Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Malé velké zombie – ale pořádně velké nebezpečí

male-velke-zombie-01

Přežít zombie apokalypsu se zdá nemožné. Kamkoliv se podíváte, je smrt. Lidé umírají na ulici, v obchodech, ale i doma nebo v autobusech. Nikde není bezpečno. A tak i když jsme ukrytí zatím ve zdánlivě klidném supermarketu, je nám jasné, že dřív nebo později nás najdou. Stačí jeden hlasitý zvuk a budou bušit na skleněnou výlohu. A ta nevydrží věčně.

A je to tu zase. Nový přírůstek do populární řady Malých velkých deskových her. Za novinkou opět stojí designér Scott Almes, který přinesl hru na trh v roce 2017. A na Vánoce roku 2018 přivádí za ručičku nemrtvé na pulty českých obchodů společnost REXhry. O grafiku se tentokrát postaral jedinečný Miguel Coimbra.

Rozměry krabičky jsou dané dopředu tím, že se jedná o exemplář patřící do série malých velkých her. Obsah malého boxíku je pod dohledem zástupu nemrtvých. Ale už tady je vidět, že lidé se jen tak snadno nevzdají a i když létají kousky těl na všechny strany, budou bojovat o své přežití. Uvnitř pak na hráče čeká převaha karet. Než si je ale začnou rozebírat a připravovat z nich herní plán, nejdříve si musí vybrat herní variantu – zombíky je možné hrát kooperativně, ale také jeden proti všem nebo všichni proti všem. My budeme popisovat tu základní verzi, kterou je jeden hráč v roli zombií versus skupinka lidí.

male-velke-zombie-11

Ze základních karet obchodního centra hráči společně vytvoří prostor, který slouží lidem jako útočiště v zničeném světě. Osm jich položí kolem dokola a uprostřed zbude místo pro atrium. Venkovní vstup každého obchodu bude hlídat jedna figurka zombie. Poblíž mapy připraví hráči náhodné tři karty úkolů, soubojovou kostku a tucet předmětů. U všech těchto komponent by měli dbát hráči na to, aby byly správnou stranou vzhůru. Zde vytvoří také hromádky karet zásob. Na místnosti rozloží startovní vybavení, tedy vozidlo, pasti a zásoby.

To karty hrdinů mají sice také dvě strany, ale zatímco jedna vyobrazuje lidské hrdiny v jejich normální podobě, druhá je ukazuje po přeměně na zombie. Každý z účastníků dostane na výběr tři karty, z nichž si vybere jednu. Zombie hráč dostane pod kontrolu karty prohledávání a vybere z něj pro každého ze svých protivníků jednu kartu. K tomu získá také jednu kostičku hordy a položí ji na první krok stupnice své karty. Při ruce by měl mít také všechny zbývající figurky zombie, které neklepou na dveře obchodů. Samotní hráči pak dostanou ke kartě především jednu postavičku svého hrdiny a na jeho kartu umístí dva ukazatele – zranění a střelivo. Poté hráči postaví svoje figurky na atrium na mapě.

male-velke-zombie-03

Na tahu se postupně střídá vždy jeden lidský hráč, a po něm hned velitel nemrtvých armád. Hrdinové musí zůstat neustále v pohybu. Proto první akcí hráče musí vždy být pohyb do sousední místnosti. Ty jsou na mapě jasně naznačené světlými čarami. Ty reprezentují zdi. Mezi jednotlivými budovami obchodního centra je možné se přesouvat i přes zdi, které jsou částečně zbořené v důsledku probíhajícího konce světa.

Hráč má k dispozici celkem tři pohyby a po každém z nich může vykonat libovolný počet z nabízených tří akcí. Ta, která přináší největší zadostiučinění, je samozřejmě příležitost zabít zombii. Lze jednoduše utratit jednu ze svých cenných nábojnic, posunout její ukazatel o políčko doleva a v sousední místnosti tak zastřelit jednoho mozkožrouta.

Často ale bude zombie čekat na hráče přímo v jeho lokaci. V takovém případě musí použít hrdina soubojovou kostku a vyřídit zblízka příšeru s odpadávajícími kousky masa. Otázkou zůstává pouze, jaké následky její zabití bude pro hráče mít – může získat jedno nebo dvě zranění, ale také provést kritický zásah a dostat bonusový pohyb.

male-velke-zombie-16

Pokud mají hrdinové klid a nejsou v přítomnosti žádné zombie, mohou sbírat předměty ležící v místnosti nebo využívat její speciální schopnosti. Nalézt tak mohou různá vylepšení včetně zbraní a to v jejich reálné podobě, kterou připevní ke svojí figurce. To schopnosti lokací umožní hráčům další taktické výhody – šanci zastavit svůj tah, sebrat zásoby (a opravit tak zátaras v atriu) nebo využít dokonce žetony úkolů.

Když hráč dokončí celou sérii tří pohybů a případných navazujících akcí, musí odhalit novou kartu prohledávání, která před ním leží nachystaná z minulého tahu (nebo ze začátku partie). Objevenou kartu položí hráč vedle místnosti, ve které se nachází a příští návštěvník může daný předmět sebrat.

Dobráním karty tah hráče končí a je na řadě zombie hráč. Pro něj je na začátku důležité, jestli hrdina ve své cílové lokaci vyrobil nějaký hluk. Taková situace nastane v případě, že se symbol na kartě prohledávání shoduje s lokací, kde lidská kořist svůj tah skončila. V takovém případě má zombie hráč šanci provést svoji aktuálně dostupnou akci hordy (podle pozice kostičky hordy na své stupnici).

male-velke-zombie-07

Poté do místností (opět podle karty prohledávání) postaví dvě nové figurky zombií. To ale může vyvolat další efekty. Jakmile se totiž celý obchod (tedy tři místnosti) zaplní nemrtvými, ty se začnou pohybovat. Budou se tak snažit dostat do atria, pokud tam mají ze své pozice přístup. V opačném případě se posunou do sousední lokality. Každá zombie, která pronikne do atria, tam poničí zátarasy – sníží jejich hodnot na stupnici o jedna. Pokud by stupnice někdy klesla na nulu, sežere zombie jednoho z přeživších.

Kdykoliv by počet obyvatel v atriu klesl na nulu, partie končí prohrou všech hrdinů. Totéž platí v případě, že všem lidem dojde čas, tedy když vyprázdní celou hromádku prohledávání. Naopak lidé mají jeden jasný cíl – splnit všechny tři úkoly v nabídce dřív, než k některé ze zmiňovaných situací dojde.

Malé velké zombie nás přenesou do obchodu obklíčeného nemrtvými. Já osobně měl ze hry vždy pocit, jako bych se ocitl ve světě zahaleném mlhou vystřiženém z knihy Stephena Kinga. Jedná se o dramatický boj o přežití, na jehož druhé straně ale stojí lidský protivník, který říká nemrtvým, co mají dělat.

male-velke-zombie-18

Základní hra tak funguje velmi dobře. Ale to platí i pro kompletně kooperativní verzi, ve které je tah zombie hráče zjednodušen pouze na přidání zombie do místností. Liší se i jejich počet a především tempo, kterým ubývají karty prohledávání. Kooperativní verze je chytře vymyšlená a je to výzva, ale proti námi popsané verzi jí chybí ten pocit opravdového konfliktu. Když víte, že tam venku je myslící bytost, která se vás snaží dostat, a můžete s ní komunikovat u stolu, je to prostě lepší.

Na druhou stranu ono se od žádného z účastníků nechce nějaké složité rozhodování. Přesto hrdinové mají svoje šance mnohem víc pod kontrolou než ten, kdo na sebe vezme kontrolu nemrtvých. Většina toho je totiž určena už odhalenou kartou prohledávání a hráč pouze podle toho nasazuje a posunuje figurky zombíků v místnostech. Naštěstí je tu možnost připravovat karty prohledávání protivníkům, ale tohle plánování se děje přes několik tahů. Vládce nemrtvých totiž dává kartu vždy před toho soupeře, kdo právě hrál. Ten se dostane znovu k tahu až za několik tahů.

male-velke-zombie-20

Celé snažení lidským hrdinům ale může ztěžovat také jejich zranitelnost, kterou jsme v popisu přeskočili. Lidské postavy totiž mohou utržit zranění řadou způsobů a v důsledku každého šrámu musí hráč posunout ukazatel zranění o políčko doprava. Tím se k sobě přibližují žetony zranění a střeliva a kdykoliv dojde k jejich setkání, je hráčova postava zabita. Její kartu dostane nepřítel, jak se z ní stane zombie a profituje z toho novými schopnostmi. To zabitý hráč získá ze zásoby novou postavu. Navíc čeká trest na celý tým, protože přijdou o jednu figurku přeživšího, tedy o bezmocného člověka ukrývajícího se v atriu.

V poslední kompetitivní variantě se hráči snaží být tím prvním, kdo splní všechny tři úkoly. Na druhé straně barikády nestojí žádný hráč, ale pouze automat, stejně jako v kooperativní verzi. Obecně jsou si všechny tři průběhy dost podobné. A tomu odpovídá i počet minut, které budete potřebovat k dohrání. Ty vždy závisí na počtu účastníků a pohybují se mezi čtyřiceti minutami až jednou hodinou.

male-velke-zombie-23

Náplň samotné hry je opravdu zábavná, ale dost závisí na počtu účastníků. Ideálně by měli být hráči alespoň čtyři, aby zůstali tři, když si jeden na sebe vezme roli pána zombíků. To ale samozřejmě neplatí, pokud se rozhodnete spolupracovat v týmu proti automaticky řízeným zombíkům. Tady pak stačí klidně dva hráči a dostanete stejnou porci zážitků.

Všichni týmoví členové musí dobře spolupracovat a zbavovat se nemrtvých. Jenže souboje jsou napínavé, protože zahrnují hod kostkou. A každé zranění je opravdu nepříjemnou zprávou. Variabilitu zajišťují náhodně vybrané cíle a právě proto je nakonec každá partie jiná, protože hráči potřebují k úspěchu přistupovat jinak.

male-velke-zombie-26

Velmi důležitá je i manipulace s předměty. Jejich karty se postupně nachází v různých místnostech a hráči je mohou zvedat a využívat. Právě jejich schopnosti mohou být nakonec těmi rozdílovými.

 

Naprosto fantastické je zpracování. Novinka opět obsahuje figurky, které jsou připravené držet předměty a hráči z toho mají opravdu senzační zážitky. Navíc je vše posunuto o další krůček, protože ve hře je auto a motorka, na kterém mohou hrdinové jezdit.

male-velke-zombie-29

Malé velké zombie jsou další hrou, která se o poznání nafoukne, když ji vypustíte z krabičky. A to nejen z hlediska zaplnění prostoru, ale také s ohledem na nečekanou zábavu. Na hráče čeká zajímavá a smysluplná náplň a především škodolibý protivník na straně nemrtvých útočníků. Hra je chytře vymyšlená a nabízí zábavný příběh. Malé velké zombie jsou opět vynikající zábavnou hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorScott Almes
IlustraceMiguel Coimbra, Benjamin Shulman
VydavatelGamelyn Games, Devir, Galakta, MeepleBR, Pixie Games, Reflexshop, REXhry, Schwerkraft-Verlag
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 5
Herní doba45
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(8 voters)
KategorieHorror, Zombies
MechanismyArea Majority / Influence, Cooperative Game, Dice Rolling, Modular Board, Pick-up and Deliver, Push Your Luck, Semi-Cooperative Game, Solo / Solitaire Game, Team-Based Game, Variable Player Powers
RozšířeníTiny Epic Zombies: Game Boy Geek Promo Card, Tiny Epic Zombies: Kickstarter Deluxe Promo Pack
RodinaCategory: Dized Tutorial, Category: Dungeon Crawler, Components: Meeples, Components: Meeples (Monster), Creatures: Zombies, Crowdfunding: Kickstarter, Players: Games with Solitaire Rules, Players: One versus Many, Series: Tiny Epic (Gamelyn Games), Series: Winzige Welten (Schwerkraft-Verlag)
Alternativní názvyMałe Epickie Zombie, Malé velké zombie, Pequeños Grandes Zombis, Tiny Epic Zombi vérfürdő, Winzige Wandelnde Leichen

Více o hře.

Recenze: Malé velké zombie – ale pořádně velké nebezpečí
Malé velké zombie jsou hrou, ve které v základu stanou hráči proti jednomu soupeři. Ten má ve svých službách zástup nemrtvých příšer, které budou bušit na všechny dveře. Hráči je musí dokázat udržet venku a při tom stále zachovat chladnou hlavu při snaze o splnění společných úkolů. To všechno ale platí pouze pro základní verzi, ale v pravidlech je i řada dalších možností, jak si hru užít. Díky tomu je jasné, že ke hře Malé velké zombie se budete za zábavou ještě dlouho vracet.
Klady:

+ více variant
+ zpracování (hlavně figurky!)
+ pokaždé jiná mapa i úkoly
+ napínavé boje nablízko
+ zombie se přesouvají a útočí na opevnění hráčů
+ smrtelnost postav
Zápory:

- náhodnost některých prvků
- méně voleb hráčů
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bonbóny – sladká mánie