Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Flora – pěstování květin je disciplína pro dva

flora-01

Mohou růst. Mohou vonět. Mohou zářit na sluníčku. Ale když je někdo utrhne, budou pak dělat radost jedné vyvolené osobě. A pak zvadnou. Jenže na to nikdo nemyslí, protože zatím jsou pouze semínkem nebo poupátkem. Na zahradě jsou záhony květin a každá je jedinečná. Vyzkoušejte si, jaké to je pěstovat různé kytky, starat se o ně a připravovat je na jejich hlavní poslání: rozdávání krásy.

Šest různých květin na sebe vezmou hlavní role v deskové hře Flora (v originále Blossoms), kterou si pro nás připravila společnost ADC Blackfire. Ještě předtím, než vyšla hra v češtině, se objevila na polském trhu v produkci původního vydavatele, firmy Rebel. Jako designér se pod hrou podepsali Przemyslaw Fornal, Kajetan Kusina, Mateusz Pitulski a Kamil Rogowski. Ilustrace pak má na svědomí Bartlomiej Kordowski. Původně hra vyšla v roce 2017, v češtině se objevuje až začátkem roku 2019.

Na víku menší krabičky vidíme spokojenou slečnu s květináčem plným kytek. Je otázka, jestli se jedná o zahradnici nebo dostala kytky jako dárek. Do středu stolu pak hráči umístí čtveřici květináčů, každý s jinými symboly speciálních akcí. Poblíž položí bodovací destičku. Zbytek nabídky už tvoří pouze sada čtyřiapadesáti karet květin (šest druhů). Tyto kytky je třeba zamíchat a do každého květináče zasadit jednu kartu. Další dvě dostane každý z dvojice účastníků partie společně s trojicí žetonů.

flora-07

Hráči se střídají na tahu, ve kterém provedou několik akcí, ale vždy jednoduše začnou činností nazvanou růst. Její úspěch pak rozhodne o tom, jak bude další tah pokračovat nebo bude nuceně přerušen. A už zde záleží vše na štěstí, protože hráč musí odhalit horní kartu z balíčku a přiložit ji k jednomu z květináčů na stole.

Jenže to není tak samozřejmé, protože kytku lze pouze zasadit do prázdného květináče nebo jí natáhnout již existující stonek stejného druhu. Tady hráč překryje část karty a tím květina povyroste. V případě, že ani jednu z výše uvedených podmínek není možné splnit, musí hráč kartu odhodit a ukončit svůj tah.

Pokud se tedy hráč dostane do druhé části tahu, může pak přiložit z ruky další květinu a to opět podle stejných pravidel. Tím může některá z kytek povyrůst tak, že se ji vyplatí zastřihnout. K tomu stačí, aby v květináči byly alespoň dvě karty. Jestliže se hráč pro tuto možnost rozhodne, ihned si všechny karty odsud vezme k sobě a bude je na konci hry bodovat. Čím více jich ve skupince je, tím více bodů mu přinesou, obvykle se tedy nevyplatí trhat květinu příliš malou.

flora-10

Třikrát za partii může ale hráč využít také schopnost některého z květináčů tím, že utratí jeden ze svých žetonů. Tím se mohou vzepřít pravidlům a nejenže se mohou vyhnout smůle začátku tahu, ale také mohou povyrůst květinu i odlišnou kartou nebo získat navíc kartu do ruky z balíčku.

Když dojdou karty v dobírací hromádce, nastává čas na konec partie a závěrečné bodování. Hodnota květin se rovná jejich vzrůstu, kde dvě karty odpovídají jednomu bodu a maximálních šest může přinést naopak patnáct. K tomuto většinovému číslu už pak oba soupeři přičtou pouze množství různých květin, které se jim podařilo nasbírat. Maximální hodnota tedy zde je šest. Celkový součet pak určí vítěze.

flora-12

Flora vypadá jako zajímavá hra pro dva, která by měla body získávat hlavně tématem. Právě proto by mohla mít potenciál oslovit páry, především v dvojici hráč-nehráčka. Tady je ta motivace naprosto zřejmá. Pravidla jsou navíc opravdu jednoduchá, což u ženských poloviček získává další plusové body. Skoro by se chtělo říct, že Flora mohla být ideálním dárkem na Valentýna (nebo může být, pro rok 2020?).

Ale jak se hraje? I když ale vezmeme v úvahu, že hra je opravdu určená pro ty největší začátečníky, veze si s sebou opravdu těžkou kouli na noze. A tou je první fáze každého tahu, která vám v případě neúspěchu úplně zničí jakoukoliv možnost hrát. Můžete mít plány, můžete si něco představovat, ale pokud přijde špatný typ květiny (a ta šance je docela velká), tak prostě ztratíte celý tah! A tohle nám dokázalo opravdu zkazit chuť se ke hře vracet.

flora-14

Ona vlastně Flora obecně není zrovna originální. Je to jednoduché sbírání sad s pomocí vykládání karet z ruky nebo z balíčku. A při tom speciální akce a časování sebrání květin by mohlo přinést do partie napětí. Nějaký potenciál se ve hře určitě ukrývá, ale při snaze ji příliš zjednodušit zapomněli autoři, že jde hlavně o hratelnost a ta se vytrácí.

Hru by mohlo zachránit zpracování. To se totiž opravdu podařilo. Krásná grafika květin, pěkné žetony i kartonové květináče. Vše dotváří téma tak, jak bychom si přáli. Jenže trochu s křížkem po funuse vzhledem k průměrné hratelnosti. A nepomůže ani rychlá herní doba přesahující pouze mírně patnáct minut. Ani to ale nepomůže.

flora-18

Flora je maximálně průměrnou hrou pro dva, která sice má pár zajímavých myšlenek, ale chybí ji originalita a především ji zcela kazí první fáze každého tahu. Hráči nemají věci prakticky vůbec pod kontrolou. Flora je pro nás zklamáním na celé čáře.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPrzemysław Fornal, Kajetan Kusina, Mateusz Pitulski, Kamil Rogowski
IlustraceBartłomiej Kordowski
VydavatelADC Blackfire Entertainment, Rebel Sp. z o.o., Rebel Studio
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 2
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieCard Game, Farming
MechanismyPush Your Luck, Set Collection
RozšířeníBlossoms: Night Iris Promo Card
RodinaPlayers: Two-Player Only Games, Theme: Flowers, Theme: Gardening
Alternativní názvyBlütenpracht, Flora, Kwiatki

Více o hře.

Recenze: Flora – pěstování květin je disciplína pro dva
Flora je hra pro dva, která je řízená čistě náhodou. Ale tahle závislost na štěstí je tak zásadní, že smůla vás vůbec nepustí k tahu! Taková škodolibost bohužel nemá nic společného se zábavou, a tak hře nepomůže ani její jednoduchost nebo rychlost. Obecně je prostě dojem z partie průměrný a nezachrání to ani cílová skupina párů a začátečníků. Flora je hra, která pro nás hodně rychle zvadla.
Klady:

+ speciální akce
+ rychlost partie
+ pro páry
+ grafika
Zápory:

- první fáze tahu vám zdárně zkazí zážitek
- chybí originalita
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ďábelský profesor a Citadela času – boj s ručičkami hodin