Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: I Saw it First! Jungle – hledání v džungli

i-saw-it-first-jungle-01

Když se zvířátko ukryje mezi husté větve stromů, není jednoduché jej rozeznat od jeho přirozeného životního prostředí. Je k tomu třeba bystré oko, aby návštěvník pralesa našel kolem poschovávané vzácné úlovky.

Každý, kdo si bude chtít zvířátko prohlédnout zblízka, jej bude muset nejdříve najít i v deskové hře I Saw it First! Jungle. Design celé hry má na svědomí Charlotte Coulais a hra vyšla pod záštitou firma Laurence King Publishing. My se ale do zahraničí kvůli jejímu pořízení obracet nemusíme, protože hra je k dispozici na české trhu zásluhou společnosti Angličtina hry.

Hra zaujme už svým boxem, který na sebe bere trojúhelníkový netradiční tvar a víko je pokryté změtí zvířátek různých tvarů a barev. Ještě před začátkem zábavy ale na hráče čeká práce, protože je třeba vycvakat ohromující tři stovky malých žetonů. Každý zobrazuje jedinečné zvířátko a všechny pak je třeba nasypat do malého papírového boxíku, který je součástí krabice. Pak už je třeba jen vytvořit kulatý herní plán z výsečí, které do sebe zapadnou jako puzzle.

i-saw-it-first-jungle-07

Potom si jeden z účastníků vezme na sebe tu výzvu a vylosuje jeden z obrovské hromady žetonů, ale ještě neodhaluje jeho obrázek. Místo toho si natočí žeton zadní stranou a přečte anglické jméno zvířátka, které se před hráči ukrývá. Pak obrázek odhalí, položí na stůl a všichni ve stejnou chvíli začnou zvířátko hledat.

Jakmile se to někomu v záplavě malých i velkých ilustrací podaří, může svůj úspěch ohlásit a ukázat všem ostatním, kde se lovené stvoření ukrývá.  Pokud je vše v pořádku a nedošlo k omylu, tak si hráč žeton může vzít k sobě.

Někdo další vyloví další žeton a hledání může započít nanovo. Partie se tak točí jen kolem hledání obrázků, ale hlavně to je souboj. Pouze ten, kdo jako první nastřádá předem daný počet úlovků, se stává vítězem.

i-saw-it-first-jungle-03

I Saw it First! Jungle je hrou o štěstí, ale také testem bystrých očí. Na velké ploše zaplněné malými barevnými obrázky není snadné najít ten jeden. Zvlášť, když je si řada zvířátek docela podobných, například rybičky nebo opice jsou zde v různých pózách, ale ve skutečnosti se jedná opravdu o odlišné druhy.

Samotný nápad na hledání obrázků není nový ani jedinečný. Dodnes vzpomínáme na jednu z prvních námi recenzovaných her Pictureka, která měla podobný princip a byla ohromně zábavná. A je dobré vidět, že ta hratelnost stále zůstala na správném místě a snaha soupeřit s ostatními ve zběsilém hledání obrázku nijak neztratila na lákavosti.

i-saw-it-first-jungle-09

Ale především musíme ocenit sbírku 300 rozličných živočichů, která už sama o sobě je super náplní jednoho boxu. Navíc se hráči naučí nejen jejich jména, ale především si je všechny prohlédnou v angličtině, takže se v podstatě při každé partii dozvíte něco nového. Exemplářů je totiž tolik, že vám budou stačit na řadu partií než se vůbec začnou poprvé opakovat.

Autorce ale nechybí smysl pro humor. Pokud totiž hráči chtějí, mohou na plánech hledat jedno stvoření, které se tam zatoulalo, ale nemá odpovídající žeton. Při již zmíněném počtu stvoření vám asi nemusíme vysvětlovat, že to je nadlidský úkol a nám se ještě nepodařilo rozluštit a najít jeho identitu.

i-saw-it-first-jungle-06

Hra je jednoduchá, takže jednotlivá kola plynou velmi rychle. Délka partie samotné je docela dobře nastavitelná tím, že si hráči sami určí počet žetonů potřebných k vítězství. Při tom s více hráči je samozřejmě hra více náhodná, protože je úspěch závislý více na tom, kde sedíte a kde začnete hledat než na reálných schopnostech. Proto je zábava spravedlivá hlavně ve dvou.

A tak jedinou opravdovou výtkou kromě výrazné závislosti na štěstí je papírový box, který by měl sloužit k uschování a losování žetonů. Bohužel se složený do krabice nevejde a hlavně je vyrobený pouze z tvrdého papíru. Díky tomu se z něj losuje dost nepohodlně a žetony mají tendenci se uvnitř schovávat za různé záhyby.

i-saw-it-first-jungle-10

I Saw it First! Jungle je efektní a rychlá zábava se zvířátky, která je o postřehu a rychlém prohledávání spousty obrázků. K jejímu hraní tedy nepotřebujete žádné dalekosáhlé dovednosti nebo hluboké zadumání, ale prostě a jen soustředění a rychlost. Díky tomu má I |Saw it First! Jungle ohromný úspěch s rodinami i dětmi.

Recenze: I Saw it First! Jungle – hledání v džungli
I Saw it First! Jungle je další elegantní jednoduchou rodinnou a dětskou hrou. Tentokrát nejde o postřeh, ale jen o prosté hledání obrázku schovaného mezi záplavou ostatních. Hlavním bodem úspěchu je téma zvířat a jejich obrovská variabilita. Rychlost partie pak už je doplňuje pozitivní dojem a baví dětí už od začátku školní docházky. Ty sice neocení anglické názvy na dílcích, ale i tak budou se zápalem hledat ilustrace a naučí se alespoň poznávat zvířátka. I Saw it First! Jungle je příjemnou kombinací rychlé zábavy a špetky naučnosti.
Klady:

+ zvířata
+ obrovský počet jedinečných exemplářů
+ hledání je zábavné
+ pokaždé hledáte jiné tvory
+ můžete hledat i to, co je na mapě navíc
+ nastavitelná délka partie
+ anglická jména na žetonech
Zápory:
= krabička na žetony= náhoda
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Granny Apples – babiččina jablíčka