Recenze: Liška podšitá – nikdy nevěřte lišce

liska-podsita-01

Lišky to mají v krvi. Poznal jsem to na vlastní kůži. Jsou to podvodníci, na kterých nepoznáte, jestli vám říkají pravdu nebo si dokonale vymýšlí. V lese to potřebují, protože musí přechytračit medvědy a vlky, kteří mají jejich oranžový kožich neustále v hledáčku. Jenže proč si tyhle praktiky přenesly i ke karetnímu stolu?

Na podvádění a blafování se musí hráči připravit i v karetní hře Liška podšitá, kterou pod hlavičkou firem Foxtrot Games a Renegade Game Studios vytvořil autor Joashua Buergel. Ilustracemi ji ozdobila Jennifer L. Meyerová. Hru si pro lokalizaci vyhlédla firma MindOK, takže si ji nyní můžeme zahrát všichni a při tom lišce rozumět úplně každé slovo.

Malá krabička představuje hráčům všem titulní zrzavou lišku. Uvnitř na hráče čekají tři balíčky karet – zvonky, klíče a měsíce, každá karta pak očíslovaná od jedničky do jedenáctky. Všechny je zamíchají dohromady a každý z dvojice soupeřů dostane třináct exemplářů do ruky. Zbytek vytvoří dobírací hromádku, ze které hráči odhalí horní kartu, čímž určí erbovou kartu. Někde na stole vytvoří zásobu bodovacích žetonů.

liska-podsita-07

Každé kolo partie pak má třináct fází, takzvaných štychů, kdy oba soupeři dostanou šanci vybrat z ruky a zahrát jednu kartu. Jeden z hráčů štych začne, vybere kartu z ruky a vyloží ji jako zahajující. Soupeř pak může reagovat pouze tak, že se pokusí vyložit z ruky kartu stejné barvy a ideálně takové hodnoty, aby štych vyhrál.

Při tom štych, tedy dvojici karet si vezme obvykle ten ze soupeřů, který zahraje kartu vyšší hodnoty. Nemusí to být ale úplně vždy tak, protože některé karty mají své zvláštní efekty. A mohou ovlivnit jednotlivé štychy a jejich podmínky.

Vždy ale platí, že druhý v pořadí musí (pokud může) dodržet barvu nastavenou zahajujícím. Nelze tedy blafovat nebo zatajovat nějaké karty v ruce, ale hráč je povinný zahrát barvu a následovat tak příklad soupeře, pokud může.

liska-podsita-03

Jenže tady vstoupí do vyhodnocení také erbová (trumfová) karta. V případě, že se ve štychu objeví alespoň jedna karta této barvy, pak přebíjí vše ostatní. Pokud by byly této barvy obě vyložené karty, pak se jde opět po vyšší hodnotě.

A tímto způsobem proběhne všech třináct kol, po nichž hráčům nezbyde v ruce už ani jedna karta. Je tedy jednoduché hlídat si konec. Stejně dobře by si ale oba soupeři měli kontrolovat a pamatovat odehrané hodnoty, aby věděli, jaké karty jsou ještě ve hře a co očekávat od soupeře. Především hodnoty v rámci trumfové barvy jsou velmi důležité.

Ten, kdo má po odehrání všech karet více nastřádaných párů, si oba soupeři zaznamenají body a vezmou si odpovídající žetony. A to podle bodovací tabulky, která je dostupná na pomocné kartičce, takže ji nemusíte hledat v pravidlech. Hráč, který jako první pak nastřádá v součtu jednadvacet bodů, se stává vítězem.

liska-podsita-08

Ačkoliv je Liška podšitá hrou v první řadě štychovou, a jde v ní tedy vlastně jen o „pouhé“ přebíjení čísel dalšími čísly, díky grafice se jí daří oslovovat i mladší publikum. Tím se přibližuje kategorii rodinných her, ve kterých se najdou jak rodiče, tak starší děti kolem deseti let.

Do hry ale kromě klasické trumfové barvy zasahují také samotné karty a jejich speciální schopnosti. A právě tady vstupuje do hry ta liška podšívka, která dokáže třeba změnit trumfovou barvu v průběhu partie. Čarodějnice zase umí měnit barvu, ale pouze pokud je ve štychu sama, protože druhá čarodějnice ji samozřejmě odhalí. Labuť mění pořadí hráčů v následujícím tahu, zatímco Drvoštěp dokonce umožní vyměnit jednu kartu v ruce za jinou ze zbývajících karet.

liska-podsita-09

Jenže i bodování je docela záludné, protože hráč si musí hlídat, aby nebyl příliš chamtivý. Pokud by se totiž stalo, že vyhraje deset nebo více štychů, tak místo pořádné odměny dostane nulu. Tato bodovací tabulka pak umí výrazně zamíchat s rozhodováním a ovlivnit i hraní karet. Partie tak skýtá zajímavé zvraty.

Pro dva hráče tak nabízí tato novinka chytrou zábavu, která vás nenechá vydechnout v rozhodování a představuje velký zvrat v tématu štychových her. Partie má dynamiku, nechybí jí napětí, a to vše jen ve dvou soupeřích, což je velmi ceněná kategorie. Hráči odehrají hned několik kol se třinácti kartami, takže můžete v klidu počítat, že třicet minut na odehrání celého souboje bude tak akorát.

liska-podsita-11

Liška podšitá je parádní hra pro dva, jejíž srdce bije zdánlivě v obyčejném tempu hraní štychů, ale dodává jim tak chytré podmínky a zvraty, že se k ní budete velmi rádi vracet. Liška podšitá je určitě hrou pro dva, která stojí za velmi pečlivou pozornost.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJoshua Buergel
IlustraceJennifer L. Meyer
VydavatelFoxtrot Games, Renegade Game Studios, Banana Games, Gen-X Games, Lavka Games, Mandoo Games, MINDOK, Raven Distribution, Reflexshop, Schwerkraft-Verlag, White Goblin Games
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 2
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(8 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Fantasy
MechanismyHand Management, Trick-taking
RodinaAnimals: Foxes, Players: Two Player Only Games, Theme: Witches
Alternativní názvyDer Fuchs im Wald, A Bűvös Rengeteg, Liška podšitá, Le Renard des Bois, La volpe nel bosco, De Vos in het Bos, El Zorro en el Bosque, Лисица на опушке, 林中狐, 숲속의 여우

Více o hře.

Recenze: Liška podšitá – nikdy nevěřte lišce
Liška podšitá nadchne každého, kdo hledá něco lehkého pro dva, ale při tom chce, aby jej hra udržovala v pozoru. Tahle novinka hráčům nedá nic zadarmo, protože musí vhodně reagovat a plánovat hraní karet na správnou chvíli. Bodovací tabulka ale znamená, že vítěz nejvíce štychů ještě nemusí zdaleka slavit vítězství. Je třeba se mít na pozoru, protože tahle Liška je opravdu podšitá!
Klady:

+ rodinná dvojkovka
+ grafika karet
+ speciální schopnosti na kartách
+ bodování je záludné
+ dynamika hry
+ spousta rozhodování
Zápory:

- nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Správná dvojka – barevní kamarádi