Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Inside Out – úplně naruby

inside-out-15

Všechno je úplně jinak. Chtěli jsme měsíc, máme slunce. Chtěli jsme sníh, máme vodu. A podobné zážitky vás čekají v karetní hře Inside Out, kterou si pro nás připravila oblíbené designérka Maureen Hiron (Grabolo). I její novinku prezentuje české vydavatelství Stragoo Games. Jedná se o hru vytvořenou v roce 2016, ale na místním trhu se objevuje teprve nyní.

Malá plechová krabička má na víku několik soustředných kruhů, na střídačku černých a žlutých. Uvnitř na hráče čekají kruhové karty, které jsou opět (jak naznačuje kapka na krabičce) vodě odolné. Zadní strana všech karet je stejná, bílá a pouze se jménem hry. Vepředu už hráči uvidí na všech 75 kartách barevný symbol uprostřed (v bílém puntíku) a kolem něj obrázky jiné barvy v kruhu.

Jeden ze soupeřů zamíchá všechny karty a vytvoří dobírací hromádku. Z ní ale před zahájením souboje vytáhne náhodné tři karty a rozloží je kolem hromádky. Pak zahájí první kolo tím, že otočí horní kartu balíčku obrázkem nahoru tak, aby na ni všichni snadno viděli. Úkolem všech účastníků je nyní ikonu ze středu této otočené karty hledat na ostatních třech viditelných kartách.

inside-out-02

Párovaná karta musí odpovídat nejen tvarem, ale také barvou. Shoda ale propojuje střed s obvodem a naopak! Stačí vždy, aby se každá část karty shodovala pouze jedním z parametrů – tedy buď tvarem nebo barvou. Jakmile takovou kartu některý ze soupeřů najde, musí na ni rychle plácnout dlaní a překrýt ji. Tím ji získá pro sebe.

Velmi snadno může také nastat situace, že žádná vhodná karta na stole neleží. V té chvíli se pozice kartáře posouvá. Následující hráč nejdříve přiloží kartu vzoru k ostatním obrázkům a otočí na balíčku novou. Hráči pak opět hledají symbol, porovnávají tvar i barvu. V případě omylu musí hráči za trest vrátit jednu dříve získanou kartu zpět.

Partie pokračuje doplňováním karet tak, aby vždy byly na stole alespoň tři pro hledání. Cílem hráčů je nasbírat určený počet karet. Množství potřebné pro vítězství závisí na počtu účastníků. Ten, kdo získá dostatečně velkou hromádku karet jako první, může okamžitě slavit výhru.

inside-out-03

Inside Out je dalším přírůstkem do sbírky postřehových her. Znovu tu máme jeden vzor, pro nějž pak hráči hledají na ostatních kartách odpovídající kombinaci. Navzdory prvnímu dojmu z pravidel je všechno trochu jinak: přepnout se na samostatné vnímání tvarů a barev, abyste našli dvojice správně, není ale vůbec nic jednoduchého.

Bohužel správné hledání pravidla vysvětlují příliš rychle a snadno tak toto rozdělení přehlédnete. Pokud byste přešli příklad, může se stát, že budete hledat opravdu shodné symboly (barvou i tvarem). Těchto kombinací ale není tolik a příliš byste si vítězných hmatů neužili. Jakmile ale rozdělíte párování tvaru a barvy samostatně, pak červenou barvu a libovolně barevnou berušku, najdete mnohem dříve. Současně toto rozdělení vede k mnohem větší frekvenci omylů.

inside-out-07

Právě proto se také jmenuje hra Inside Out, tedy Naruby (což mohl být ještě hezčí český název). Střed otočené karty na hromádce párujete s obvodem jakékoliv jiné, zatímco její obvod zase propojujete se středem. A to všechno může ukázat pouze na jednu kartu. Hledáte tedy ve skutečnosti spojení dvě.

Situace je zpočátku se třemi kartami poměrně jednoduchá, ale pokud na stole zůstávají karty dlouho bez nalezení dvojice, pak je už možností mnohem více a všechno nelze zanalyzovat až tak rychle. Právě ty momenty, kdy je karet na stole hodně a hráči se mezi nimi snaží najít ty stejné barvy a symboly, jsou nejzajímavější.

inside-out-08

Ačkoliv se zdá, že postřehové karetní hry jsou pořád stejné, tahle nás zaujala. Může za to vnímání lidského oka, které zdůrazňuje čtení názvů barev vytištěných jinou barvou než je jejich význam. Mozek se dá lehce oklamat a tady malá krabička je toho důkazem.

Partie a nasbírání karet je otázkou deseti minut. Samozřejmě to závisí také na množství účastníků, protože když se ke hře posadí šest hráčů, pak počítejte spíš se čtvrthodinkou. Jednoduchost pravidel znamená, že soupeřit mohou hráči už od šesti let. Vzhledem k tenké povaze karet je dobře, že je hráči nemusí zvedat ve spěchu. Nehrozí tak výrazně jejich poničení, které by děti mohly v zápalu boje provést. I takto spíš doporučujeme dohled rodičů. Ti případně mohou dokonce karty ze stolu po správném uhodnutí sbírat.

inside-out-11

Inside Out je příjemným překvapením, které originalitu příliš nepobralo. Ale možnost hledat každý z parametrů ikony samostatně dělá hru o dost zajímavější. Inside Out je tedy nakonec zajímavou party hrou pro děti i dospělé.

Recenze: Inside Out – úplně naruby
Inside Out je karetní postřehovkou, která neupadne jen tak v zapomnění. Z nebezpečí průměrnosti ji vytahuje jeden originální nápad – propojování karet hned dvěma parametry, které se mohou spoléhat buď na tvar, nebo na barvu. Hledání tak rozhodně není pouze otázkou té nejrychlejší reakce, ale také chvilky váhání. Ta dává šanci i pomalejším plácalům. Hra i tak není zrovna originální a pravidla mohla být určitě lepší. Ale přes drobné výtky je Inside Out opravdu dobrou party hrou.
Klady:

+ nápad párovat kartu podle dvou parametrů
+ rychlost partie
+ voděodolné karty
+ plechová krabička
+ s více kartami jsou kola zajímavá
Zápory:

- příliš překotně popsaná pravidla (spousta textu v jednom odstavci)
- originalita (zase jen postřehovka)
- tenké karty mohou trpět při zacházení dětí
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mountains of Madness – studené zuby Antarktidy