Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kleine Magier – čarování pro každého

kleine-magier-01

Když někdo mává kouzelnickou hůlkou, ještě to z něj nedělá čaroděje. To jsem si okusil na vlastní kůži, když jsem se ocitl na dvorku sám. Když jsem uviděl pana profesora Merlina, jak přichází, zaradovat jsem se. Naivně jsem si myslel, že mi pomůže. Jenže to právě on začal hýbat zemí pod nohama. Nastal čas mé závěrečné zkoušky.

Jak prověřit mladé učedníky? Připravit si pro ně něco nečekaného! Přesně tak se rozhodla i autorská dvojice Stine & Kis (Christine Basler a Alix-Kis Bouguerra), která si pro děti připravila novou hru Kleine Magier (Little Magicians). Hra vyšla v produkci společnosti HABA, která ji připravila pro všechny hravé děti už v roce 2009. Ilustracemi přispěla k celkovému dojmu Antje Flad.

Velká žlutá krabice ukrývá herní plán. Ten je rozkládací, hráči jej položí na stůl mezi sebe a do prázdných otvorů vloží trojici ozubených kol. Každé z nich má svoji barvu, tři pozice a špunt vespod, aby držel na svém místě. Jednotlivá kola do sebe zapadnou zuby a otáčí se společně, kdykoliv zatočíte jedním z nich. Figurku Merlina postaví na startovní políčko se šipkou, kulaté žetony zvířátek připraví vedle plánu, stejně jako klobouky a magickou hůlku. Hra může začít.

kleine-magier-09

Hráč si vybere libovolný žeton se zvířátkem a položí ji na jedno z volných políček na ozubených kolech. Všichni si jej prohlédnou a zapamatují. Aktivní hráč ji poté přikryje jedním z klobouků a na řadě je další z malých čarodějů. Snažení hráčů takto pokračuje, dokud nejsou rozložena všechna zvířátka a použitý i poslední klobouk. Je třeba zajistit, aby na každém ozubeném kole měly magické klobouky odlišné špičky (žlutá, zelená a červená).

První malý mág si poté vezme kostku a hodí. Když padne několik puntíků (dva nebo tři), hráč posune figurkou Merlina po kamenném okruhu ve směru šipek. V případě, že se na kostce po zastavení objeví magický symbol, je na čase začít kouzlit. Aktivní hráč pootočí koly o jeden zub po směru šipky a poté se posune také figurka Merlina. Nyní má hráč za úkol vzít magickou hůlku a vykouzlit správné zvíře zpod klobouku.

kleine-magier-06

Zadání mu poskytuje políčko, kde stojí Merlin. Hráč si musí pamatovat a mít přehled, kde se daný žeton zvířátka nachází. S pomocí hůlky se zboku dotkne klobouku a nadzvedne jej, jako by opravdu byl čarovný. Pokud se nezmýlil, dostane hráč za odměnu jeden žeton s hvězdičkou z hromádky, o které jsme se nezmínili. V případě, že se malý čaroděj spletl, nečeká na něj žádná hvězda.

Partie pokračuje posouváním Merlina tak dlouho, dokud neobejde celý okruh. Jakmile dojde na cílové políčko, hráči si přepočítají svoje získané hvězdy. Hráč, který jich nasbíral nejvíce a byl tedy nejúspěšnějším čarodějem, se stává vítězem.

Kleine Magier je krásnou paměťovou hrou, která udělá z každého malého dítěte opravdového kouzelníka. No a kdo z prcků odkojených Harrym Potterem by takové příležitosti odolal. V balení dostanou opravdovou dřevěnou magickou hůlku, která má na své špičce hvězdu a nezapomeňme také na magnet.

kleine-magier-15

Celá hra je o paměti a pozornosti. To jsou dva prvky, které hráči musí prokázat, aby se mohli ucházet o vítězství. Druhá jmenovaná vlastnost se týká především točících se ozubených kol. Jak se pozice klobouků mění, může to malé hráče zmást. A i tato vychytávka je moc pěkná.

Ale hlavním lákadlem zůstává i tak čarování samotné. Magnetické klobouky se jakoby kouzlem přichytí na hůlku, když chce čaroděj odhalit jeho tajemství. Vlastně ani nezáleží na tom, jestli se pod ním ukrývá správné zvířátko nebo ne. Dítě si to ohromně užije i tak. Ovšem poté už začne být důležitý i úspěch, protože hvězdiček je pořád málo. Partie může ve výjimečných situacích skončit i jejich vybráním, pokud se souboje účastní opravdu velmi šikovní čarodějové.

kleine-magier-19

Pohyb čaroděje řídí kostka, ale políčka na plánu představují pouze zadání. Mnohem větší vliv má náhoda v tom, že hledat zvířátka může hráč pouze jako důsledek správného hodu. Tady mohou rodiče nebo hráči sami mírně pozměnit pravidla a nastavit si nějaké pravidelné intervaly, ve kterých budou všichni postupně hledat, každý ve svém tahu a tedy s jinou pozicí čaroděje. Ale hod kostkou na to nebude mít vliv.

Hra je samozřejmě rychlá. To je u dětských her velmi důležité, aby neztratily zájem. Trvá deset až patnáct minut a soupeři se u ní pobaví, ať už jich hraje libovolný povolený počet. Hráči si navíc kromě paměti procvičí také koordinaci pohybů. A podle toho také můžete snadno odvodit, že hra je doporučena už pro malé děti, klidně od čtvrtého roku. A právě pro ně se opravdu hodí.

kleine-magier-21

Kleine Magier, tedy Little Magicians, je opravdu kouzelná hra. A tady je ten dvojsmysl rozhodně na místě. Hra je krásně zpracovaná, jednoduchá, ale i tak zajímavá. Navíc je opravdu o kouzlení a jako taková používá opravdovou magii – magnety. Kleine Magier je dalším splněným přáním každého malého hráče a i rodiče budou hře těžko odolávat.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChristine Basler, Alix-Kis Bouguerra
IlustraceAntje Flad
VydavatelHABA
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Fantasy, Memory
MechanismyMemory, Roll / Spin and Move
RodinaAnimals: Bats, Animals: Birds, Animals: Cats, Animals: Crows / Ravens / Magpies, Animals: Frogs / Toads, Animals: Owls, Components: Dice with Icons, Components: Gears, Components: Magnets, Creatures: Dragons
Alternativní názvyKleine Tovenaars, Lille magiker, Den lille trollkarlen, Den lille tryllekunstner, Little Magicians, Maghetti, Maguitos, Petits Magiciens, Pienet Taikurit

Více o hře.

Recenze: Kleine Magier – čarování pro každého
Little Magicians je desková hra, která využívá všech svých zbraní na jedničku. Jsou tu magnety, se kterými hráči kouzlí a zvedají klobouky. Jsou tu ozubená kola, která pamatování pozice zvířátek významně ztěžují. Je tu rychlá a jednoduchá hratelnost, která parádně zapadá do zaměření této hry. Prostě a jednoduše, Little Magicians jsou trefou do černého a povinností pro každého malého čaroděje.
Klady:

+ magnetická čarovná hůlka
+ točící ozubená kola
+ trénuje paměť
+ rychlá hra
+ vhodná pro čtyřleté prcky
Zápory:

- náhoda rozhoduje, kdo hledá schovaná zvířátka
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Marvel Champions Karetní hra – všichni superhrdinové na jednom místě