Recenze hračky: Zatloukačka Janod Sweet Cocoon

Které dítě by nebavilo vzít do malé ručky kladívko a do něčeho začít bouchat? Všichni to poznali na vlastní kůži. Klepání je obrovská zábava, která každého mrňouska naplňuje pocitem radosti a veselí. Ale nedělají nám to naschvál, prostě jen ty veškeré zvuky a ostatní smyslové vjemy jsou tak silné, že se jim nedá odolat.

A právě s tímto cílem nabízí svoji dřevěnou hračku společnost Janod. Jedná se o zatloukačku se dvěmi funkcemi. Hračka tedy byla navržena i vyrobena ve Francii, a to s využitím dřeva z udržitelných lesů, tedy se štítkem FSC.

Na krabici nás vítá logo s červeným králíčkem a nejenže vidíme dřevěný box, který se v protáhlém boxu ukrývá, ale také vidíme symboly naznačující pohyb, co lze s obsahem provádět. Barvy, pohyby a tvary, to všechno v jednom.

Obsah zaujme v první řadě parádním dřevěným stojanem a třemi kuličkami. Ale hlavní hvězdou je kladívko, které si bude právě s trojicí kuliček notovat. Dohromady vytváří titulní zatloukačku. Pro bouchací hru musí děti umístit koule do barevných kroužků, vzít do ruky kladívko a pořádnou ránou uhodit kuličku. Ta propadne dovnitř.

Kroužky mají každý svoji barvu, takže už v tuto chvíli děti trénují modrou, zelenou a oranžovou. Ale všechny tři otvory jsou stejné, takže je pouze na dětech, jak barvy a kuličky zamíchají. Všechny po proklepnutí skončí uvnitř krabičky, odkud se díky vyvýšené části ihned nevykutálí. To je dobře, protože kuličky jsou jinak docela neposedné a překvapivě velké. Při tom se ale dobře drží.

A když malé bouchače trojice kuliček omrzí, mohou krabičku obrátit dnem (a kulatými otvory) vzhůru a vylovit sadu čtyř tvarů – hvězdičku, trojúhelník, kolečko a symbol plus. Tyto dřevěné tvary se liší barvou a lze je prohodit do nitra boxu, ale stejně tak lze trénovat rozpoznávání na poslední dosud volné straně krabičky. Na té jsou prohlubně, kam se dají jednotlivé tvary umístit a zde jsou asi nejvýraznější barvy a jejich rozdíly.

Dohromady tak je obsahem překvapivě hodně komponent, které navíc umožňují celkem hned tři různé způsoby hry. Jen pozor, aby se děti nesnažily protlačit kladívkem velké koule přes otvor pro malý kroužek.

Věkové doporučení je stanovené od dvanácti měsíců a tentokrát nám připadá naprosto odpovídající. Mladší děti si sice mohou hrát s jednotlivými dílky, které mají skvěle zvolené a netradiční tvary (především hvězdička a plus), ale nevyužijí a neocení ty hlavní přínosy, které tato hračka poskytuje.

Hlavní box je pevný, působí masivně, protože je pečlivě sešroubovaný. Navíc zahnuté dřevo působí opravdu elegantně a je dobře, že hračka neobsahuje žádné ostré hrany ani špičky. I na trojúhelníku a hvězdičce jsou pečlivě zakulacené, aby nijak neohrožovaly děti. Jediným problémem tak může být váha celého boxu, ale to je cena za parádní dřevěné zpracování.

Přesto jsme z jedné části celé hračky mírně rozpačití. Mluvíme o plastových kroužcích, které drží na místě to nejdůležitější – zatloukané barevné koule. Už jen samotné rozhodnutí do dřevěné hračky zařadit plast je zvláštní. Jenže na každém z otvorů je trojice špuntů, které uhnou kouli ve chvíli, kdy ji kladívko shora udeří. To ale znamená, že se výstupky ohýbají a je třeba je vracet. Už na začátku jsme měli obavu, že toto namáhání časem nevydrží. Ale poměrně rychle se nám podařilo ulomit jeden z výstupků a stačilo pouze několik desítek proražení koulí kladívkem.

Velmi se nám líbí zvolená barevná paleta, kde nejsou žádné výrazné nebo agresivní barvy. Výrobce zvolil pastelové odstíny, které působí velmi umírněně a hračku posouvají k elegantnímu vzhledu.

Zatloukačka od firmy Janod je moc pěkná a zaujme hlavně tím, že se neomezuje pouze na pár kuliček a otvorů. Učí tak barvy a ještě motoriku. Přidává k tomu i další tvary a děti si tak mohou hrát více způsoby. Potěší opravdu pevné dřevo, a dokonce i kladívko má v otvorech své místo k uložení, když s ním zrovna nikdo nebouchá. Jen trochu zamrzí, že jeho hlavní funkce nebyla podrobena lepšímu testování, protože plastové kroužky nevydrží dlouhodobé namáhání.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Země město – elektronická hra