Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Go Nuts for Donuts! – koblihy nade vše

go-nuts-for-donuts-16

Máte rádi barevné slaďoučké koblížky? Pokud ano, pak by vás asi nabídka práce v pekárně na tyto děravé dobroty potěšila. Vznikla totiž nová budova přímo s prodejnou na konci. Ať už byste stáli na kterémkoliv místě výrobní linky, šance ochutnávat by se vám určitě nevyhnula. Mnohem těžší to mají zákazníci, kteří by si chtěli vámi vymazlené koblihy ochutnat. U stolu na konci linky je obrovský zájem a koblihy mizí, jen co přistanou na tácu.

Všechno se točí kolem koblih v deskové hře Go Nuts for Donuts, kterou si pro nás připravili ve firmách Gamewright a Daily Magic Games. Vzali si tak záštitu nad hrou, kterou vytvořil Zachary Eagle a o ilustrace všech těch koblížků se postarala Claire Donaldson. Jedná se o hru, která je novinkou v roce 2017.

Hráči na začátku dostanou do ruky čokoládou a křupinkami pokrytou krabici, na které je také několik koblížků s osobností. Mrkají na nás a dělají jiné grimasy, ale my se nenecháme zdržet a nakoukneme do nitra. V plastové vložce jsou tři hromádky – jedna menší s kartami výběru, velké karty ukazují koblihy a zmínit pak zbývá už jen několik očíslovaných žetonů. Ty tvoří na začátku řadu s pozicemi pro karty. Hráči jich použijí o jeden víc, než jich v partii bude bojovat. Každý pak dostane také stejný počet očíslovaných karet výběru. Poblíž řady s čísly položí hráči zamíchaný balíček dobrot (pouze ty vhodné pro aktuální počet hráčů), z něhož pak odhalí na pozice pod žetony po jedné kartě. Bude jich tedy na výběr o jednu více, než je soupeřů.

go-nuts-for-donuts-05

Každý z hráčů si vezme do ruky svoje karty volby a s pomocí jedné z nich si zvolí koblihu ve středu stolu, o kterou by měli zájem. Získá ji ale hráč pouze v tom případě, že je jediným zájemcem. Pokud stejnou číslici a tedy i hodnotu karty zvolí i některý další z hráčů, pak ani jeden z této dvojice kartu nezíská. Kobliha ale zůstane v nabídce do příštího kola.

Když někdo získá kartu koblihy, často při tom narazí také na nějakou akční schopnost. Tu je třeba vyhodnotit ihned, jakmile si hráč kartu z nabídky vezme. Nové karty nejsou doplňované průběžně, ale vždy až na konci kola, když všichni měli šanci kartu získat.

Dobráním karty se často může změnit situace, například hráč musí zahodit nějakou kartu, ukrást jednu nějakému soupeři, nebo odložit některé karty z nabídky a nahradit je novými. Ale lze tímto způsobem získat například beze snahy i náhodnou další kartu z dobírací hromádky. Tím se ale schopnost nové karty neaktivuje.

go-nuts-for-donuts-06

Kromě těchto karet jsou tu ale další, které se zaměřují na bodování na konci partie. Ten nastává poté, co hráči postupně bojují o další a další koblihy jedno kolo za druhým až není možné doplnit nabídku koblih z dobírací hromádky. Nyní si všichni soupeři sečtou nastřádané body přímo z karet (číslice v tmavém kolečku), odečtou případné mínusové body, ale získají také bonusy za případné schopnosti karet. Teprve poté je zřejmé, kdo se stal vítězem.

Go Nuts for Donuts! je karetní hrou, která sází všechno na jednoduchost. Hra je náplní zaměřena na vyber-získej-boduj mechanismus. Hráči musí největší důraz klást na to, aby se vyhnuli koblížkům, které chtějí ostatní.

To ale s sebou přináší často paradoxní a nepředvídatelné situace – vyberete si například kartu, která není zase tak zajímavá, protože ostatní půjdou přece určitě po té lepší. Jenže o totéž se pokusí i ostatní hráči, takže nakonec právě ta hodnotnější paradoxně zůstane na stole a mnoho hráčů nezíská kartu žádnou.

go-nuts-for-donuts-09

Právě tyto kola, kdy nezíská kartu skoro nikdo, partii zdržují. Současně ale toto nebezpečí je tím hnacím motorem pro všechny. Průběh partie je totiž opravdu zábavný, jak hráči bojují o omezený počet karet. Jenže pokud se vám nedaří a několik pokusů o zisk koblihy je neúspěšných, pak vám může průběh vzít elán z plachet a někteří hráči takový vývoj nemusí unést. Pokud ale hrajete pouze pro zábavu, pak vám ani taková série neúspěchů nebude vadit.

Hra je to samozřejmě veskrze náhodná. Není ve vašich silách vždy správně odhadnout, co zvolí ostatním, nejsou tu žádné nápovědy ani náznaky. Naopak vždy nezbývá nic jiného než tipovat a doufat, že odhad je správný. Někdy bude, jindy ne. Ale nakonec všechno závisí hlavně na tom, o jaké karty máte zájem. Právě jejich sběr a sady mohou hráči na konci partie přinést odměnu. Body totiž znamenají pouze některé z koblih. A naopak všichni se budou snažit za všech okolností vyhnout těm speciálním kartám, mezi kterými třeba den stará kobliha má hodnotu mínus sedm bodů!

go-nuts-for-donuts-11

Asi není třeba příliš vysvětlovat, že zábava Go Nuts for Donuts je přímo odvislá od počtu účastníků. Ve dvou či třech má sice hra vyšší tempo, ale zdaleka není na stole tolik zajímavých bitev. Čím víc hráčů, tím více šancí na shodu a tedy žádná získaná karta. Hru tedy doporučujeme hlavně od čtyř účastníků. Partie ale i přes tato kola bez zisku obvykle trvá jen něco málo přes čtvrt hodiny. Výborná je také pro starší školáky od osmi let. Jen dejte pozor, ať v nich nevzbudíte zájem o ty lákavě vypadající sladkosti.

Go Nuts for Donuts! je hra, která je tak nějak bezostyšně zábavná. Nějakým zvláštním způsobem je jednoduché sbírání karet příjemnou relaxací. Možná na tom bude mít velký podíl příjemné téma a relativně neagresivní způsob bodování. Části partie s sebou mohou přinést frustraci, když se prostě neustále nedaří získat žádnou kartu, ale Go Nuts for Donuts! je i tak strašně fajn karetní hrou pro relaxaci a rodinné hraní.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorZachary Eagle
IlustraceClaire Donaldson
VydavatelGamewright, Daily Magic Games, Feelindigo, Kanga Games, Nasza Księgarnia, Top Toys, uplay.it edizioni, White Goblin Games
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(6 voters)
KategorieBluffing, Card Game, Deduction
MechanismyOpen Drafting, Set Collection
RozšířeníGo Nuts for Donuts: Apple Fritter, Go Nuts for Donuts: Bacon, Go Nuts for Donuts: Diet Free Deck, Go Nuts for Donuts: Expansion Pack, Go Nuts for Donuts: Zombie
RodinaDigital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Tabletopia, Food & Drink: Donuts, Theme: Food / Cooking
Alternativní názvyLocos por las Donuts!, Niezłe ciacho, ПОНЧЕВІЛЛЯ

Více o hře.

Recenze: Go Nuts for Donuts! – koblihy nade vše
Go Nuts for Donuts! je karetní hrou, ve které si hráči musí vybrat jinou koblihu než ostatní. Pouze v takovém případě si ji musí ponechat. To působí hodně náhodně a zdání neklame. Jenže současně to neznamená, že by hra neuměla být zábavná. Právě naopak. Plynulá partie a lehká náplň znamená výbornou hratelnost a skvělou krabici pro relaxaci. Hra je vhodná i pro děti, netrvá dlouho a neomrzí ani při opakovaném hraní. Go Nuts for Donuts se řadí v našem seznamu po boku nejjednodušších her náplní, ale na tomto listu je velmi vysoko. To proto, že je tato hra opravdu zábavná!
Klady:

+ barvité zpracování a téma
+ přístupnost (jednoduchá pravidla)
+ rychlá partie
+ zábavné bodovací možnosti
+ napínavá aukce na začátku
+ spousta různých koblih
Zápory:

- náhoda
- možná frustrace z neúspěšných kol
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pastiche – slavní malíři na talíři