Recenze: Gold Ahoy! – kdo najde cestu k pokladu?

Gold Ahoy! - balení

Každý poklad, který jsme ukryli na ostrově, je v ohrožení. Můj úhlavní nepřítel, kapitán Tritts, zjistil polohu našeho úkrytu a právě se vyloďuje na pláž. Závod s časem začíná a neskončí, dokud se nebudu moci pomazlit s každou poslední zlatou mincí, kterou jsem do truhlic zakopaných na ostrově, uložil.

Když k nám do redakce dorazil balíček s hrou Gold Ahoy! od společnosti Mayfair Games, nějak jsme nevěděli, co od hry čekat. Ve zlatavé krabičce se ukrývá pouze 36 dílků, jeden látkový pytlík a pravidla netradičně vyvedená ve čtyřech jazycích v řádcích nad sebou. Pouze několik odstavečků stačí, aby nám Stephen Herminghaus vysvětlil svou hru, která vyšla jako novinka v roce 2014 ve spolupráci s Lookout Spiele.

Cesta k pokladu byla prozrazena. Všichni teď už ví, kde se nachází truhlice a na hráčích je, aby u nich byli jako první. Na začátku každého honu za zlaťáky nasypou všech 36 dílků do pytlíků a ten položí stranou. Oba protivníci si nyní vylosují jeden dílek a začínající hráč vyloží první destičku do středu stolu.

Gold Ahoy! - rozehraná hra

Poté se oba hráči střídají v připojování cestiček. Nové dílky vždy musí sousedit alespoň jednou stranou s již vyloženými cestičkami. Pro celý ostrov je jasně vymezeno maximálně šest řad a šest sloupců. Tyto rozměry hráči nesmí nikdy překročit. A novou cestičku nikdy nesmí přiložit tak, že by tím vznikla nová řada na straně protivníka. Tím ale veškerá omezení končí.

Jednotlivé destičky obsahují řadu písečných a vodních cestiček. A na nich jsou různě rozházené truhly, o které jde především. Hráči se snaží chytrým pokládáním dílků zajistit pro své piráty cestu k truhlám, k nimž se protivník z jeho strany nedostane.

Jakmile je položena i poslední z 36 cestiček, hra končí a nastává čas vyhodnotit, komu patří která truhla. Pokud se některý z hráčů dostane na místa, kam druhý hráč nemůže, pak jsou truhlice jen jeho. Ve většině případů k pokladu ale vede cesta z jedné i druhé strany. V takovém případě pak rozhoduje počet cest, které z hráčovy strany k truhlici vede. Každá bedna se zlaťáky má cenu jednoho vítězného bodu. Hráč s nejvyšším ziskem se stává vítězem.

Gold Ahoy! - rozehraná hra

Gold Ahoy! je extrémně jednoduchou hrou, ať už se podíváme na pravidla, tak na rychlost samotné partie. Ovšem může velmi snadno doplatit na své příliš obyčejné téma, protože piráti nenabízí nic nového.

Hra samotná ale nabízí velmi zajímavé taktické možnosti. Pokládání jednotlivých dílků má opravdu velkou důležitost a hráči mohou ovlivnit, jak celý souboj dopadne. Budou ale soupeřit nejen s protivníkem, ale i s náhodou. V každé chvíli v partii drží v ruce pouze jeden dílek a záleží pouze na štěstí, jak dobrou cestičku pro svoje plány si zrovna vylosovali z pytlíku. Alespoň trochu můžete tento nedostatek napravit druhým dílkem (a tedy alespoň základním výběrem) pro oba protivníky.

Jenže pak je tu herní doba, k jejímuž spočtení vám budou stačit prsty na obou rukou. Souboj málokdy přesáhne deset minut, protože položení 36 destiček není nic náročného. Většinu času máte jasno v tom, co chcete udělat. Nejdříve se snaží získat pro sebe truhlice a zablokovat soupeři přístup. Poté musí navést cestičky ke své straně tak šikovně, aby soupeře porazili i v těch, kde se uprostřed jejich piráti setkají.

Gold Ahoy! - rozehraná hra

Souboj je připraven právě pro dva hráče. V jiném počtu si tuhle hru nezahrajete. Oba soupeři sedí u stolu proti sobě a snaží se navzájem přechytračit. Nikdy nevíte, co má soupeř v ruce za destičku, ale ty jsou si většinou podobné a záleží tak především na tom, co si urvete pro sebe se svými vlastními možnostmi.

Zásluhou jednoduchých pravidel je hra skvělá pro rodiny a úplné začátečníky. Současně se ale u ní mohou setkat i dva přemýšliví dospělí. Určitě to není hra, ve které budete vyžadovat hned odvetu. Spíš se jedná o hru, kterou rádi vytáhnete na bleskovou partičku a vyplnění nějakého čekání právě pro dva protivníky. Po více partiích totiž hra stále vypadá a hraje se stejně, dílky jsou si hodně podobné a je snadné jednu hru zaměnit za druhou. Když si ale dáte pauzu, rádi se k ní zase vrátíte.

Destičky jsou chytře navrženy. Každá strana dílku má ve svém středu pevninu, takže na sebe navazují bez ohledu na položení. Při tom ale vždy vytvoří trochu jiné rozložení a na konci partie mapka ostrova vypadá zajímavě. Samotné dílky jsou kvalitní a vyrobeny z pevného kartonu. Pravidla obsahují jasné příklady, které vám vyjasní zvláštní mechanismus převahového bodování.

Gold Ahoy! - dílky

Gold Ahoy! se naučí malé dítě během minuty. A po dalších několika ji dohrajete. Právě v tom je největší síla této hry. Rychlost a jednoduchost při zachování dostatečných taktických voleb. Díky tématu, náhodě a opakování nebude pro všechny, ale ačkoliv může působit hodně průměrným dojmem, uvnitř krabičky s názvem Gold Ahoy! se ukrývá zajímavá a rychlá hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorStephan Herminghaus
IlustraceKlemens Franz
VydavatelLookout Games, Mayfair Games
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 2
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismyTile Placement
RodinaPlayers: Two Player Only Games, Series: Fur Zwei Spieler (Lookout Games)
Alternativní názvyGold Ahoi!, Opal

Více o hře.

Recenze: Gold Ahoy! – kdo najde cestu k pokladu?
Gold Ahoy! je hra, ve které hráči proti sobě vykládají dílky s cestičkami po ostrově pokladů. Snaží se trasy pro svoje piráty dovést až k okraji tak, aby mohli v co největším počtu vyběhnout pro truhly. Závod o celou část vyhraje ten tým, který má více vchodů k truhlicím na své straně. Hra je taktická, rychlá, ale také závislá na náhodě v podobě losování dílků. Piráti nejsou zrovna vděčné téma úplně pro všechny a hra není vhodná pro opakované hraní. Umí ale zabavit a vyplnit ty krátké momenty, kdy na někoho čekáte. Gold Ahoy! je obyčejnou hrou, která si ale rozhodně najde fanoušky, protože umí proti sobě rychle postavit dva rivaly a rozhodnout o tom, který se stane boháčem, během deseti minut.
Klady:

+ rychlá partie
+ pravidla se naučíte za minutu
+ pro děti i dospělé
+ mapka po sestavení vypadá pěkně
+ zajímavé vyhodnocení
Zápory:

- není pro každého
- náhoda
- obyčejné téma
- partie jsou si podobné
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Go Nuts for Donuts! – koblihy nade vše