Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Letem světem – proleťte se za vědomostmi

Letem světem - balení

Svět je velký. Obsáhnout jeho vědomosti je nemožné. Ale přesto můžete být chytřejší, když jej jednou nebo dvakrát obletíte. A právě proto tu je hra Letem světem, která i menším dětem umožní procestovat zemi, zmoudřet a získat důležité a užitečné vědomosti.

Hra Letem světem vychází v distribuci společnosti Pexi a jejím vydavatelem je polský Alexander. Vyšla jako novinka roku 2012 zařazená do kategorie Kvízová hra v rámci označení českého distributora. Protože se nejedná o výukovou hru zaměřenou na motoriku, paměť a podobné tréninky, nenajdete tentokrát na obalu naši starou známou Sovu Moudrou hlavu.

Hra se ukrývá v malé krabičce s odklápěcím víkem. Titulní obrázek ukazuje mladou turistku, která roztahuje ruce na vrcholu skály a čerpá všechny vědomosti – v dáli totiž vidíte sfingu, Taj Mahal nebo Sochu svobody. A s podobnými informacemi se setkáte i uvnitř.

Letem světem - rozehraná hra

Nejdříve si ale vaši pozornost získají dvě bubliny na krabici, které hlásají 388 otázek a 1164 odpovědí. Podle nás je především druhé číslo tak trochu do počtu a bohatě by stačil počet otázek. Trochu snahy o senzaci ale je možné odpustit, tak se konečně podívejme dovnitř.

Tam najdete především balíček s 97 kartami, které každá obsahují čtyři otázky ze čtyř různých tematických okruhů. Jsou jimi: historie (fialová), kultura a umění (žlutá), věda a technika (modrá) a na závěr geografie a příroda (hnědá). Barvy samozřejmě budou hrát svoji důležitou roli i dále a neslouží jen k rozlišení řádků.

Na horní straně karty najdete, ale jak nám zelená bublina na obalu poradila, celkem tři možnosti – a, b a c. Z nich budou muset hráči společně volit tu nejsprávnější. Ta je na kartě zvýrazněna tučně na její druhé straně.

Letem světem - karty

A pak je tu ještě balíček dvanácti karet právě s písmenky možností, tedy a, b a c – pro každého jedna. Na závěr balíčku ještě najdete přehledovou kartu, která vám na první pohled řekne, která barva odpovídá jakému tématu.

Karty ale nejsou zdaleka všechno, co vás v útrobách balení očekává. Druhým v pořadí je rozkládací herní plán, který je příjemně malý a obsahuje kromě zopakovaného titulního obrázku uprostřed také dvě soustředné kružnice. Ty jsou na několika místech pospojované průchozími body a všechna políčka na nich mají nějakou barvu, případně ještě nějaký obrázek speciální schopnosti.

Pod plánem je ukrytý silný papírový bloček pro zaznamenávání výsledků. Je rozdělený na sloupce s možností nahoře nadepsat do prvního řádku jména hráčů, kteří se partie účastní. Pak jsou zde také přesýpací hodiny, osmdesát kusů červených plastových žetonů a čtyři zvláštní vysoké figurky v různých barvách pro jednotlivé soupeře. Ty se budou po plánu pohybovat za pomoci hodu šestistěnnou kostkou.

Letem světem - rozehraná hra

No a teď musíme zmínit ještě specialitu, která se bude dětem líbit. Ve hře totiž najdete také kelímek, kuličku a především katapult, který musíte čas od času v souboji použít, abyste právě tu kulatou potvůrku dopravili dovnitř kelímku. Pochopitelně za to budete štědře odměněni.

A jak probíhá hra? Samozřejmě naprosto jednoduše. Každý z hráčů si vezme jednu figurku a postaví ji na start. Pak si všichni zúčastnění rozeberou karty odpovědí a, b a c. Všechny karty otázek je třeba pořádně zamíchat. Hráči mají k dispozici dvě varianty, ve kterých lze na plánu soupeřit. V obou možnostech hry mají šanci odpovědět všichni, ale jedna je zjednodušená a obrázky na herním plánu nemají žádný vliv. Navíc nepoužíváte katapult.

Vždy ovšem je na tahu pouze jeden hráč, který posune svoji figurku podle hodu kostkou a určí tak téma, na které se bude odpovídat. Musí také přečíst podle barvy políčka, na kterém jeho postavička skončila pohyb, otázku a tři možnosti. Pak společně se soupeři vybere tu odpověď, o které si myslí, že je správná.

Letem světem - karty

Pak následuje vyhodnocení jednoduše tak, že všichni odkryjí svoji volbu a porovnají ji se zvýrazněnou správnou možností na druhé straně karty s otázkou. Každý z hráčů, který zvolil správnou odpověď, získá jako odměnu jeden červený žeton (nebo zápis bodu do poznámkového bloku, pokud hrajete druhou variantu).

V případě první verze můžete totiž body získávat i jiným způsobem. Například jedno z polí vám umožní odpovídat na více otázek a získat tak i více bodů. Jindy střílíte katapultem a můžete získat jeden bod navíc, ale také jej můžete ztratit, pokud se netrefíte. Lze i přestupovat z jednoho okruhu na druhý – každý z nich má jiné rozložení speciálních polí.

Partie se může hrát buď na stanovený počet bodů nebo dokud nedojdou žetony v případě druhé verze. V tu chvíli samozřejmě rozhoduje počet získané jednotky. Hráč s nejvyšší výhrou se stává králem světa.

Letem světem - herní deska

Letem světem je úplně jednoduchá a standardní kvízová hra, na které by v podstatě nebylo vůbec nic výjimečného, nebýt katapultu. Ten ovšem nemá na průběh žádný výrazný vliv. Můžete si pochopitelně pravidla upravit na střelbu po každé otázce, která tak zdvojnásobí bodový zisk pro správně odpovídajícího hráče.

Otázky jsou zajímavé a jednoduché, ale největší přínos má společné hlasování za pomoci kartiček. Díky tomu se mohou hráči vždy přímo utkat u jedné otázky a nemohou si stěžovat na to, že dostali špatnou otázku, jak tomu bývá u jiných kvízových her.

Zpracování není špatné, navíc dostanete v krabici již zmiňovaný katapult s kuličkou a kelímkem. Ty můžete, ale také nemusíte použít, záleží pouze na vkusu a chuti hráče. Jen těch otázek možná mohlo být trochu víc, protože přes tři sta se jich může poměrně rychle ohrát.

Letem světem - karty

Letem světem je klasická kvízová hra a jako k takové k ní také musíte přistupovat. Je zaměřena na dětské publikum, což jasně naznačuje přítomnost zmiňovaných dodatečných vychytávek. Pokud tedy ještě nemáte kvízovou hru pro svoje děti, pak můžete směle tuto zařadit do výběru.

Recenze: Letem světem – proleťte se za vědomostmi
Letem světem je dětskou kvízovou hrou, která by nebyla ničím výjimečná, kdyby autoři nezařadili do pravidel také střelbu katapultem. Tou můžete získat bonusové vítězné body, pokud se kuličkou trefíte do kelímku. Jinak se na všechny otázky odpovídá společně za pomoci karet odpovědí a, b a c. Další akční políčka hru obohacují, ale jsou rozdělena zbytečně na dvou okruzích, které nemají hlubší opodstatnění. Stejně tak střelba z katapultu nemusí zaujmout každého, ale děti alespoň na začátku pobaví. Otázek je poměrně dost, ale ne nějak moc, takže se časem začnou opakovat. Letem světem je tedy průměrnou hrou, která vás může zaujmout cenou.
Klady:

+ zajímavý systém s odpověďmi pomocí karet
+ možnost hrát s katapultem
+ akční políčka
+ čtyři oblasti otázek
Zápory:

- nadbytečný druhý okruh
- otázky se ohrají
- katapult není pro každého
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Gravitrax Pro rozšíření Vertical – ochutnávka opravdových výšek