Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hra o trůny Desková hra – rozšíření Matka draků

hra-o-truny-matka-draku-01

Kdesi na západě se stahují mračna nad železným trůnem. A to ještě neví, že blesky jsou teprve začátek. Bouře mečů je teprve začátek. Všechny je stráví oheň, až s Drogonem, Rhaegalem a Lhazarem přeplujeme neklidný oceán. Pak všichni poznají, že intriky nejsou tím, čeho by se měli bát nejvíc.

Asi jste to už ani nečekali. Je to už sedm let, co vyšla v češtině deskovka Hra o trůny. Klasika od Christiana T. Petersena je ale trvalkou. Může za to samozřejmě ohromně úspěšný seriál HBO, který dostal v loňském roce poslední řadu. Ale zájem o značku neumdlévá, protože fanoušci zatím stále marně čekají na další díl knižní ságy. A tak určitě není špatné, že se v roce 2018 objevilo na trhu rozšíření Matka draků. Jeho autor – Jason Walden – nabízí tak šanci na železný trůn i rodům, které nesídlí přímo v Západozemí. Rozšíření vyšlo pod hlavičkou firmy Fantasy Flight Games a o češtinu se postarala společnost ADC Blackfire.

hra-o-truny-matka-draku-04

Krabička není úplně malá ani velká, ale je dostatečně prostorná, aby se dovnitř vešel nový rozšiřující herní plán představující celou oblast kolem Svobodných měst. Fanoušci zde tak najdou všechna známá města, jako je Braavos, Myr nebo Volantis. Kromě největší komponenty jsou součástí boxu také překrývající destičky lokaci, ale nechybí hlavně spousta žetonů a karet. A pak téměř padesátku nových figurek vojska.

Víte, jak hrát Hru o trůny? Je jasné, že součástí bude spousta bodání do zad. Mapa je na počátku osídlená figurkami neutrálních armád. Každý hráč na sebe vezme roli jednoho rodu, schová své plány za zástěnu a rozmístí startovní vojska na správné lokace. Hráči pak do jednotlivých území mohou plánovat tajně své žetony rozkazů, které pak společně odhalí, přesunou podle pokynů armády a případně zaútočí, pokud na cílovém místě je soupeř. Do bitvy se započítá podpora ze sousedních polí a hodnota žetonu rozkazu. Přijde čas i na politiku a žádosti o pomoc ostatních. Ve hře lze ale také výrazně sabotovat ostatní, ničit jejich příkazy. Na začátku každého kola se posunuje vpřed žeton divokých, který časem spustí útok a všichni účastníci na něj musí správně zareagovat. Hráči se snaží udržovat kontrolu nad lokacemi a získat dostatek hradů k vítězství nebo mít alespoň nejvíce pevností na konci desátého kola. To je vždy poslední.

hra-o-truny-matka-draku-06

Rozšíření je třeba použít vždy jako celek. Nepoužité rody nově nahrazují neutrální vojska a nově se jedná o takzvané vazaly. Ty vyvažují jednotlivé dojmy z různých počtů účastníků. Zdánlivě nestranné rody se v kole nakloní k tomu, kdo je nejsilnější. Hráči nejvýše na stupnici vlivu Železného trůnu tak dostane nové žetony rozkazů. Je jasné, že vliv nad vazaly se mění a přelévá.

Tento nový prvek má z velké části pouze pozitivní efekty. Kromě toho ale celkově prodlužuje herní dobu, a to až daleko za čtyři hodiny (klidně in a dvojnásobek). Na hru s rozšířením a vazaly si prostě musíte vyhradit celé odpoledne a někdy i noc (nebo druhý den).

hra-o-truny-matka-draku-08

Zajímavý je fakt, že rod Targaryenů je ve třech hráčích nedostupný. To proto, že mapa se rozšiřuje právě s draky o novou část mapy. Tím se zvětší prostor na manévrování, který by byl pro tři účastníky už prostě příliš velký. Ostatně hráč v roli Targaryenů má velmi odlišný cíl a tím se také zážitek v kůži Daenerys výrazně liší. Ale obecně platí, že hra vynikne hlavně ve vyšších počtech účastníků.

Výběr rodů se s rozšířením navýšil o dva a je to ohromně znát na variabilitě. Každému fanouškovi série prostě musí udělat radost nejen tolikrát omílaný rod, ale také ten méně výrazný rod Arrynů.

hra-o-truny-matka-draku-17

Ve hře je řada dalších drobností – například možnost půjček od Železné banky, námořní rozkazy nebo šance zvelebit některou z oblastí herního plánu. Jsou to všechno zdánlivě jen nedůležité přídavky, ale dohromady tvoří jeden nový velký celek, který je opravdu promyšlený.

Kromě evidentních přídavků má ale rozšíření ještě jednu důležitou funkci. Řada hráčů si stěžovala na některé nerovnosti a nevyváženosti rodů, které jsou nyní velmi nenásilně napraveny. Ale objevují se nové.

hra-o-truny-matka-draku-11

Jak už jsme si zvykli, partie Hry o trůny není záležitostí jedné hodiny. Ani dvou. Počítejte s rozumným minimem kolem tří hodin, ale při využití navýšení hráčů je samozřejmě partie ještě výrazně delší. Ale také epičtější. S plným počtem osmi účastníků dostanete ohromně velkolepou (ale pomalou) fantasy ságu, která svými příběhy vydá už téměř na nějakou knihu nebo povídku.

A nutno zdůraznit, že celé to čekání na toto velké rozšíření se vyplatilo. Nejen proto, že jsou v něm draci! Celkově je obsah vynikající, zajímavý a hlavně bohatý. Zpracování je puntičkářské, jako u základu. Pro nás je Matka draků naprosto nezbytným rozšířením pro to, abyste si užili Hru o trůny se vším všudy.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJason Walden
IlustraceMichael Komarck, Jason Walden
VydavatelFantasy Flight Games, ADC Blackfire Entertainment, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, Galakta, Galápagos Jogos, Hobby World
Rok vydání2018
Počet hráčů3 - 8
Herní doba240
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(3 voters)
KategorieBluffing, Expansion for Base-game, Fantasy, Negotiation, Novel-based, Political, Wargame
MechanismyArea Majority / Influence, Area Movement, Auction/Bidding, Hand Management, Negotiation, Player Elimination, Simultaneous Action Selection, Variable Player Powers
RozšířeníA Game of Thrones: The Board Game (Second Edition)
RodinaBooks: A Song of Ice and Fire, Game: A Game of Thrones – The Board Game, Players: Expansions Changing Player Count
Alternativní názvyDer Eiserne Thron: Das Brettspiel (2. Edition) – Mutter der Drachen, A Game of Thrones: Het Bordspel (Tweede editie) – Mother of Dragons uitbreiding, Gra o Tron: Gra planszowa (druga edycja) – Matka Smoków, A Guerra dos Tronos: Board Game – Mãe de Dragões, Hra o Trůny: Desková hra (druhá edice) – Matka Draků, Juego de Tronos: El Juego de Tablero (Segunda Edición) – Madre de Dragones, Le Trône de Fer: Mère des Dragons, Il Trono di Spade: Il Gioco da Tavolo (Seconda Edizione) – La Madre dei Draghi, Trónok Harca társasjáték: A sárkányok anyja, Игра престолов. Настольная игра: Второе издание. Мать драконов, 权力的游戏 版图版 第二版:龙之母 扩展

Více o hře.

Recenze: Hra o trůny Desková hra – rozšíření Matka draků
Hra o trůny: Matka draků je rozšíření, které nám udělalo ohromnou radost. Jedná se o parádní rozšíření, které má jediný nedostatek – sebere vám spoustu času. To proto, že jednotlivé partie jsou ještě delší, ale také proto, že budete chtít prostě a jednoduše hrát častěji. Hra o trůny: Matka draků je luxusním rozšířením se vším, co byste od takového boxu mohli chtít.
Klady:

+ systém vazalů
+ až osm hráčů
+ nová část mapy
+ celkově skvělý zážitek z partie
+ dva nové rody
+ Železná banka
Zápory:

- extrémní délka partie
- způsobuje nové nevyváženosti
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hexeto – sněhové vločky na stole