Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Lucky Cake – hodně štěstí, zdraví

lucky-cake-11

Nejdůležitější moment na každých narozeninách je sfouknutí svíček na dortu. A právě tato činnost mi vůbec nejde, ačkoliv na ni trénuji každý rok znovu a znovu. Pokaždé zůstane jedna nebo dvě neposlušné voskové figurky, které hoří i přes moji veškerou snahu.

Je tedy čas na další trénink. Všechny děti budou moci zažívat narozeniny každý den s novou deskovou hru Lucky Cake nebo také Glücks-Torte. Hru vytvořil Matthias Kaufmann a vyšla pod značkou společnosti Logis v roce 2015.

Krabička není nijak velká, ale na jejím povrchu najdeme barevnou polevu a vrstvu čokolády. Úplně nahoře je nalepená tvrdá ploška s názvem a titulním obrázkem sfoukávání svíček. A v jeho nitru je hned další patro dortu. Na vrcholku této menší čtvercové krabičky najdeme pět barevných puntíků. A kromě pravidel najdou hráči už uvnitř pouze jednu velkou dřevěnou kostku a pak také dřevěné komponenty: barevné válečky svíček a žluté plamínky.

lucky-cake-02

Na začátku každé partie hráči nejdříve sestaví dort ze dvou pater. To spodní velké vytvoří víko, na nějž hráči upevní menší druhé patro a to se bezpečně zachytí na vystoupnutou část vršku balení. Hráči si pak mezi sebe náhodně rozmístí dřevěné dílky.

Začínající hráč vezme kostku a výsledek hodu určí barvu části svíčky, kterou může na společný dort umístit. V první řadě ale potřebuje daný váleček mít ve svém držení. Pokud má to štěstí, pak může dílek položit na stejně zabarvený puntík. V případě, že svíčku správné barvy nemá, jeho tah končí a předá kostku dalšímu soupeři v pořadí.

Jakmile je ale některá svíčka hotová a složená ze dvou stejnobarevných částí, pak konečně bude mít smysl hodit na kostce žlutou barvu. Ta totiž opravňuje hráče k tomu, aby svíčku zapálil, tedy položil na ni žlutý plamínek. Všichni účastníci vybavují dort svíčkami a plamínky pěkně na střídačku. Ten, kdo se všech svých kamenů zbaví jako první, se stává vítězem.

lucky-cake-08

Lucky Cake tak je vlastně úplně jednoduchá dětská hra. To vlastně ale není ani takové překvapení, protože už krabice dává jasně najevo, že tentokrát jsou cílovým publikem ty úplně nejmenší děti kolem třetího roku věku! Právě ty může hra naučit nejen nějaké ty barvy a šikovnost v manipulaci s kameny, ale i dodržování pravidel.

Ostatně najít zajímavé hry pro takto malé děti není vůbec jednoduché. Většina se jich točí kolem dodržování stejných principů a jen mění téma. Tentokrát se ale autorovi podařilo vybrat výborné téma, jež je podpořeno také zpracováním. Už samotné zdobení dortu je prostě něco, čemu děti budou těžko odolávat.

No a pak je tu hratelnost, jejíž jednoduchost je zdůrazněna použitím kostky. Ta na sobě má jen barevné puntíky, takže žádné počty nejsou třeba. To ale znamená, že děti budou potřebovat k vítězství štěstí, což je v této kategorii naprosto normální.

lucky-cake-10

Ve zdobení dortu je možné se utkat ve dvou, třech nebo čtyřech a vždy je hra napínavá a zajímavá. Navíc nabízí zajímavou odměnu pro vítěze. Ten zavře oči a ostatní se svými zbývajícími svíčkami dostaví dort, včetně plamínků. Potom může vítěz otevřít oči a sfouknout dort za zpěvu hodně štěstí, zdraví od ostatních účastníků souboje.

Lucky Cake je příjemnou šancí, jak zabavit ty úplně nejmenší děti a současně je něčemu i naučit. Vítězství je samozřejmě také důležité, ale možná ani ne tolik, jako nově získané schopnosti, které na hráče čekají. Lucky Cake se dětem rozhodně bude líbit a rády si na něm pochutnají.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMatthias Kaufmann
VydavatelLOGIS, PMWD
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 5
Herní doba10
Minimální věk3 and up
KategorieChildren's Game
RodinaAdmin: Better Description Needed!
Alternativní názvyGlückstorte, Youpi Bougie !

Více o hře.

Recenze: Lucky Cake – hodně štěstí, zdraví
Lucky Cake je hra o skládání svíček na dort. Pouze jeden z hráčů ale může být oslavencem, který finální dílo zase sfoukne. To bude vítěz partie. Všichni účastníci se ale naučí spoustu zajímavých nových věcí, které jim jejich soupeření přinese. Hra je rychlá a nevadí, že je náhodná, protože je primárně určena pro tříleté prcky. Lucky Cake tak výborně plní svoje poslání něco naučit a současně pobavit.
Klady:

+ už od 3 let
+ pěkné zpracování dortu
+ jednoduchá a rychlá hra
+ trénuje základní dovednosti dětí
+ možnost sfouknout svíčky na závěr
Zápory:

- pro cílovou skupinu nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: The King’s Armory – královská obrana