Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelné čtení Člověk a příroda

kouzelne-cteni-clovek-a-priroda-01

Žijeme všichni v jednom světě. O tom není pochyb. A je třeba, aby si každý už od dětství uvědomoval všechny jeho zákonitosti a pochopil, co by se mělo nebo nemělo dělat. Ekologie se stává dnes naprosto nezbytnou součástí našich životů. Všichni bychom měli přemýšlet nad důsledky svých činů a vidět dál, než k bráně vlastního pozemku. A je třeba se toto vnímání učit už od prvních krůčků.

Série Kouzelné čtení je bohatá na zajímavé knihy a tou další, kterou si představíme, se jmenuje Člověk a příroda. Velkým lákadlem pak může být, že celou knihu namluvil kompletně Jiří Lábus. Kniha se řadí samozřejmě do stáje společnosti Albi. Ilustrace připravila Adéla Rúčková, text vytvořil Lukáš Falteisek. K hraní je nezbytné vlastnit Elektronickou tužku Albi.

Ještě než děti a malí čtenáři knihu otevřou, je třeba všechno připravit, aby tužka uměla mluvit správným jazykem. Stačí jednoduše ze stránky kouzelnecteni.cz stáhnout odpovídající soubor, nahrát jej přes USB do tužky a je to. V tu chvíli už mohou děti spustit tužku, dotknout se tlačítka pro zapnutí na první stránce knihy a pak už zbývá jen poslouchat.

kouzelne-cteni-clovek-a-priroda-05

Ekologická podstata knihy vyvěrá nejen z názvu, ale je patrná už i na úvodním obrázku. Jakmile ale děti otevřou knihu, je všechno zapomenuto, protože je pohltí informace. Hned poté, co se dotknou špičkou tužky ikony pro zapnutí, začne jim Jiří Lábus vypravovat o světě a jeho fungování. A to překvapivě dlouho a detailně.

K tomu všem malým čtenářům bude sloužit linie ovládacích ikonek ve spodní části. Na první stránce je možnost nejen říct tužce, že právě tuto knížku teď budete číst, ale také snížit a zvýšit hlasitost. Kromě popisů dostanou jednotliví účastníci v čele s všudypřítomnou a upovídanou fialovou Theomargaritou šanci odposlechnout, co si kdo myslí nebo povídá. A to od lidí až po zvířátka.

Základem všech informací je ale především detailní popis jednotlivých dějů a míst. Z nich mají děti možnost nasát hromadu zajímavých informací, které jim poslouží nejen ve škole, ale i v jejich denním životě. Při tom je většina dvoustran věnovaná správnému soužití s přírodou, ale také praktickým zkušenostem – naučí děti například rozpoznat, z jakého vodního pramene venku mohou pít a z jakého je to příliš nebezpečné.

kouzelne-cteni-clovek-a-priroda-06

Přesvědčí se ale také o tom, jak funguje strom, jak žije a co se děje v jeho koruně i u jeho kořenů. Dozví se, odkud bereme energii a která je ta správná. Tady chválíme zařazení jaderné energie mezi ty čisté zdroje, s kterýmžto tvrzením by některé národy a jednotlivci určitě nesouhlasili. Ale i tady je z knihy jasně patrný ekologický podtext.

Ale narazíte tu i na slova, která obyčejným lidem toho příliš na první pohled neříká, například spirochéta nebo saprotrofní bakterie. Zde je jasné, že kniha jde opravdu do hloubky problematiky a rozhodně obsahuje řadu zajímavých vědomostí i pro starší čtenáře. Proto je tady velmi dobře nastavená horní hranice na dvanáct let a určitě i v tomto věku má její procházení smysl.

kouzelne-cteni-clovek-a-priroda-09

Na děti ale čeká také výlet s hlavní hrdinkou knihy za poznáním, jak člověk přetváří krajinu a jak vypadá naše budoucnost. Celkově je uspořádání jednotlivých témat smysluplné a dohromady vytváří ucelený obrázek. Každá stránka je uvedená i krátkými textovými informacemi.

Aby dokázaly děti docenit obsah knihy, mělo by jim být alespoň šest. Dle našich zkušeností se ale jeden nebo dva roky navíc určitě hodí, protože tahle kniha se opravdu věnuje náročnějším tématům.

A na každé tematické dvojstraně mají čtenáři možnost si otestovat svoje získané znalosti ve dvojici kvízů. Každý nabídne pětici náhodně vygenerovaných otázek, které lze vyřešit jednoduše ťukáním špičkou tužky na správná místa a na správné obrázky.

kouzelne-cteni-clovek-a-priroda-04

V  knize Člověk a příroda se nezpívá. O to víc je tam mluvených informací, které nadchnou zvídavé čtenáře a posluchače. Jsou základní, i pokročilé. Každý si zde najde něco. Dohromady je nová kniha zaměřena docela dost ekologicky, což může někomu vadit, ale nikomu tento názor nenutí a prezentuje skutečnosti takové, jaké jsou. A to včetně pohledu do budoucnosti a jejích variant.

Recenze: Kouzelné čtení Člověk a příroda
Člověk a příroda je zajímavou chytrou knihou pro starší publikum. Děti, u kterých byste příliš nečekali, že budou držet elektronickou tužku Albi si ji kvůli poznávání fungování světa a jeho vazeb vezmou do ruky a budou s napětím poslouchat. Vyprávění je navíc v režii skvělého hlasu Jiřího Lábuse a informací je dostatek. Člověk a příroda nabízí dobře sestavený celek, který vykreslí vztah lidí a přírody v pravdivém světle.
Klady:

+ zajímavá náplň
+ skvělý hlas Jiřího Lábuse
+ hromada informací i pro starší
+ při tom je přístupná i pro začínající školáky
+ kvízy
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sabotér Duel – podrazácký souboj o zlato