Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Holding On The Troubled Life of Billy Kerr – hořkosladké dny v nemocnici

holding-on-18

Museli ho přivézt někdy v noci. Starší muž, který většinu času prospí, jeho dech je mělký a všechno vypadá přesně tak, jak říkají doktoři. Zbývají mu už jen dny a hodiny života. Vím o něm zatím pouze jedno. Jmenuje se Billy.

Naprosto jedinečné a originální téma si vybrali pro svoji novou hru designéři Michael Fox a Rory O’Connor, autoři úžasných Příběhů z kostek nebo hry Untold. Rory se současně postaral také o příběh, který bude hráče krabicí provázet. Podobně jako zmíněné hry, i novinka pro rok 2018 vychází pod logem společnosti Hub Games. O ilustrace se postarala Bryn G. Jones. Distribuci pak zajišťuje firma Esdevium Games.

Celá hra už na víku svým snovým vážným vzhledem naznačuje, že tohle nebude žádná legrace. Na zadní straně boxu je dokonce pro hráče připraveno varování. Hra se totiž zabývá tématy umírání, vzpomínání a výčitek. Nabízí celkem deset propojených scénářů, ve kterých se budou hráči o Billyho Kerra starat.

holding-on-05

A ačkoliv se bude příprava napříč jednotlivými příběhy mírně odlišovat, na úvod hráči připraví do středu stolu plán. Na něj položí balíček pacienta a do pravého dolního rohu připraví figurky ošetřovatelek a asistentů. Asi úplně nejdůležitější je ale stupnice zdravotního stavu pacienta, kterou na začátku nastaví na číslo 28. Vedle připraví balíčky vzpomínek (částečných i jasných), hromádky žetonů stresu, varování a starosti. Každý scénář má svoje vlastní karty, které hráči přečtou a dozví se také svoje cíle pro danou část příběhu. Hráči samotní na sebe vezmou role ošetřovatelů, ale pouze jeden do začátku dostane destičku hlavní sestry (shift manager).

Celá partie se dělí na jednotlivé dny v nemocnici, které jsou rozdělené na tři směny. Na začátku každé z nich odhalí jednu náhodnou kartu pacienta, která ukáže nečekaný vývoj Billyho zdravotního stavu. Někdy to může být klidná část dne, jindy mohou nastat hektické momenty. Hráči musí vysílat do akce svoje figurky ošetřovatelů, případně asistentů.

holding-on-01

Mohou ale nastat situace, kdy na směně prostě nepracuje dostatek personálu, aby se s požadavky na kartách vyrovnal (puntíky, které je třeba zakrýt). Někdy ale karty obsahují také jiné puntíky, které je třeba zakrýt žetonem péče. Současně se budou muset čas od času hráči rozhodovat, čemu dát přednost. Nejde totiž pouze o Billyho zdraví. To už mu nikdo po těžkém infarktu nevrátí.

Hráči se tak snaží jej ošetřovat při pohotovostních situacích, ale kdykoliv je trochu klidu, snaží se s pacientem komunikovat. K tomu slouží rozdělené karty pacienta, které dávají týmu na výběr. A právě jako důsledek paliativní péče lze získat kartu částečné vzpomínky, kterou hráči postupně zařazují do časových linií. Budují tak vzpomínky, na které se později mohou doptávat, a tak zjišťovat více a více o Billym a jeho životě.

holding-on-12

Kompletní tým ošetřovatelů si postupně buduje důvěru svého pacienta a na konci směny se mohou pokusit jej rozpovídat ještě více a získat více informací o jeho životě. Místo zamlžených nejasných vzpomínek mohou s trochou štěstí dostat jasné vzpomínky. A ty jsou často jedním z úkolů scénáře, protože právě poznat Billyho a jeho příběh je smyslem celé hry.

Holding On je zase tak trochu vyprávěcí hrou. Tentokrát ale není to povídání tolik na hráčích, ale svůj příběh vypráví prostřednictvím hry titulní hrdina Billy Kerr. Není jednoduché se o Billym všechno dozvědět, protože jeho příběhy jsou takovou třešničkou na dortu vaší každodenní práce. Převedení tohoto konceptu se hře daří naprosto famózně.

Bohužel samotný boj s kartami a jejich nástrahami už tak zajímavý není. Jde o klasický management figurek, které si hráči rozdělují. Každý z nich dostane na starost směnu, ale nikdo jim nebrání se radit a domlouvat i v rámci svojí zodpovědnosti.

holding-on-14

Ovšem právě nutnost posílat sestřičky na přesčasy a sledovat, jak se jim nabaluje stres, je špičkově vyřešený. Hráči mají pocit, že jim neustále čas šlape na paty a hra je nenechá odpočinout. Občas sice přijdou klidnější karty, ale to vždy závisí na náhodě. Někdy se prostě může kupit jeden průšvih na druhý a vy s tím nic nenaděláte.

A tady je třeba zdůraznit, že není vůbec ostuda prohrát. Pokud totiž stav Billyho Kerra klesne na nulu, jeho srdce přestalo bít. Naštěstí hráči mohou všechny komponenty vrátit do původního stavu a zkusit to znovu. Na rozdíl od opravdového nemocničního personálu. A tahle hra rozhodně není nic jednoduchého.

holding-on-15

Střídání je spravedlivé ve chvíli, kdy je hráčů tolik, co směn. Ve třech je tak ideální počet, který ale je možné bez problémů porušit. Jednotlivé scénáře při tom trvají něco málo přes hodinu. Jednotlivé scénáře na sebe navazují, ale hráči nikdy žádné komponenty neničí a je kdykoliv možné se vrátit na začátek Billyho příběhu.

Protože personálu je ale opravdu omezený počet, není to vůbec tak jednoduché, jak to v popisu pravidel vypadalo. Hráčům totiž po celou dobu ztěžuje práci stres. Občas totiž musí poslat někoho na přesčas a takové sestry dostanou na figurku žeton stresu. A když jich je moc, jsou nucené odejít na den dovolené. Takové situace mají tendenci se řetězit a vytvářet pro hráče těžké situace.

holding-on-17

Uvnitř krabice je hra, ale současně především příběh. Jenže i v pozdějších scénářích vidíte často totéž znovu, což působí repetitivně. Je škoda, že se hra neposouvá výrazněji vpřed na základě hráčových rozhodnutí, ale před každou partií se z velké části vrací do původního stavu.

Desková hra z prostředí onkologie tu ještě nebyla. A možná právě proto nás hra Holding On: The Troubled Life of Billy Kerr tak zasáhla. Pokud jste empatické osoby, pak vás čeká opravdu intenzivní a náročný výlet. Úkolem hráčů totiž není vyléčit jej, protože to je nemožné. Místo toho se mu snaží pomoci vyrovnat se s démony minulosti. Holding On: The Troubled Life of Billy Kerr je víc zážitkem než hrou se všemi klady a zápory, které takové tvrzení přináší.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Fox (II), Rory O'Connor
IlustraceBryn Jones
VydavatelHub Games, Asmodee, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(5 voters)
KategorieCard Game, Medical, Memory, Murder/Mystery, Puzzle
MechanismyCooperative Game, Set Collection, Storytelling, Worker Placement
RodinaMisc: LongPack Games
Alternativní názvyHolding On: Das bewegte Leben des Billy Kerr, Holding On: La Vie Trouble de Billy Kerr, Ostatnie Chwile: Burzliwe Życie Billy`ego Kerra, Terminal: La Atormentada Vida de Billy Kerr

Více o hře.

Recenze: Holding On The Troubled Life of Billy Kerr – hořkosladké dny v nemocnici
Holding On: The Troubled Life of Billy Kerr je hrou jen napůl. Spíš je to takový experiment a pokus o originalitu. V tom autoři uspěli naprosto fantasticky. Bohužel jak začnete objevovat hru a její scénáře, zjistíte, že velká část partie se opakuje. Variabilitu zajišťují pouze jiné cílové podmínky, drobné změny mechanismů a především náhodně odhalované karty. Ty ale současně znamenají, že hráči jsou vydáni napospas štěstí. To ale nebrání této hře, aby byla úžasným zážitkem, pokud jí otevřete své centrum empatie. Holding On: The Troubled Life of Billy Kerr má daleko k dokonalosti, ale i tak je to setsakramentsky zajímavá hra.
Klady:

+ originalita
+ opravdový zážitek
+ skvělé objevování vzpomínek
+ těžká dělba práce a stres
+ silný příběh
Zápory:

- velký vliv náhody
- jednotlivé scénáře si jsou dost podobné
- není pro každého (tématem)
- není to tak docela hra
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Klíč a nauč se víc – odemkněte dovednosti svých dětí