Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Jedním slovem – umění úsporné komunikace

jednim-slovem-01

Když musíte šetřit s dechem, je komunikace těžká. Například v extrémních nadmořských výškách není možnost povídat dlouhé pohádky. Čím kratší a efektivnější je konverzace, tím více sil a energie zůstává na ty důležité činnosti.

A právě proto bychom všichni měli v zájmu svého přežití trénovat rychlé a efektivní domlouvání. V tom nám bezpochyby pomůže kooperativní party hra Jedním slovem, kterou vytvořili zkušení designéři Ludovic Roudy a Bruno Sautter. Asi ve volných chvílích, kdy zrovna nepracovali na svém extrémně úspěšném projektu 7th Continent. Vydání své novinky svěřili do rukou společnosti Repos Production (pod názvem Just One), ale v češtině hra vychází díky firmě ADC Blackfire.

Hra se nachází v malé krabičce s abstraktními motivy a uvnitř se ukrývají bílé plastové podstavce. Ty si rozeberou jednotliví účastníci a k nim dostanou jako výbavu také jednu fixu. Tím každý z hráčů dostane přiřazenou také barvu. Z balíčku 110 karet pak hráči náhodně vyberou třináct karet, které vytvoří balíček.

jednim-slovem-07

Hráči se vždy střídají v aktivní roli. Úkolem takového hráče je vzít horní kartu a bez koukání ji umístit do podstavce tak, aby byla otočená tématy směrem k ostatním členům týmu.  S pomocí kostky pak určí náhodně jedno z pěti slov, které bude tématem aktuálního kola.

Všichni ostatní hráči nyní tajně na zadní stranu svého stojánku napíší slovo, kterým se snaží vystihnout podstatu hesla. Nápověda při tom nesmí mít stejný slovní základ. Jsou ale povolená i hesla, znaky a čísla! A to je velmi netradiční, protože v této hře se fantazii opravdu meze nekladou.

A hráči se musí snažit být originální, protože jakmile všichni potají dopíšou, porovnají si své volby. Musí tak učinit potají, aby aktivní hráč slova nezahlédl. Všechny shodné nápovědy (a to i varianty jednotné-množné číslo) musí vyřadit. Teprve zbytek slov mohou pak ukázat svému kolegovi, který dosud byl ponechán v nejistotě.

jednim-slovem-03

Z nápověd musí rovnou vydedukovat zadání. A má na to pouze jeden pokus. V případě správného tipu hráči odloží kartu na jeden balíček, v případě chyby ji odloží stranou. V dalším kole se vymění role hádajícího hráče, která se postupně posouvá podle směru hodinových ručiček. Až po odehrání všech třinácti karet může tým vyhodnotit svoji úspěšnost a porovnat, jestli jsou jejich tipovací schopnosti dobré (alespoň sedm bodů) nebo ne.

Jedním slovem je hrou, ve které musíte své nápovědy velmi dobře zvažovat. Nechcete totiž vymyslet stejný pojem, jako někdo jiný. Takové slovo se totiž k hádajícímu hráči vůbec nedostane! Jenže čím extrémnější heslo, tím méně evidentní je řešení. A pak se z toho stává spousta slov, které pouze zdálky napovídají a nemusí být dostatečným vodítkem.

Při tom se samozřejmě tým vůbec nesmí domlouvat. Každý vymýšlí za sebe, ale při tom na všech leží odpovědnost úspěchu. Na jedné nápovědě sice nakonec správné uhodnutí neleží, ale právě to jedno slovo současně může být tím rozdílem mezi úspěchem a neúspěchem. A právě tomu odpovídá také jméno celé hry.

jednim-slovem-09

Jediným a poměrně překvapivým problémem je kooperativní poloha. Hráči se totiž společně snaží jen proto, aby nakonec porovnali svůj úspěch proti tabulce. To je ale jediný kazisvět na jinak extrémně zábavném průběhu. A o tom nakonec párty hry jsou. Společné snažení je prostě

Velkým kladem je zpracování. Nejsou tu potřeba žádné papírky, pouze karty s ohromným počtem šesti stovek témat. Hráči tak nemají nouzi o variabilitu. A i kdyby se náhodou některé slovo zopakovalo a vy jste byli znovu u toho, nebudete zase vědět, které heslo zvolit. A nepomůže vám k tomu ani předchozí zkušenost. Možná vám volbu naopak ztíží.

jednim-slovem-10

Velkou výhodou pak je počet hráčů, kteří se mohou zúčastnit partie. Takováto hra prostě zazáří nejvíce právě ve vysokém počtu a přesně toho je důkazem Jedním slovem. Pokud si ji naordinujete ve čtyřech nebo více (až do sedmi) hráčích, pak na vás čeká spousta legrace a výbuchů smíchu. A to při hledání nápověd i hádání.

Třináct karet navíc neznamená, že by se hráči museli obávat dlouhé partie. Proto je tato malá krabička skvělým zahajovacím nebo ukončovacím společníkem pro milovníky vážnějších deskovek. Pro ostatní je zase výbornou volbou do hospody nebo jen tak na uvolněnou zábavu. U nás se například bez problémů nominovala na společníka na Silvestra, kdy je přesně ta správná nálada.

jednim-slovem-12

Slova na kartách jsou zvolená dobře a jsou především dostatečně variabilní. Jsou zde filmová témata, jídlo, země, hračky, ale i věci obyčejného života. Nejlepší tak jsou stojánky, na které se rovnou píše. Ty se nám líbí hlavně proto, že když jsou vaše slova stejná, stačí stojánek jednoduše převrátit a nápověda zmizí hráči z očí.

U partie Jedním slovem je důležitá cesta a ne cíl. Hráče vlastně ani tolik nezajímá, jak si nakonec vedou, ale chtějí se dobře pobavit u hádání. A přesně to dostanou. Pokud jste ale soutěživí a chcete vždy vyhrávat, pak vás tady bude čekat mírné rozčarování. Vyhrajete vlastně vždy, jde jen o tom, jak moc.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLudovic Roudy, Bruno Sautter
IlustraceÉric Azagury, Florian Poullet
VydavatelRepos Production, ADC Blackfire Entertainment, Arclight Games, Brain Games, FoxMind Israel, Fun Consortium, Galápagos Jogos, Geekach Games, Gém Klub Kft., GoKids 玩樂小子, Happy Baobab, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lifestyle Boardgames Ltd, Maldón, Morapiaf, Nordic Games ehf, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2018
Počet hráčů3 - 7
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(25 voters)
KategorieParty Game, Word Game
MechanismyCommunication Limits, Cooperative Game, Paper-and-Pencil
RozšířeníDeutscher Spielepreis Classic Goodie Box, Just One: BGG Promo Pack, Just One: Deutscher Spielepreis Classic Goodie Box Promo Cards, Just One: Dice Tower 2021 Promo Pack, Just One: Gathering of Friends Promo Cards, Just One: Neue Begriffe
RodinaComponents: Dry Erase Markers / Dry Erase Surfaces, Digital Implementations: Board Game Arena, Mechanism: Give a Clue / Get a Clue, Misc: LongPack Games, Word Games: Guess the Word
Alternativní názvyAinult Üks, Csak egy, Jedním slovem, Jednym słowem, Just One: Μια Λέξη Μόνο, Só uma, Tikai viens, Tiktai Vienas, Една дума, Намёк Понял!, Одним словом, במילה אחת, ジャスト・ワン, 獨家暗語, 저스트 원!

Více o hře.

Recenze: Jedním slovem – umění úsporné komunikace
Jedním slovem je párty hrou, ve které hráči sice hádají a napovídají. Ale tentokrát to není o soupeření mezi týmy, protože hráči budou v celém snažení spolupracovat. U hry si užijí především spoustu legrace a smíchu, který je hlavním přínosem. Tým si uhodnuté karty dává stranou a podle jejich počtu nakonec vyhodnotí úspěšnost. Je skvělé, že pojmů na kartách je hromada, takže se jen tak nezopakují. Jedním slovem je výbornou party hrou, které chybí trochu lepší finiš.
Klady:

+ spousta slov
+ lehká a pohodová zábava
+ hromada smíchu
+ výborné zpracování
+ výtečné ve vyšších počtech
Zápory:

- kooperace nemá žádné finále
- ve třech slabší
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dungeon Roll – malá kostková truhla pokladů