Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: HABA Cukříková party – oblíznout a pokousat

Tahle oslava je plná dobrot. Stoly se prohýbají pod chlebíčky, zeleninou a sýry, ale přesto největší fronta je v rohu, u malého stolečku. Toto nenápadné místo ukrývá velkou sklenici, do které někdo z rodičů nasypal spoustu lahodných a sladkostí překypujících bonbónů. A které dítě by nechtělo ochutnat všechny druhy?

Naše jazyky poškádlí pohled na hru Cukříková party, která se v originále jmenuje Candy Party. Její vznik má na triku designér Markus Singer, kterému pomohla svými ilustracemi Adélaide Camp a vyšla pod značkou HABA. Těšit se na ni můžete s českými pravidly zásluhou oficiálního distributora HABA.

Oblizovat budete mít chuť i víko krabice. Ačkoliv ta sklenice z našeho úvodního příběhu je určitě velká, hráčům bude stačit mrňavý box. Ten je naplněný malými kartonovými bonbóny, kterých jsou uvnitř přesně tři tucty – 24 sladkostí a 12 bonbónů. Právě dvanáct balených sladkostí rozloží hráči do středu stolu obrázkem dolů a mezi nimi postaví také dřevěný kartáček. Zbytek kulatých žetonů sladkostí má své místo ve dně krabice, kterou položí hráči poblíž a stane se z ní sklenice bonbónů.

Hráči se střídají a ten, kdo je na tahu, si vezme sklenici (víko), zavře oči a vytáhne potají jeden žeton a nikomu ho neukazuje. Sevře jej pevně v dlani, a vyloží ho do středu stolu. Poté jej odhalí a všichni se zadívají na vzor, který na sladkosti je. Všichni hráči současně zkusí mezi rozloženými balenými dobrotami najít sladkost se stejným vzhledem.

Každý z hráčů položí svůj prst na jeden z žetonů na stole a doufá, že se trefil. Jakmile mají všichni zvoleno, mohou své bonbony odhalit a zkontrolovat. Ten, kdo našel správnou dobrotu, si může ponechat kulatý žeton sladkosti. Balené bonbony ale musí všechny zůstat ve středu stolu na svém místě i pro další kola.

V roli losujícího se všichni postupně střídají a loví jeden bonbon za druhým. Místo sladkosti a jejího vzoru se dřív nebo později objeví žeton zubní pasty. No a v tu chvíli je čas na to, aby se všichni hráči vrhli po zubním kartáčku, který leží uprostřed bonbónů.

Partie pokračuje do momentu, kdy si potřetí hráči čistí zuby. Jakmile je tedy potřetí odhalený žeton zubní pasty, je partie u konce. Hráči si nyní porovnají, kolik sladkostí se jim podařilo nastřádat a ten, kdo jich má nejvíce, je králem sladkostí.

deskové hry - TLAMA games

Cukříková party je na první pohled jen chaosem s barvitými žetony, které máte chuť oblíznout. Ale ve skutečnosti jsou o štěstí a chaosu pouze první kola, po chvíli ale už si všichni mohou zapamatovat, kde se která destička nachází. Poté už je to souboj pamětí a rychlosti, pěkně dohromady.

Jak hráči prochází jedno kolo za druhým, začínají si pamatovat rozložení barev a bonbonů. A to je právě krásný vývoj, který všechny baví. Děti si ho užívají, protože právě pro ně je tato malá krabička určena nejvíc. A protože tu nejde o žádné počítání ani jiné schopnosti, ale pouze šikovnost, mohou se párty zúčastnit v klidu už kolem čtyř nebo pěti let.

Ve hře je ale také zvrat v podobě dřevěné figurky zubního kartáčku. Ten nejenže rozbíjí jednostranné zaměření hráčů na hledání bonbónů, ale navíc působí na hráče také výchovně. Po snědení sladkostí by si jednoduše měli jít vyčistit zoubky. V tomto případě ale hráčům nijak paměť nepomůže, tady jde totiž čistě o rychlost.

Čím více hráčů v partii bojuje, tím je větší legrace, protože jsou kola napínavější. Ale pořád je všechno krásně rychlé. Žetony čištění zubů jasně odpočítávají čas do konce partie a ten nastane velmi rychle, během nějakých patnácti minut.

Cukříková party děti baví. Je o jejich oblíbeném mlsání a k tomu je krásně přístupná, není problém se ji rychle naučit, rozložit a odehrát. A rodiče budou mít zase radost z přítomnosti zubního kartáčku, který nenápadně vychovává. Tenhle přesah je třeba také výrazně docenit, protože dětem to pak připadá normální. Cukříková party je malá sladká krabička.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Scooby Doo volá o Pomoc!