Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hra o trůny Intriky Západozemí

hra-o-truny-intriky-zapadozemi-17

Každý boj o trůn je plný zrad, krve a intrik. Nebo ne? Pokud nesouhlasíte, pak byste se měli věnovat nějaké jiné činnosti, protože politika v Sedmi královstvích rozhodně není pro ty, kteří říkají, cokoliv mají na jazyku. Cesta na Železný trůn musí být brána krok za krokem, mrtvola za mrtvolou a karta za kartou!

Do populárního světa ledu a ohně nevstupujeme poprvé ani naposledy v našem oblíbeném oboru deskových her. Tentokrát bude naším průvodcem známý autor Reiner Knizia, který připravil ve spolupráci s Fantasy Flight Games hru v licenci HBO. Její oficiální název zní Hra o trůny: Intriky Západozemí a v našem rodném jazyce si jej můžeme na krabičce přečíst zásluhou společnosti ADC Blackfire.

Nápis to ale nebude velký, protože samotná krabička je opravdu malá a čtvercového tvaru. V jejích útrobách se nachází pouze 43 čtvercových karet a hromádka malých žetonů postihů v hodnotách jedna, dva a pět bodů. Ovšem samotný balíček se dělí na dvě odlišné hromádky – sedm karet Železného trůnu s mínusovými hodnotami, a pak jednotlivé postavy s různými barvami pozadí.

hra-o-truny-intriky-zapadozemi-03

Obě hromádky stačí zamíchat každou zvlášť. Pak z té objemnější dostanou hráči rovným dílem karty a to v různých počtech podle množství účastníků. Tyto si všichni rozbalí v ruce tak, aby o nich měli přehled.

Jakmile začne partie, tak se budou hráči střídat právě ve vykládání karet pěkně jedné za druhou. Budou z nich vytvářet pyramidu. V tahu tak mohou obvykle vybrat kartu z ruky a vyložit ji do řady, která ale může obsahovat maximálně osm karet. Možná už dříve začnou hráči budovat pyramidu královského dvora. Na každé dvě karty je možné jako na základnu položit třetí kartu, ta ale musí s jednou ze svých podpěr sdílet barvu.

Hráči se takto střídají ve vykládání karet a někteří brzy vypadnou, protože nebudou mít v ruce žádnou kartu, kterou by mohli zahrát. To se samozřejmě stane především ve chvíli, kdy hráči vystoupají do vyšších pater. Pouze vítěz kola, který vydržel nejdéle, si může za odměnu vzít jednu kartu Železného trůnu, kterou si položí číslicí dolů před sebe.

hra-o-truny-intriky-zapadozemi-04

To všichni ostatní soupeři dostanou žetony postihu. Jejich hodnota závisí na počtu karet, kterých se nedokázali zbavit. Role začínajícího hráče se posune dál a je čas odehrát nové kolo s novou pyramidou. Teprve po odehrání několika kol nastává čas na finální zúčtování. Tady si hráči sečtou všechny svoje žetonové penalizace a odečtou nějaké ty bonusové body za vyhraná kola. Teprve poté ten, kdo nasbíral nejnižší počet trestných bodů, slaví vítězství.

Jednoduchost rozhodně není u malých karetních her na škodu. Hra o trůny: Intriky Západozemí ale jde směrem, který tak docela nejde naproti zábavnosti. Alespoň v našem případě to tolik nefungovalo. Jedná se především o to, že hra samotná nenabízí žádnou zajímavou náplň nebo příběh, který by vás u ní udržel. Jde prostě o vykládání karet do pyramidy.

hra-o-truny-intriky-zapadozemi-08

Prostoru pro nějaké taktizování tu příliš nenajdete. Od začátku je jasně daná ruka karet pro každého hráče, takže závisí vše pouze na pořadí jejich hraní. Jenže o žádné přípravě situace nemůže být ani řeč, protože než se dostanete znovu na řadu, vaše pozice mohou být už dávno zabrané. Barvy nejsou tolik omezující, takže hráči nejsou vyřazeni nikdy hned na začátku kola. Díky tomu alespoň nedochází k zbytečně dlouhému čekání na konec každého kola.

Jedinou zbraní celé hry zůstává její jednoduchost (a s tím spojená rychlost). To znamená, že se hodí nejlépe pro absolutní nehráče. Tady může slavit úspěch právě zásluhou faktu, že ji naučíte snad každého. A nebudete se ji ani bát pořídit, protože i samotná cena je příznivá. Ale nepočítejte s tím, že by se na stůl vracela nějak pravidelně nebo často.

hra-o-truny-intriky-zapadozemi-12

Díky svému nenáročnému průběhu je snadno hratelná ve všech počtech. Méně hráčů má v ruce více karet až ve dvou se dostanete ke čtrnácti. V těch už není snadné udržet přehled tak, aby ostatní neviděli, o co vám jde. Grafika je převzatá ze seriálu, takže tu není třeba asi nijak hodnotit.

Jaká je tedy motivace pořídit Intriky Západozemí? Snad pouze fotografie z populárního seriálu HBO. Jinak nám ale připadá, že tato karetní hra má v první řadě využít slavného jména hry a nenabízí nic, co by vás mohlo nějak výrazně zabavit.

 

Recenze: Hra o trůny Intriky Západozemí
Hra o trůny: Intriky Západozemí je na motivy známé předlohy přepracovaná dětská hra. Hráči dostanou sadu karet, z nichž postupně vytváří pyramidu tak, aby se karta ve vyšším patře shodovala vždy barvou s alespoň jednou z karet pod ní. Jestli to stačí k pobavení musíte rozhodnout sami. Hra je opravdu jednoduchá a svoji porci zábavy poskytnout umí. Ale pouze opravdu krátkodobě a jen naprostým začátečníkům. Všichni ostatní budou ve Hře o trůny: Intriky Západozemí marně hledat nějaký hlubší smysl.
Klady:

+ opravdu jednoduchá pravidla
+ pro fanoušky Hry o trůny
+ ve dvou i v šesti
Zápory:

- nic nového
- chybějící atmosféra / hratelnost
- téma jen na ozdobu
- vcelku náhodné
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Batman Fluxx – Gotham plný chaosu