Recenze: Kouzelné čtení Když roboti brebentí

kdyz-roboti-brebenti-01

Dvojice Robi a Otka nás vítají ve svém světě, který je plný lidí, dětí, zvířátek a dobrodružství. Jenže naši průvodci nejsou vůbec lidského původu, ale jejich kůže je plechová. Jsou to totiž nejmodernější roboti, kteří umí nejen mluvit, ale budou se i kamarádit s vašimi dětmi a naučí je ty nejdůležitější pravidla výslovnosti!

Ale roboty to zdaleka nekončí, jak nám vysvětlí nová kniha z edice Kouzelní čtení. Jmenuje se Když roboti brebentí a řadí se tak do týmu společnosti Albi. Pod novinkou se podepsali Milan Starý a Ester Stará, ale také neméně důležité hlasy Jany Holcové, Petra Pěknice a dětí z Dismanova rozhlasového souboru.

Kniha sice láká na roboty, ale ti tu budou sloužit pouze jako průvodci. Na prostoru šestnácti stránek dostanou prostor především písmenka a to hlásky D, T, N, L, R a Ř. Kniha tedy více než všechno ostatní funguje jako logopedická pomůcka. Při tom ale zůstává stejně hravá jako ostatní bratříčkové a sestry z edice.

kdyz-roboti-brebenti-05

Na stránkách této knihy ale nechybí nic, co mají děti tak rády – písničky, básničky, hádanky i hry. Všechno to funguje stejně, jak jsme si zvykli. Děti a rodiče k zábavě potřebují především Elektronickou tužku Albi. Ještě než ale můžeme otevřít knihu a pustit se do všech těch zvuků, je třeba z oficiálních stránek www.kouzelnecteni.cz stáhnout zvukový soubor a přes kabel USB jej nahrát do interního úložiště tužky.

A pak už to může začít, děti se dotknou ikony pro zapnutí na první stránce a vyslechnou si úvodní instrukce. Jako u každé knihy mohou tedy obrázky nejen zvyšovat a snižovat hlasitost, ale také si říct o písničku. Na samotných obrázcích ale je také řada textů. Představují je zábavné básničky. Na pozdějších stránkách je text dokonce rozdělený do komiksových okének.

kdyz-roboti-brebenti-03

V záhlaví jsou pak v sadách obrázky, které odpovídají jednotlivým trénovaným písmenkům. Každý z těchto obrázků má pod sebou řadu puntíků, které odpovídají počtu slabik slova. Ten zvýrazněný puntík je pak část slova, na kterou mají děti dát důraz. Nenásilně je tak učí další dobrou informaci u těch složitějších slov začínajících na zvolená písmenka.

Ikona knihy jednoduše umožní hráčům prohlížet obrázky a dozvídat se jejich popis. Hned sousední obrázek s ikonou přehrávače postaví do hlavní role samotné obyvatele knihy a předměty. Dozvíme se, co postavy říkají nebo jak věci na obrázcích zní v realitě. Třeba takové letadlo. Na většina stránek nechybí ani dvojice písniček, které děti rozhoupou do jednoduchého rytmu s nenáročným textem. I ten je ale dobře zvolený s ohledem na náplň knihy.

kdyz-roboti-brebenti-08

Vpravo u jednotlivých stránek najdeme symboly záložek, které fungují v knize jako úkoly. Ty často nechávají děti hledat nebo na něco odpovídat s pomocí tužky. To znovu prohlubuje pocit z interaktivity knihy. Na stránkách jsou často schované nějaké básničky, jejichž nalezení je pro děti úkolem s odměnou. Děti ale budou třeba i popisovat, co dělají muzikantská zvířátka nebo přiřazovat povolání k předmětům. Na každé straně jsou pro ně připravena překvapení.

A dozví se dokonce i příběh robota Robi v komiksu, ve kterém ale stále nechybí úkoly! Ani tato zdánlivě prázdná stránka tak není jen na parádu. Kromě aktivních míst v jednotlivých okéncích a možnosti si poslechnout, co postavy říkají, budou tak hráči v komiksu třeba odpovídat na otázky o robotech!

kdyz-roboti-brebenti-04

A na poslední dvojstraně je hra! Stačí se na ni zeptat robota Robiho, který hráčům vše popíše. Vezmou si figurky a postupně plní úkoly. Protože je vždy generovaný úkol náhodně, je tahle hra opravdu skvělá i pro více dětí současně. To je pro nás docela novinka v celém konceptu chytrých knih a jsme z ní opravdu nadšení.

Na dotekovém principu tu funguje všechno. Každá část, každý obrázek, všechno je interaktivní a přímo vybízí děti k tomu, aby prozkoumávali. Právě tento prvek knihy se nám a potažmo i dětem líbí nejvíce. Právě tento fakt podle nás totiž stojí za ohromným úspěchem Kouzelného čtení.

kdyz-roboti-brebenti-10

Ale Když roboti brebentí jsou skvělým počinem, který znovu obohacuje sadu o něco nového. Především je ale kniha určená dětem už od čtyř let a tím se posouvá mezi ty pro úplně nejmenší. Současně funguje krásně jako jejich nová spojnice mezi světem, slovíčky a vším tím kouzlem mluvení. Když roboti brebentí nejsou jen logopedickou pomůckou, ale i knihou nabitou spoustou zábavy.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Vítejte ve svém vysněném domově