ze své zvolené řady a má velkou šanci, že na něj zbyla nějaká zajímavá hromádka. To někdo, kdo hraje ke konci, se musí často spokojit s almužnou nebo kameny. Tady to ale často bývá jeho chyba, protože má naopak výhodu, že do rozložení rybníčku zasahuje jako poslední.

Hra je tedy dostatečně taktická s možnostmi, kterými nepohrdnete. Současně při jejím hraní máte pocit, že nehrajete podesáté to samé, jak to u karetních her obvykle bývá. Tahle krabička si s sebou nese svoji vlastní hratelnost i nápady. A to je skvělá zpráva.

Fish n Stones - karty

Před samotným závěrem se vrátíme ještě jednou ke krásnému zpracování. Ilustrace se povedly opravdu na jedničku. Kočky vypadají roztomile a všechno je dostatečně hravé, aby hra zaujala děti, současně se ale líbí i dospělým.

Fish n Stones je karetní hra, ve které se ukrývá velmi příjemný potenciál na pobavení rodiny, dětí i hráčů. Je šikovně jednoduchá, rychlá a překvapivě nová. Chytání ryb není ale jen o náhodě, ale hráči mají možnost svoje šance ovlivnit. Fish n Stones se zařadilo k hrám, které si s sebou rádi budeme brát na návštěvu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDennis Kirps, Jean-Claude Pellin
IlustraceGediminas Akelaitis
VydavatelKorea Boardgames Co., Ltd., LOGIS, PMWD
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Children's Game, Memory
MechanismyCard Drafting, Modular Board
RozšířeníFish'n'Stones: Goldfish, Fish'n'Stones: Heron
Alternativní názvyChat-Pêche, Fische und Steine, 야옹이 낚시터

Více o hře.

Recenze: Fish n Stones – nachytejte si rybičky
Fish n Stones je karetní hra pro rodiny a děti. Na prut mohou chytit nejen ryby, ale také těžké kameny, po kterých jim bude v bříškách pouze kručet. Všichni na sebe vezmou role hladových koček, které s prutem čekají na břehu rybníku. Kromě šikovnosti ale potřebují štěstí, správný odhad místa, ale také paměť. Při hře se zasmějete, pobavíte a to vše také proto, že je dostatečně jiná od jiných karetek. Jen si dejte pozor na partii ve třech, kdy standardní pravidla nefungují správně. Kromě této drobné výtky je ale Fish n Stones parádně vypadající a pěkně hratelnou rodinnou hrou.
Klady:

+ vliv náhody je tak akorát
+ hráči mají šanci partii ovlivnit
+ dostatečně jiné
+ pěkné ilustrace
+ paměťový prvek
+ skvělá pro děti a rodiny
Zápory:

- při hře ve třech je třeba upravit počet kol
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cloaked Cats – pozvánka na kočičí bál