Recenze: Freeze Factory – zmrzlináři pro všechny

Kdo by odmítnul lákadlo v podobě lahodné zmrzliny tří chutí. Je to jedinečná nabídka, která se neodmítá. Všichni z vesnice už vyhlíží vůz, který by měl přivézt kornouty naplněné kombinacemi, které svět ještě neviděl. A já stojím první v řadě.

Vy ale čekat nebudete. Vy budete tu radost v dětské hře Freeze Factory rozdávat, protože sedíte v té dodávce s výdejníkem. Možná jedno z vysněných povolání je tu k dispozici tak, jak ho připravilo designérské duo Gil Druckman a Danny Hershkovits. Hra vychází v češtině v produkci společnosti Piatnik.

Na hráče čeká malý čtvercová krabička, na které není ani zmiňovaná dodávka, ani čekající zákazníci, ale pohádkový stroj, který umí udělat zmrzlinu tří chutí. Hráči uvnitř objeví větší rozkládací desku, kde jsou právě útroby zmiňovaného stroje. Plán tedy rozloží do středu stolu a zaplní ho kulatými žetony, které představují zmrzlinu čekající na nabrání. Sadu žetonů kornoutů zamíchají a právě z takové hromádky si každý vytáhne jeden kus.

Hráč na tahu dostane kostku, ale může se sám rozhodnout, jestli ji chce použít nebo ne. Pokud nebudou riskovat, dostanou za odměnu bez hodu rovnou tři pohybové body. V opačném případě odpovídají možnosti číslici stojící na kostce. Tyto body lze rozdělit libovolně mezi více žetonů, ale vždy to lze pouze vodorovně nebo svisle. Při vyputování ven z řady nebo sloupce se zmrzlina objeví na protější straně, jako by byl míchací stroj kulatý.

Jejich přesouváním se snaží splnit svoji vlastní tajnou objednávku. Tu drží v ruce a odpovídající žetony je třeba dostat do jedné řady. Na jejich pořadí na plánu oproti zadání nezáleží, pouze na tom, aby byly v linii (i ve sloupci) stejné barvy. Pokud se hráči takovou skupinu podaří sestavit, splnil svoji objednávku a může si vzít nový.

Pokud ale hráč hod kostkou využije a odmítne standardní tři body, k tomu dostane odměnu v podobě další jedné objednávky. A mít dvě je o dost lepší než mít jednu, protože to znamená výběr. Hráči se střídají na tahu, hází i nehází kostkou a plní objednávky. Jakmile dojde zásoba kornoutků, pak je konec partie. Ten, kdo rozdal nejvíce kornoutů, se stává vítězem.

Freeze Factory vypráví pohádku o rozdávání zmrzliny. Hráči šoupou na společném plánu žetony sem a tam, aby namíchali právě tu svoji tajnou kombinaci. Jedná se tedy především o hru s tajnými objednávkami, kde je třeba mít kromě dobré taktiky také špetku štěstí, aby vám některý ze soupeřů nahrál svým tahem.

Zajímavým prvkem je dát hráči v každém kole na výběr, jestli chce riskovat a doufat ve více pohybů nebo raději vsadit na jistotu. Na kostce totiž mohou padnout i nižší čísla než trojka, takže nemusíte mít jistotu, že se hod vyplatí.

Ale sestavování žetonů do řady je zábavné a tahy jsou rychlé. Partie nemá důvod trvat více, než nějakých dvacet minut. To je dobře, protože novinka je zaručeně směřovaná především na dětské publikum. Určitě potěší barevné a zábavné zpracování.

Freeze Factory je fajn hrou s jednoduchými pravidly právě tak, aby bavil obsah krabičky děti. Zaujme tématem, ale hlavní zábava je to ve více hráčích, protože pak nikdo nemá tak dobrou kontrolu. Freeze Factory je vhodnou hrou pro děti.

Recenze: Freeze Factory – zmrzlináři pro všechny
Freeze Factory nechá hráče nasednout do zmrzlinářského auta a míchat studené dobroty do kornoutu. To vše podle tajných objednávek, takže se každý snaží skládat řady jiných žetonů. Ty se po plánu posouvají a hráči se snaží je zkombinovat do barevných sad, které patří zrovna v tuto chvíli do kornoutu. Hra je snadná a tak rychlá, že vám nestihnout namrznout ani konečky prstů.
Klady:
+ kontrola náhody na začátku tahu
+ volnost v pohybu žetony
+ hráči si je navzájem přesouvají
+ rychlost a přístupnost
Zápory:
- o štěstí
3.8
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kouzelné čtení Cesta kolem světa