Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Jungle Speed rozšíření – více karet, více hráčů, více zábavy

Jungle Speed rozšíření - balení

V džungli často rozhoduje při souboji o potravu rychlost. Had se vymrští a malý hlodavec je jeho kořistí. Všechno je v šeru rychlejší a nebezpečnější než venku na slunečním světle. Pokud zde nějaké stvoření nemá kočičí reflexy, je pouze zdrojem potravy pro ostatní.

A naší civilizaci tomu je jinak. K sehnání zdroje potravy nepotřebujeme rychlost, jen plnou peněženku. Z člověka se stává pomalu stále větší a větší lenoch, který nejraději všechno obsluhuje ze svého počítače. Ale potrénovat si občas své reflexy není vůbec špatné. Možná právě proto slaví úspěch karetní hra Jungle Speed (recenze).

Ta si za roky své existence získala spoustu fanoušků svojí jednoduchostí a rychlostí. Nemá žádná složitá pravidla a klade na své hráče jen jeden nárok – rychlost reakcí. A právě proto si kromě samostatné nové verze pro rok 2011 vysloužila také rozšíření, které si nalezlo svoji cestu do českého jazyka.

Jungle Speed rozšíření - připravená hra

V čem se staré a nové balení liší? Jedná se pouze o kosmetické změny, ale tou hlavní je zadní strana karet, která je odlišná od dřívější verze, která u nás byla normálně k dostání. Společnost ADC Blackfire, která Jungle Speed a jeho rozšíření v České republice prodává, má ve svojí nabídce pochopitelně již pouze nové krabice. Pokud tedy budete chtít kupovat rozšíření k Jungle Speedu a původní hru již vlastníte, dávejte dobrý pozor na zadní stranu karet a prohlédněte si okolní fotografie.

Samotná krabička rozšíření je mrňavých rozměrů a obsahuje nových osmdesát karet, stejně jako původní Jungle Speed. Kromě tohoto balíčku čtvercových karet se sbírkou bláznivých barevných tvarů najdete v balení už pouze pravidla, která vám prozradí novinky.

Hru připravíte jednoduše tak, že zamícháte původní Jungle Speed karty s novým rozšířením a tím dostanete balíček až 160 karet. Z nich rozdejte každému hráči rovným dílem karty obrázkem dolů. Pokud nějaké zbudou, pak je umístěte pod dřevěný totem, který je hlavní součástkou celé partie. Právě ten totiž postavíte do středu tak, aby na něj bez problémů dosáhli všichni hráči.

Jungle Speed rozšíření - karty

Nemusíte mít strach, že byste od sebe již základní hru a rozšíření neoddělili. V rozích karet obsahují karty nenápadné symboly, podle kterých je snadno rozeznáte, pokud se budete chtít vrátit zase k pouze k původní verzi. Jediným důvodem by snad mohlo být zasvěcení nových hráčů, protože jinak se karty výborně doplňují.

Díky velkému počtu 160 karet můžete snadno nastavovat délku hry – se zvyšujícím se počtem karet se pochopitelně prodlužuje také doba potřebná k dohrání hry. Pokud nechcete použít všechny karty, není je třeba nějak složitě třídit, stačí pouze odložit část balíčku stranou a můžete hrát.

deskové hry - TLAMA games

Jungle Speed se hraje jednoduše tak, že hráči všichni současně odkrývají jednu kartu ze svého balíčku. Pokud se na některých z nich objeví stejné symboly, dochází k souboji mezi těmito hráči – první, kdo si všimne shody symbolů a chytí totem uprostřed stolu, se stává jeho vítězem.

Jungle Speed rozšíření - rozehraná hra

Všichni poražení si rozdělí jeho karty z odhazovací hromádky a doplní si tak svůj herní balíček. Ten z hráčů, který se dokáže zbavit všech svých karet jako první, se stává vítězem. V případě souboje více hráčů postupně vypadávají. Tím bohužel dochází k nepříjemnému efektu, kdy někteří hráči musí čekat na dohrání partie, které už se neúčastní. Naštěstí se jedná o party hru (tedy alespoň ji tak budete obvykle hrát), u které se zatím ostatní mohou zabavit jinak.

Samozřejmě kdyby se v celém průběhu partie museli hráči soustředit pouze na jednu věc, brzy by přestala být hra zábavná. Proto v balíčku najdete také speciální karty. My se ovšem budeme zabývat pouze těmi dvěma novými, které do hry přidává rozšíření.

Novinky jsou celkem dvě, zatímco speciálních karet v balení najdete celkem osm . První z nich je karta se symbolem čtyř dlaní směřujících do středu. Ve chvíli, kdy se tato karta objeví v ruce některého hráče, musí všichni zúčastnění soupeři vystřelit svojí dlaní směrem k totemu a položit dlaně na sebe. Poslední, který má ruku úplně nahoře, získá karty z odhazovacích hromádek všech ostatních. Při této činnosti samozřejmě nesmí totem porazit.

Jungle Speed rozšíření - karty

Druhou kartou pak je Sleduj svého souseda, pojmenovaná NENENE. Tím se přestávají účastnit soubojů, ve kterých se shodují karty jejich a některého ze soupeřů. Místo toho sledují souseda po levici a jeho hromádku. Ve chvíli, kdy se na jeho hromádce objeví karta stejná s některou další na stole, účastní se souboje za něj.

Všechny akční karty mají v českých pravidlech legrační názvy, které si mohou hráči zapamatovat a používat je při partii. Tím se dočkají ještě více zábavy a smíchu, pokud je budou těmito zvukovými efekty doprovázet.

Největším příspěvkem rozšíření ale zůstává rozšíření počtu hráčů. Ke hře budete už ve více hráčích potřebovat velký stůl, ale takový, aby na totem ve středu současně všichni dosáhli. Jungle Speed má právě v této fyzické blízkosti jediné omezení, které se počtu hráčů může týkat.

Jungle Speed rozšíření - rozehraná hra

Rozšíření Jungle Speed nabízí jeho fanouškům nové tvary, které zesložiťují hru. K tomu ještě dvě nové akční karty a nafoukne balíček na pěkných 160 karet. Jen dejte pozor na verzi – jedná se o verzi kompatibilní s vydáním Jungle Speed z roku 2011, což není nikde na krabici napsané! Pokud tedy máte totem z Jungle Speedu už ošoupaný od neustálého osahávání, pak je rozšíření stvořené právě pro vás.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorThomas Vuarchex, Pierrick Yakovenko
IlustraceFranz Vohwinkel, Thomas Vuarchex
VydavatelAsmodee, Asterion Press, Crómola, Giochi Uniti, Hobby Japan, Kaissa Chess & Games, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2003
Počet hráčů2 - 15
Herní doba15
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(7 voters)
KategorieAction / Dexterity, Card Game, Expansion for Base-game, Party Game
MechanismyPattern Recognition
RozšířeníJungle Speed
RodinaGame: Jungle Speed
Alternativní názvyJungle Speed Dodatek, Jungle Speed L'Espansione, Jungle Speed L'extension, Jungle Speed La expansión, Jungle Speed The Expansion, Jungle Speed Η Επέκταση, Jungle Speed Дикие джунгли дополнение, Jungle Speed: De uitbreiding, Jungle Speed: De uitbreiding, Jungle Speed: Die Erweiterung, Jungle Speed: Rozšíření, ジャングルスピード拡張カード

Více o hře.

Recenze: Jungle Speed rozšíření – více karet, více hráčů, více zábavy
Rozšíření karetní hry Jungle Speed nabízí nových osmdesát karet, které mají nové tvary. Tím zesložiťují hru, pokud jste si již zvykli na ty obsažené v základní hře. Jedná se o verzi z roku 2011, která se od starší liší zadní stranou karet. Pokud tedy máte starší základní verzi Jungle Speedu, nebudete moci nové karty zamíchat se starými, ale používat je jako dvě odlišné hry. Nebo si koupit i novou verzi základní hry. Karty rozšíření od těch základních odlišíte podle symbolu v rozích. Akční karty přidávají hráčům nové úkoly a ještě více matou. Nejdůležitější přínos je ale hra ve více soupeřích. Právě to je ten hlavní důvod, proč byste rozšíření mohli chtít. Druhým je vyšší obtížnost, protože karty jsou si opět velice podobné. Jungle Speed rozšíření je tedy vhodným přírůstkem do sbírky pro fanoušky totemování, obzvlášť pokud hrají ve velkých počtech hráčů...
Klady:

+ cena
+ nové akční karty
+ nové tvary
+ více hráčů
Zápory:

- na krabici nenajdete upozornění, že se jedná o novou verzi nekompatibilní se starým JS
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Master’s Trials Wrath of Magmaroth