Recenze: Grave Business – dýchánek se zombíky

Grave Business - balení

„Když slunce zajde a rozhostí se noc, získají temné síly moc. Jejich prsty, slizké a ulepené, najdou si z rakví cestu ven, a jejich hlasy tiché a ztrápené, hledají pokrm pro další den. Mozky, jen mozky, šedou kůru chtěj, dej jim ji chlapečku, nabídni a dej.“

Tahle říkanka se malému Tomáškovi vybavila až teď. Když seděl pozdě večer na hřbitově, sám mezi chladným kamením. Vítr šuměl v korunách topolů a jemu se v hlavě opakovala slova říkanky, kterou ho kdysi strašil jeho starší bratr. Jenže sázka je sázka.

Slunce už se zpola schovalo za střechu nedaleké budovy, když se mu zazdálo, že se hlína na nejbližším hrobě pohnula. Protřel si oči. Říkanka mu sice naháněla strach, ale na příšery nevěřil. Když je znovu otevřel, byla na místě hrobu díra. Nebo tam byla i předtím? Nebyl si jistý. A vtom uviděl muže v černé kápi, jeho obličej se ztrácel v šeru, ale přesto mohl rozeznat mírnou zelenou záři jeho očí. To už bylo na Tomáška příliš, zvedl se a utíkal k nejbližší bráně. Dobře udělal, protože ten muž byl nekromant a na tomto hřbitově se dnes odehraje bitva. Bitva nemrtvých.

Grave Business - připravená hra

Tímto krátkým příběhem vás oficiálně vítáme ve světě po životě, ve světě deskové hry Grave Business. Jejím autorem je Andy Van Zandt a grafiku ke hře vytvořil Chuck Whelon. Hra se zombie v hlavní roli vznikla v loňském roce a pro všechny hráče ji připravilo vydavatelství Minion Games. Ke hře jsou v současnosti k dispozici pouze anglická pravidla.

Hra se ukrývá ve čtvercové krabici, na které slintajícího krále zombie, zatímco na pozadí se hádají nekromanti o kořist, kterou v jeho hrobě našli. Tak nějak vypadá obrázek celé hry Grave Business. Pokud se rozhodnete k jejímu hraní, nejdříve vám projde rukou čtvercový návod s černým pozadím, a šest kartonových desek. Dvě jsou společné – hřbitov a mauzoleum, zbylé čtyři si rozeberou hráči.

V seznamu dílků na vycvakání samozřejmě nemůže chybě ani žeton, kterým si hráči označí toho začínajícího z nich. Všechny ostatní součásti jsou také vyrobené z kartonu, ať už jsou to části těl mrtvol (50 kusů), dílky odměn a pokladů (47 kusů), čtyřicet žetonů zombie po deseti pro každého hráče a sedmnáct částí těla opět ve čtyřech barvách.

Grave Business - rozehraná hra

Teď už se můžeme vydat na hřbitov na návštěvu za všemi těmi mrtvými a nemrtvými, kteří se tam ukrývají. Do středu stolu položte společnou hrací desku s mapkou hřbitova i obrázek mauzolea a čtyři hráčské desky si náhodně rozdělte mezi sebe. Každý hráč bude představovat jednoho nekromanta. K této desce dostane každý odpovídající barvu dílků s žetony částí těla. Ty nejdříve rozdělí podle jména, každou hromádku zvlášť zamíchá a položí na místo s náhrobkem odpovídajícího jména na svojí desce.

Tímto aktem jste vytvořili trojici zombie, každá se nachází pod jedním z vašich náhrobků. K vlastnímu plánu dostanete teď ještě akční žetony vašich rozkládajících se svěřenců. Vytřídíte z nich trojici odpovídající zombíkům, které máte sestavené. Ty máte k dispozici, zatímco zbytek položíte stranou, protože si je budete muset teprve zasloužit.

Před samotnou hrou ještě doupravíte společnou zásobu dílků, kterou můžete najít zakopané na hřbitově. Všechny společné díly těl a pokladů zamícháte do jedné hromady 97 čtvercových žetonů a položíte nedaleko herního plánu.

Grave Business - rozehraná hra

Vaše úkoly jsou dva – buď se vám podaří probudit Mistra a získat ho na svoji stranu nebo alespoň musíte nasbírat co nejhodnotnější části těl a poklady. Každé kolo, ve kterém se o vítězi rozhoduje, se dělí celkem na čtyři fáze.

V první z nich si připravíte nový, nerozkopaný hřbitov. Ze zásoby dílků na něj náhodně rozložíte šestnáct žetonů označující, co se v daném hrobě nachází za odměnu. Obrázky jsou od svého rozdání odhalené, takže víte, jestli se v daném místě vyplatí kopat.

Nyní je třeba rozhodnout, kdo si pro sebe utrhne kterou část zakopaných pokladů. Hráči tedy střídavě pokládají obdélníkové akční žetony buď nad sloupec nebo před řadu, o kterou mají zájem. Na dílku, který soupeři umisťují, jsou na jedné straně nakreslené obrázky mozků. Čím více mozků věnujete některé souřadnici, tím máte větší šanci na její získání. V průběhu pokládání ale všichni pokládají žetony tajně, takže nikdo kromě hráčů samotných mozkovou hodnotu dílku nezná.

Grave Business - rozehraná hra

Kromě základního herního plánu lze umisťovat dílky také na mauzoleum, které přinese souboj nemrtvých, nebo na políčko STEAL na desku některého z protivníků. Tím naznačujete, že mu na konci celého kola ukradnete některý dílek z jeho desky. Pro tuto akci je třeba všechny dílky nejdříve zamíchat, a pak si zloděj může náhodně jeden z nich vybrat.

Souboje se odehrávají okamžitě ve chvíli, kdy umístíte svého poddaného na mauzoleum. Ohlásíte, na koho útočíte a zombie mezi sebou svedou bitvu podle daných pravidel. Pokud si dokážete představit souboj nemrtvých, tak asi i víte, jak může taková bitka dopadnout. Některý z účastníků ztratí některé části těla. Pokud se stane (a v průběhu hry se k tomu určitě dopracujete), že by některý ze zombie měl hodnotu odhozených částí ve stínu náhrobku vyšší než je polovina čísla na náhrobku, tak tato příšera už nedrží pohromadě a ve hře končí. Všechny její dílky odstraníte ze hry.

Nejdůležitější je ale kopání hrobů a objevování pokladů skrytých pod nánosem hlíny. Hráči pokládají svoje akční dílky tak dlouho, dokud nějaké mají a snaží se na co nejvíce souřadnicích získat převahu. Samozřejmě největší souboje jsou o cennější trofeje, ale pokud položíte dílek do řady nebo sloupce, jeho působnost platí pro všechny čtyři zde umístěné dílky. Hráči mohou kromě toho položit nějakého zombie přímo na konkrétní místo, pokud o něj mají velký zájem. V takovém případě se k počtu jeho mozkových bodů pro výpočet přičítá jednička. Ale jejich snaha působí pouze na tomto políčku a nikde jinde.

Grave Business - herní plán

Hráči tak vyřeší všech šestnáct souřadnic jednu po druhé a každý si vezme svoje kořisti. Dílek bere hráč, který zde působí nejvíce mozky. V případě remízy rozhoduje součet kostí na položených kartičkách. Přetrvávající remíza způsobí, že dílek nedostane ani jedna strana.

Všechny získané kořisti si položíte do svojí laboratoře. Z nich můžete na konci každého kola hry sestavovat nové zombie, jako správný nekromant je oživovat a posílat do bitev v budoucích kolech. Dílky musí mít součet hodnot vyšší než číslo na náhrobku – v takovém případě lze zombie sestavit a oživit.

Kromě toho můžete v této fázi hry vždy vybavit své poddané také nějakým předmětem. Ten položíte na jejich hromádku na náhrobek a příště, když někdo na tuto zombie zaútočí, otočíte právě tento dílek a jeho efekt se spustí. Tím se můžete dobře bránit před napadením, pokud si hráči budou pamatovat, kterou z příšer jste vyzbrojili, případně alespoň poškodit protivníka.

Grave Business - rozehraná hra

Pokud na začátku následujícího kola není dostatek žetonů, abyste zaplnili celý hřbitov, hra okamžitě končí. Jestli některý z hráčů získal tři pozůstatky Mistra, podařilo se mu jej oživit a vítězí. Jinak si hráči sečtou všechny dílky v sejfu a části těl v laboratoři. Nekromant s nejvyšším bodovým ziskem vítězí.

Grave Business své hráče nešetří. Téma je opravdu poctivě nekromantské a všechno to útočení, trhání těl na části a oživování nových je ohromná legrace. Tedy alespoň svým tématem. To zároveň ale vyřazuje mladší publikum, protože tato hra není zrovna vhodná pro menší děti. Vzhledem k tématice i obrázkům bychom hru doporučili s klidným svědomím až od třinácti let, jak je uvedeno na krabici.

Bohužel celá hra zahrnuje neustálé přehazování žetonů, které hráče zdržuje. Nejde ani o rozkládání hřbitova na začátku každého tahu, ale jejich udržování na hráčských plánech. Nejvíce však protahují mícháním zlodějské akce. Před tou si totiž napadený hráč musí zamíchat svoje žetony z laboratoře, které pak složitě rozřazuje zpět. Krádeží můžete získat i tak cennou kořist, jako jsou pozůstatky Mistra, takže zde má důležité místo nebo náhradu za některý v souboji ztracený dílek.

Grave Business - žetony

Ve více hráčích se navíc může vyhodnocení jednotlivých kol hodně protáhnout se všemi těmi rozloženými dílky. Hra se v plném počtu stává trochu nepřehlednou, ale zachovává si svoje největší kouzlo – souboje!

Právě z této části Grave Business plyne největší zábava. Pokud ze hry boje vyřadíte, zpřístupníte hru nováčkům, ale připravíte se o zásadní škodící akci, která hře dodává tu pravou nekromantskou šťávu. Současně jsou však hodně náhodné, protože o výsledku rozhoduje otáčení dílků z náhrobků. Pokud chcete ve hře méně náhody, oficiální pravidla doporučují hrát s odkrytými dílky. Autor ale varuje, že především díky soubojům o hřbitov se tak herní doba téměř zdvojnásobí.

Přes zdánlivě jednoduché téma pokládání dílků na herní plán, tedy v podstatě worker-placement, je hra poměrně složitá. Mohou za to spíše ty doplňková pravidla, konkrétně pro kradení, boj a stavbu nových zombie a také spousta odlišných dílků, které je nutné spravovat. Noví hráči se tak budou muset chvilku zaučovat, než jim jejich role nekromanta padne do ruky.

Grave Business - deska hráče

Nejvíce strategie je samozřejmě v kopání hrobů. Přesto si nikdy nemůžete být úplně jistí, že svůj vytoužený dílek získáte. Jejich vhodnost pro vás je stejně určena pouze číslem, protože čím vyšší číslo, tím zachovalejší kousek těla je. Žlutě jsou pak jasně odlišené artefakty, kterými můžete své válečníky vyzbrojit na konci tahu. Kopací souboje často rozhodují rozstřely na kosti. Ale pokud dobře plánujete a šikovně rozmístíte dílky, můžete mít šanci získat dobrou kořist.

Téma je zpracované na jedničku. Zombie se rozpadnou, když dostanou příliš zásahů, ale můžete je snadno nahradit jinými, které si sestavíte z posbíraných částí těl. Nekromanti to mají prostě s budováním armády trochu jednodušší než ostatní, nemusí nikoho přesvědčovat. Nemrtví se s nikým nehandrkují.

Jenže se stavbou nových svěřenců se pojí ještě jedno těžké rozhodování. Pokud totiž rozšíříte řady svých poddaných, připravíte se o vítězné body na konci partie. Můžete se tedy vydat třemi cestami – šetrnou s málo zombíky a dobrou obranou, útočnou, se kterou se zaměříte naplno na získání pozůstatků Mistra a nebo tu zlatou střední, kdy sice občas oživíte nějakou posilu, ale myslíte na zadní vrátka s vítěznými body.

Grave Business - zombie

Grave Business nabízí dospělé téma s hodně náhodnou hrou. Občas si budete připadat, že neustále jen přesouváte žetony sem a tam. Přesto je pod těmito výtkami ukrytá zajímavá hra plná konfliktů a nekromantské zábavy, která zaujme spoustu lidí. Všem černokněžníkům a bytostem z temných koutů světa ji určitě doporučujeme. Ostatní hráči se musí rozhodnout na základě svojí lásky k oživování mrtvých.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndy Van Zandt
IlustraceChuck Whelon
VydavatelMinion Games
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk13 and up
KategorieZombies
MechanismyAuction/Bidding, Worker Placement
RodinaTheme: Cemeteries / Graveyards

Více o hře.

Recenze: Grave Business – dýchánek se zombíky
Grave Business je výbornou hrou pro všechny, kterým nevadí konflikty. Ve skutečnosti se jedná o hru, ve které vysíláte na herní plán svoje dělníky. Tentokrát však nejsou představování figurkami, ale žetony s obrázky zombie. Právě nemrtví jsou hlavním tématem hry a jako vaši podřízení pro vás rozkopávají hroby a pomáhají vám v budování silné armády. Grave Business obsahuje pěknou dávku strategie, ale také soupeření a tajného plánování. Celá hra se principy pěkně drží tématu – kde jinde si můžete sestavit svoji vlastní zombie a oživit je? Trochu složitější pravidla vám znesnadní proniknutí do hry a téma znemožní její představení rodině. Drobným nedostatkem je také neustálá manipulace s žetony, která při hraní zdržuje zvlášť při soubojích. Celkově je ale Grave Business povedenou hrou na téma nekromantské války a osloví lidi, kteří mají v oblibě konflikty a černý humor.
Klady:

+ výborně zpracované téma
+ tajné hlasování o odkryté odměny pomocí sloupců a řádků
+ možnost oživovat nové zombie
+ předměty, kterými lze vaše poddané vybavit
+ souboje
+ variabilita hry
+ každý hráč má postavu a unikátní zombie
Zápory:

- složitá pravidla pro souboje
- téma nevhodné pro děti
- velká manipulace s žetony
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Skákej – hopsejte, jak liška píská